صدور مجوز فروش ملک،پایانی بر نا امنی در معاملات مسکن

صدور مجوز فروش ملک

صدور مجوز فروش ملک،پایانی بر نا امنی در معاملات مسکن 

مشکلات ناشی از معاملات ملک در ایران گویی تمامی ندارد فروش مال غیر،معاملات معارض،عدم انجام تعهدات لازم،ناقص فروشی،فروش املاک توقیف،بازداشت و یا در رهن بانک ها،معامله با اشخاص ممنوع المعامله و ورشکسته ،جعل هویت مالکانه،جعل اسناد وبسیاری از معضلات دیگرکه همگی به دلیل عدم اتصال سامانه های اعتبار سنجی و احراز هویت مرتبط با حوزه مسکن به یکدیگر رخ میدهند

هیچ فرد و سازمانی نمیخواهد و یا نمیتواند مسئولیت انجام معاملات مطمئن را برعهده بگیرد و نتیجه این عدم هماهنگی ، صدها هزار پرونده ای است که در صف دادگاهها در انتظار رسیدگی است، پرونده هایی که اساساً میتوانست شکل نگیرد. البته واضح است  صدور کد رهگیری تا حدود زیادی این مشکلات را مرتفع ،لکن مسائل بنیادین را بی پاسخ گذاشته است.

میدانم بسیاری پیش از من در این باره گفته اند و نوشته اند لکن بنده در این مقاله سعی نموده ام که یک راهکار اجرایی برای این موضوع پیشنهاد کنم راهکاری که نیاز به تحول بنیادین در وضعیت و مدل کسب و کار کنونی نداشته و با کمترین تغییرات قابل انجام است.
همه افرادی که در حوزه معاملات مسکن دستی بر آتش دارند میدانند که عموماً نقطه شروع یک معامله در دفاتر مشاورین املاک بوده و پس از انجام قطعی معامله، اقدامات مرتبط برای صدور استعلامات لازم  بمنظور انتقال رسمی سند صورت میپذیرد.عمده مشکلات و تخلفات رخ داده به دلیل سهل انگاری در انجام فرآیند کنترل اسناد و مدارک(ثبتی و هویتی) توسط مشاور املاک،عدم اطلاع در خصوص اهلیت متعاملین،عدم آماده بودن ملک به لحاظ قانونی برای انجام معامله و یا اتفاقات رخ داده در فاصله آماده سازی اسناد برای انتقال نظیر معامله مجدد) رخ میدهد. همانطور که مشخص است عموم معاملات در شرایط مبهمی در حال انجام است شرایطی که هر لحظه احتمال وقوع نقص و یا مشکلی در روند انتقال قابل تصور است معاملاتی که در ابتدای آن ارقام قابل توجهی پرداخت میشود.

 کافیست فرآیند انجام استعلامات لازم بمنظور احراز صلاحیت مالک  و اصالت ملک  را پیش از انجام معامله و در قالب راه اندازی سامانه مجوز فروش ملک انجام داد.

 فردی که قصد فروش ملک را دارد باید پیش از مراجعه به مشاورین املاک و یا قراردادن ملک خویش در بازار،نسبت به ورود به این سامانه اقدام و مشخصات ثبتی ملک خود را با توجه به کد پستی آن جستجو و پیدا کند.سپس درخواست خود مبنی بر فروش را به سامانه ارسال کرده و سیستم با توجه به اتصال به سازمان ثبت و در صورت عدم وجود ممنوعیت معاملاتی برای مالک و ملک مورد نظر،فروشنده را برای فرآیند احراز هویت به دفاتر پلیس +۱۰ هدایت میکند.پس از انجام این فرآیند و در صورت موفقیت،مراحل معرفی به سازمان مالیات برای محاسبات مربوط به بدهی مالیاتی و صدور پیش نویس فیش های پرداختی انجام خواهد شد.بدیهی است مهلت قانونی دوماهه برای پرداخت لحاظ تا در صورت عدم انجام معامله قابلیت مدیریت موضوع وجود داشته باشد.و در نهایت یک مجوز فروش در قالب یک کد و شناسه یکتا صادر شده و تنها املاک دارای این شناسه میتوانند اقدام به قراردادن ملک خود در بازار فروش نمایند.

 

این مطلب را از دست ندهید:  آیا معاملات ملک و ساختمان را بصورت وکالتی انجام دهیم یا خیر؟

ایجاد این سامانه علاوه بر خاصیت پیشگیری از تقلب مزایای دیگری نیز دارد از جمله:
شناسایی فروشندگان واقعی و کاهش حجم فایل های فروش غیر واقعی
حذف واسطه ها
جلوگیری از جعل سند
جلوگیری از انجام معاملات مکرر برروی مبایعه نامه
جلوگیری از فروش مکرر
جلوگیری از جعل هویت

وحید سرحسابی
وحید سرحسابی
همیشه آرزویم این بود که یک منبع غنی از اطلاعات مفید و کاربردی در حوزه مسکن و ساختمان ایجاد کنم .امروز اینجا هستم تا به کمک دوستان خبره و با تجربه ام این آرزو محقق گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
  • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
  • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
  • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
  • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
  • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.