برداشت اول: مستاجری

واژه ی عجیب و غریبی که برای من اولین بار در تهران معنا پیدا کرد. من سال ها در شهر بابل (از شهرهای شمالی کشور و جزء استان مازندران) زندگی کرده بودم. بعد از ازدواج و یکی شدن آن با قبولی ارشدم در دانشگاه تهران، به تهران مهاجرت کردم. دو سال اول (از مهر ۹۳ تا مهر ۹۵) در خوابگاه متاهلی دانشگاه ساکن شدم. خبری از اجاره و شارژ و … نبود. خانه ای کوچک برای کسانی که می خواهند تازه زندگی شان را شروع کنند. هنوز طعم مستاجری را نچشیده بودم. به خوبی و خوشی دو سال ارشد تمام شد و رسید زمانی که باید می رسید. یعنی جدایی از خوابگاه متاهلی دانشگاه و زندگی در یکی از صدها خانه موجود در کلانشهر تهران!

پرده اول: مرز ناامیدی …

در طول این دوسال که در مقطع ارشد تحصیل می کردم به خاطر فضای درسی سنگین، به طور پاره وقت کار می کردم و امکان کار به صورت تمام وقت وجود نداشت. روزهای سخت و دشواری را سپری کردم. یادم نمی رود که برای بدست اوردن مبلغی ناچیز، فرسنگ ها دوری از تهران را به جان می خریدم و برای انجام پروژه به شهرهای مجاور سفر می کردم. روزهایی که برای گذران زندگی با مبلغی ناچیز به تدریس می پرداختم. آن روزها گذشت. از مهر ۱۳۹۳ که تازه وارد تهران شده بودم، دو سال گذشته بود. زمان به سرعت مرا به سمت مستاجری پیش می برد. مرداد ۱۳۹۵ با همه فراز و نشیب هایش فرا رسید. هوای گرم، دشواری جستجوی خانه را دوچندان کرده بود. در این دو سال با همه تلاش های شبانه روزی توانسته بودم ۲۵ میلیون تومان پس انداز کنم! پس اندازی که مرا به مرز ناامیدی کشانده بود. در حال ناامیدی کامل شروع به گشتن خانه جهت اجاره کردن کردم. از مناطق امیریه و منیریه شروع کردم. هر چقدر به جنوب شهر نزدیک می شدی قیمت ها کمی بهتر می شد. اما باید مسئله فضای فرهنگی و اجتماعی خانه را هم در نظر می گرفتم. بعدازظهر کارمن و خانمم به جستجوی خانه در خیابان ولیعصر و خیابان های موازی آن یعنی خیابان وحدت و نواب می گذشت. روزهایی که دوست دارم به سرعت عبور کنم و چیزی از آن روزها ننویسم. روزهایی که با به خاطر کم بودن مبلغ پس اندازی، جوابی از سوی برخی از مشاورین املاک نمی شنیدم.

این مطلب را از دست ندهید:  تخلفات در کمیسیون ماده 100 شهرداری

پرده دوم: روزنه امید

حدود ساعت ۵ عصر بود که با شنیدن سخنی تمام وجود سراسر از شادی و خوشحالی شد. انگار که حیات دوباره به من بخشیده باشند از شوق در پوست خود نمی گنجیدم. خانه ای در طبقه چهارم و واحد ۸، ۱۰ سال ساخت و بدون آسانسور با مبلغ رهن کامل ۲۵ میلیون تومان پیدا کرده بودم. در این بازار با زار مسکن، روزنه ای از امید بر روی باز شد. لطف خدا را در لحظه لحظه آن روز حس می کردم. اتفاقی خوبی برای من رقم خورد. خانه ای که در محله امیریه و روبروی مهدیه تهران در منطقه ۱۱ تهران! خانه ای که برای من و خانمم خانه ای مناسب بود. چون خانه دیگری پیدا نمی شد. خانه ای که نورگیر خوبی داشت. گرچه مشکلاتی هم داشت اما برای من که کل پس اندازم ۲۵ میلیون تومان بود، گزینه بسیار خوبی به شمار می رفت. تا چشم بر هم زدیم به روزهای آخر قراداد یکساله مان رسیدم، یعنی مرداد ۱۳۹۶٫

تمام هدفم این بود که دوباره این خانه را تمدید کنم و سختی اسباب کشی را بر حان نخرم. با خودم گفته بودم که صاحبخونه هم همانند سال پیش این خانه را با کمی افزایش قیمت دوباره در رهن کامل درخواهد آورد. این را هم بگویم که در طی این یکسال استارتاپی (شغل نوپا و فناورانه) که دو سال پیش یعنی از سال ۱۳۹۳ شروع کرده بودم روزنق گرفته بودم و به لطف خدا وضعیت مالی ام رو به بهبود می گذشت. امسال دغدغه رهن نداشتم و دستم برای رهن خانه باز بود. اما چون با اسباب کشی اذیت می شدم، گفتم در این خانه بمانم و دوباره خانه را رهن کنم.

این مطلب را از دست ندهید:  قرارداد یکطرفه؟!هرگز!

وقتی صاحبخونه با من تماس گرفت، برخلاف سال گذشته، علاوه بر مقدار رهن، مبلغ ۲۰۰ هزار تومان را به عنوان اجازه بر روی پول راهن افزایش داد. مقداری که برخلاف عرف بود و از مقدار معمول فراتر بود. این سخن او مرا به فکر فرو برد. با خودم گفتم که باید پولی را برای خانه ای پرداخت کنم که در طبقه چهارم، با وضعیت ساخت ۱۰ ساله و بدون آپشن و ویژگی خاصی بود. کمی زورم آمد. فقط یک تماس ایده ای جدید را در ذهنم پرورش داد. ایده ای که در مدت سه روز کل زندگیم را دگرگون کرد و مرا به وادی دیگر برد. مستاجری مرا بالغ کرده بود. مستاجری مرا اگاه تر از گذشته کرده بود. با خودم تصمیم بزرگی گرفتم. تصمیمی که مرا نجات می داد …

در برداشت دوم، منتظر ادامه این مطلب باشید.

محسن محمدرضاپور
محسن محمدرضاپور
امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. از اینکه خدمتی برای مردمم انجام میدم خوشحالم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
  • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
  • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
  • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
  • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
  • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.