شرایط فروش سهم الشرکه در قرارداد مشارکت در ساخت

سن ساختمان

قرارداد مشارکت در ساخت یکی از مهمترین قراردادهای ملکی محسوب می شود و از طرفی نیز یکی از موضوعاتی است که در دادگاه ها پرونده های زیادی را به خود اختصاص داده که دلیل آن عدم آگاهی سازنده یا فروشنده یا هر دو به مسائل حقوقی نقل و انتقال سهم الشرکه در این نوع قراردادها می باشد و از سویی بسیاری از افراد جامعه هم که واحدهای آپارتمانی را خریداری می کنند یا پیش خرید می نمایند به این مسائل توجهی ندارند. لذا لازم است تا مشاورین املاک به نکات حقوقی متعدد قرارداد مشارکت توجه ویژه نمایند.

قرارداد مشارکت در ساخت

در هنگام تنظیم قرارداد فروش یا پیش فروش موضوع واحدهای آپارتمانی توجه کنید که مالک واقعی و رسمی چه کسی است.اگر بر اساس قرارداد مشارکت مبایعه نامه تنظیم می کنید باید دقت کنید که مالک فروشنده است یا سازنده ثانیا آیا سهم الشرکه آنها در قرارداد تعیین شده ثالثا آیا بین سازنده و مالک تقسیم نامه وجود دارد و اگر تقسیم نامه ندارند آیا واحدهای آپارتمانی آنها بطور دقیق در قرارداد مشخص شده یا خیر رابعا آیا برای آنها حق فروش پیش بینی شده و اگر پیش بینی شده چه شرایطی دارد مثلا آیا باید درصدی پیشرفت کار انجام شده و یا اینکه طرف دیگر هم باید رضایت بدهد و زیر مبایعه نامه را امضا کند یا اینکه در فروش واحدهای سهم خود محدودیتی دارد یا نه مثلا فقط سه واحد از ۴ واحد خود را می توانند پیش فزوش کنند. خریداران نیز باید حتما به این موارد در قراردادهای پیش خرید آپارتمان که برمبنای قرارداد مشارکت است توجه کافی داشته باشند.اگر خریدار هستید باید در قسمت موضوع معامله خیلی دقت کنید که مشخصات دقیق ملک قید شود مثلا یک دستگاه آپارتمان از پلاک ثبتی فلان موضوع قرارداد مشارکت شماره فلان واقع در طبقه فلان شرقی یا غربی به متراژ حدودا فلان و …اگر واحد بصورت دقیق مشخص نباشد بعدا در زمان بروز اختلاف حتی از طریق دادگاه هم امکان الزام پیش فروشنده به تحویل واحد امکانپذیر نیست چون معلوم نیست کدام واحد از چند واحد فروخته شده است به ویژه اگر سازنده کلاهبرداری کند و فرار کند.

این مطلب را از دست ندهید:  چرا دوران رکود بهترین زمان سرمایه گذاری در بازار مسکن است؟
محسن محمدرضاپور
محسن محمدرضاپور
امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. از اینکه خدمتی برای مردمم انجام میدم خوشحالم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
  • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
  • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
  • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
  • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
  • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.