سوالات مهم در خصوص حق کسب و پيشه

حق کسب و پيشه از مسائل مهمی است که بسیاری از بازاریان با آن درگیر هستند و سوالات مختلفی درباره آن مطرح می باشد. قبلا در نوشته ای به توضیح و تشریح حق کسب و پیشه پرداختیم. در این نوشته سعی کردیم که به برخی از این سوالات پاسخ دهیم. پس با ما تا آخر همراه باشید.

حق کسب و پیشه چیست؟

حق کسب و پیشه حقی است که در اثر استمرار تجارت شخص و به دلیل مهاجرت و استعداد ان در یک نوع فعالیت تجاری ایجاد می شود .در این جا حق کسب و پیشه به خود شخص تعلق دارد و در اثر مرو ر زمان ایجاد میشود کاملا منقول هست ولی حق سرقفلی حقی هست که به خود ملک تعلق میگیرد و از همان ابتدا در ملک وجود دارد در واقع عوض قابلیت راه اندازی تجارت در یک ملکی هست که طبیعتاهر چقدر سابقه ی تجارت در ان قدیمی تر باشد سرقفلی هم در ان سنگین تر هست و چهره ی غیر منقول ان غلبه دارد زیرا امروزه بیشتر (قریب به اکثر)متعلق به املاک هست.

آیا حق کسب و پيشه را می توان در قرارداد ساقط کرد. برای مثال در اجاره نامه قيد شود که مستأجر مکان تجاری حق دریافت حق کسب و پيشه را هنگام تخليه ندارد؟

اگر موضوع سؤال در مورد مکان تجاری است که مشمول قانون ۱۳۵۶ می باشد پاسخ منفی است زیرا حق کسب و پيشه یا تجارت حقی است که با تخليه محل کسب به مستأجر تعلق می گيرد و این حق قبل از آن که ایجاد شود قابل اسقاط نيست و برای تحقق آن برخلاف حق سرقفلی نياز به پرداخت وجهی به مالک نمی باشد پس اگر مکانی برای تجارت و کسب اجاره شده باشد و مستأجر هنگام تنظيم قرارداد وجهی به مالک نپرداخته باشد یا در قرارداد اجاره متعهد شود که در زمان تخليه حق دریافت حق کسب و پيشه ندارد چنين شرطی قابل ترتيب اثر نيست و چنانچه موجر جهت تخليه مستأجر به دادگاه مراجعه .کرده باشد دادگاه ضمن صدور حکم تخليه حکم به پرداخت حق کسب و پيشه را نيز صادر می کند.

این مطلب را از دست ندهید:  تفاوت هاي حق کسب و پیشہ و سرقفلے

حق کسب و پيشه

براي تخليه ملك استيجاري بدون حق سرقفلي و كسب و پيشه بايد به چه مرجعي مراجعه كرد؟

‎اگر قرارداد اجاره بدون حق سرقفلي و كسب و پيشه باشد، دادخواست تخليه به شوراي حل اختلاف محلي كه ملك در آن قراردارد تقديم مي گردد و اگر قرارداد اجاره داراي سرقفلي و حق كسب وپيشه باشد، دادخواست تخليه به دادگاه محلي كه ملك در آن واقع است تقديم ميگردد.

آیا می توان حق کسب و پیشه را انتقال داد؟

سرقفلی، حق کسب و پیشه است. مستاجر در صورت داشتن اجازه انتقال، می تواند با شرایط مندرج در اجاره نامه، آن را واگذار نماید. امکان انتقال سرقفلی با سند عادی و رسمی فراهم است. هر چند توصیه می شود از سند رسمی استفاده کنیم، اما سند عادی هم اعتبار قانونی دارد.

آیا در خرید مغازه ی حق کسب و پیشه دیوار ها جزو مغازه حساب می شوند و باید آنجا را هم جزو مغازه حساب کرد؟
ما می خواهیم یک مغازه ای حق کسب و پیشه بخریم.آیا در متراژ مغازه دیوار ها جزو مغازه حساب می شوند؟ آیا باید پولی هم از بابت دروار ها پرداخت کنیم؟ مساحت مغازه ی حق کسب و پیشه گفته شده بدون دیوار ۱۱ متر مربع و با دیوار ۱۴ متر مربع است!

سرقفلی یک حق است برای مستاجری که در ضمن عقد مبلغی را به عنوان سرقفلی به موجر پرداخته است (برای قراردادهای که بعد از سال ۷۶ تنظیم شده است) بنابراین سرقفلی حقی است که در قالب اجاره ایجاد شده است و اجاره هم مالکیت منافع مورد اجاره است ولاغیر و مستاجر هیچ حقی نسبت به اعیان مورد اجاره ندارد بنابراین ضخامت دیوار ها داخل در متراژ سرقفلی محسوب نمیشود

این مطلب را از دست ندهید:  دایره المعارف سرقفلی و حق کسب و پیشه
محسن محمدرضاپور
محسن محمدرضاپور
امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. از اینکه خدمتی برای مردمم انجام میدم خوشحالم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
  • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
  • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
  • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
  • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
  • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.