بیچاره مستاجر ایرانی

مقایسه کردن همیشه هم بد نیست. گاهی اوقات لازمه تلنگری است تا به مشکلات پیش رو پی ببریم. مشکلاتی که برخی از مسئولین از آن غافل مانده اند. ما همیشه یاد گرفتیم که همه چیز را با شرایط بهتر و مناسب تر مقایسه کنیم. ببینیم کجای کارمان اشکال دارد و قلم به تصحیح برداریم. خیلی از کارشناسان موضوعات مختلف کشور را با مناطق دیگر دنیا مقایسه می کنند. اینبار ما بر آن آمدیم تا وضعیت اجاره نشینی در کشورمان ایران و سایر نقاط دنیا را در بوته نقد و مقایسه قرار دهیم. شاید تلنگری شد و اثری بخشید. بیچاره مستاجر ایرانی که در مقایسه با بسیاری از نقاط دنیا باید اجاره بیشتری بپردازد. با ما همراه باشید تا دلایل آن را ذکر کنیم.

در آمریکا دولت خانه های مسکونی را با یارانه در اختیار خانوارهای کم درآمد قرار می دهد. اجاره آپارتمان در آمریکا فرآیندی طولانی است و متقاضی برای این کار باید به آژانس های املاک مراجعه کند. در سراسر این کشور اجاره بها متفاوت است. اما به طورکلی اجاره بهای آپارتمان در مرکز شهرهایی مانند نیویورک یا سانفرانسیسکو گران تر از بقیه مناطق است. با وجود این، هنوز هم اجاره بهای آن از بسیاری شهرهای اروپایی کمتر است. در این کشور هم مستأجر باید ودیعه ای را به صاحبخانه ارایه کند و به طور کلی باید اجاره بهای دو ماه را در ابتدای قرارداد به صاحبخانه پرداخت کند. به هرحال اجاره بهای یک آپارتمان یک خوابه در مراکز شهری آمریکا به طور متوسط ١١٩٣,٨٤ دلار و در بقیه نقاط شهری ٨٩٥.٨١ دلار تخمین زده شده است، بنابراین جای تعجبی ندارد که خانوارهای آمریکایی ٣٢.٩ درصد درآمد خود را صرف اجاره بها می کنند. فکر می کنید یک مستاجر ایرانی چند درصد درآمد خود را صرف اجاره بها می کند؟ فکر کنم لازم نیست که دوباره تکرار کنم: بیچاره مستاجر ایرانی که بیش از ۷۰ درصد حقوق خود را باید صرف اجاره نشینی بپردازد.

این مطلب را از دست ندهید:  خانه با کیفیت یا محله خوب؟!

امّا در کانادا کمی متفاوت است. در شهری مانند تورنتو در کانادا مستاجران، فقط اجاره ماهانه می دهند و چیزی به نام ودیعه و رهن در آنجا مرسوم نیست. اجاره که مستاجران پرداخت می کنند فقط برای اجاره واحد نیست بلکه کلیه هزینه های آب ، برق ، گاز و شارژ ساختمان را نیز شامل می شود و مستاجر هر اندازه که مصرف داشته باشد ، هزینه جداگانه ای بابت اینها نمی دهد ؛ تنها هزینه تلفن و اینترنت به صورت جداگانه و بر اساس قرارداد مستقل مستاجر با شرکت های مخابراتی و اینترنتی پرداخت می شود. به طور کلی یک مستأجر کانادایی، حدود یک سوم درآمد ماهانه اش را صرف اجاره خانه می کند. نکته جالب توجه این است که مستاجر تا هر زمان که بخواهد می تواند در آن خانه با پرداخت اجاره بهای مشخص زندگی کند (ده سال، بیست سال و یا حتی بیشتر)؛ صاحبخانه تا زمانی که مستاجر نخواهد، نمی تواند مستاجر را از خانه بیرون نماید. باز هم بیچاره مستاجر ایرانی که انواع و اقسام هزینه های جانبی اجاره نشینی را باید بدهد.

اما در ترکیه وضعیت کاملاً متفاوت است. سرزمینی که به دلیل هزینه های ارزان زندگی در کنار خدمات رفاهی، بهشت بازنشستگان کشورهای اروپایی همچون آلمان، فرانسه و انگلیس شده است. متوسط اجاره بهای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهرهای ترکیه ٣٧٠,٥١ دلار و در بقیه نقاط شهری ٢١٦.٢٦ دلار است. در این کشورها مدت زمان اجاره نامه اصولا یک سال است و فرد باید اجاره بهای یک ماه را هنگام بستن قرارداد پرداخت کند. در این کشور مردم به طور متوسط ١٨.١ درصد از درآمد خود را به اجاره بها اختصاص می دهند. شاید دوباره لازم نباشد که تکرار کنم که بیچاره مستاجر ایرانی.

این مطلب را از دست ندهید:  اظهارنامه چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

ذکر چند نمونه فوق بسیاری از حرف های مگو را افشا خواهد کرد. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل …

محسن محمدرضاپور
محسن محمدرضاپور
امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. از اینکه خدمتی برای مردمم انجام میدم خوشحالم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
  • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
  • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
  • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
  • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
  • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.