اپلیکیشن های مِلکی ،فرصت “پوست اندازی” یا پروژه “پوست کَنی”

امروزه رقابت بر سر تصاحب سهم بیشتر از بازار توسط اپلیکیشن های مِلکی شدت گرفته است و به تبع آن سوالات زیادی را در ذهن مدیران آژانس های املاک ایجاد کرده است سوالاتی از قبیل:

مبنای اینهمه سرویس های رنگارنگ رایگان و هزینه های تبلیغاتی چیست؟ آیا داستان پنیر مجانی و تله موش در حال تکرار شدن است؟!

آینده اعضای  صنف تا چه حد برای مدیران کنونی اتحادیه  دارای اهمیت است؟

آیا مدیران محترم اتحادیه برای حفظ و صیانت از اعضای صنف خود، با چنین شرکتهایی قرارداد های محکم و بی نقص بسته اند؟

آیا مدیران محترم اتحادیه آثار بی تفاوتی همکاران خود را در صنوف آژانس های کرایه اتومبیل و خواروبار و سوپر مارکتها بر سرنوشت اعضایشان  دیده اند؟

آیا ریاست محترم مجمع امور صنفی که برای ارسال تصاویر دوربین های مداربسته نصب شده در آژانس ها به نیروی انتظامی دستورالعملی خاص تدوین نموده اند برای ارسال اطلاعات حیاتی موجود در آژانس های املاک به این اپلیکیشن ها، اعتبار سنجی لازم، دغدغه خاطر و دستورالعملی پیش بینی نموده اند.؟

از سوی دیگر شرکت های صاحب این اپلیکیشن های مِلکی ، روز به روز سرمایه های بیشتری در راه این سهم خواهی،هزینه می کنند.
مجموعه مباشر ضمن اعلام حمایت از ایده های نرم افزاری شفاف و واقعی که در خدمت صنف مشاورین املاک قرار میگیرد و تاکید بر لزوم تغییرات جدی در مدل کسب و کار مشاورین املاک، سعی در روشن سازی افکار عمومی در این خصوص دارد.

اینها کیستند؟

این اپلیکیشن های مِلکی متعلق به شرکت های سرمایه گذاری هستند که سالهاست به دنبال ورود به بازار جذاب مسکن کشور بوده اند و از صرف هزینه های هنگفت برای رسیدن به این هدف واهمه ای ندارند.
ایده اصلی این نرم افزار ها بر مبنای تفکر “دیگران کار کنند و مابخوریم”طراحی شده است، تفکر تجمیع اطلاعات و بهره برداری از آن در فرصت مناسب.
هدف گذاری اصلی این اپلیکیشن ها،شناسایی مشاورین فعال و با استعداد آژانس های مسکن  است مشاورینی که آژانس ها،برای جذب،آموزش و حفاظت از هریک از آنها در برابر رقبا،میلیون ها تومان هزینه نموده اند.
هدف دوم این اپلیکیشن های مِلکی ، جذب اطلاعات موجود در دفاتر شخصی مشاورین املاک شامل: سرمایه گذاران،سازندگان و مالکین بزرگ مناطق مختلف است،اطلاعاتی ارزشمند که شاهراه مالی صنف مشاورین املاک است.اطلاعاتی که به راحتی توسط کارمندان و مشاورین مشغول بکار در آژانس های مسکن در اختیار آنها قرار داده شده است این اطلاعات،سرمایه هر آژانس مسکن محسوب شده و هر آژانس برای به دست آوردن آن ،هزاران تلفن،صدها ساعت کارشناسی و فعالیت بازاریابی داشته و البته خون دلها خورده است.
هدف سوم این اپلیکیشن ها، رصد بازار، جمع آوری اطلاعات قیمتی هر منطقه، محله، خیابان و کوچه بوده و ایجاد یک بانک اطلاعاتی از این آمار و ارقام با ارزش است.

این اطلاعات به چه دردی میخورد؟

جمع آوری این اطلاعات ارزشمند، علاوه بر اینکه قدرت مضاعفی در حوزه مسکن کشور به این شرکت های سرمایه گذاری می دهد یک امکان عجیب ولی قابل تامل نیز برایشان فراهم میسازد.

ایجاد یک “هایپر املاک زنجیره ای”

اصلا فکر نکنید که این کار خیلی سخت است. این شرکتها، با شناسایی و ارتباط گیری با چند هزار کارمند و مشاور ارزیابی شده و امتحان پس داده شاغل در آژانس های مسکن هر منطقه،شناسایی سرمایه گذاران، سازندگان و مالکین بزرگ مناطق مختلف و دارا بودن بانک اطلاعاتی قیمت های معاملاتی کوچه به کوچه، در نهایت پروژه “پوست کَنی”از صنف مشاورین املاک را اجرا خواهند نمود.
از سویی دیگر، آژانس های مسکن سنتی، با هزینه های جاری فراوان نظیر سرمایه ملکی،اجاره بها، هزینه های دفتری، انواع مالیات، آگهی ها و … توان رقابت با اپلیکیشن های نورسیده که هیچ یک از این هزینه ها را نمی دهند نخواهند داشت.
اگر قصد ندارید در آینده ای نزدیک یک شعبه از این “هایپر املاک زنچیره ای” باشید و مبلغ هنگفتی بابت حق عضویت و خرید تابلو، سیستم نرم افزاری و پورسانت معاملاتی خود را به این شرکت های اقتصادی بدهید خواندن ادامه مقاله را به شما توصیه می کنیم.
مدل غربی کسب و کار این دوستان، که در حال الگو برداری از آن هستند یک مدل استعماری به روش نوین است که متاسفانه سربازان خط مقدم آن آژانس های مسکن شگفت زده از جوجه کباب و بادکنک و پاور بانک و البته نرم افزار های مجانی این شرکت ها هستند.
این مدل کسب و کار ناقص الخلقه بومی نشده، نظم اجتماعی موجود را کاملاٌ برهم زده و در نهایت سبب شکست های اجتماعی عجیب و غریبی در بنیان های خانوادگی، حذف ریز دانه ها و متوسط ها و چاق تر شدن سرمایه دارها خواهد شد.

راه های جلوگیری از این سونامی و حذف مشاوران املاک چیست؟

اتحادیه صنف مشاورین املاک به منظور حفظ و صیانت از حقوق صنفی مشاورین املاک سنتی که عمر خود را در راه این کسب و کار صرف کرده اند می بایست قوانین سخت گیرانه ای را برای همکاری آژانس های مسکن با این اپلیکیشن ها تدوین نماید پیش از آنکه این اپلیکیشن ها قوانین و نظام های خود را به اتحادیه تحمیل نمایند.

مدیران اتحادیه به جای اتخاذ ژست های روشن فکرانه، با کمک متخصصین IT مورد اعتماد و وفادار  به صنف، نسبت به آسیب شناسی وضعیت موجود اقدام  و به دور از هرگونه اقدام شتابزده و با طمانینه بیشتر حرکت کرده و آینده صنف را بیمه کنند.
همچنین اتحادیه مشاورین املاک می بایست تعهدات سخت گیرانه ای از شرکت های سرمایه گذار اصلی و نه متولیان فرعی این اپلیکیشن ها، در خصوص عدم سوء استفاده و عدم افشای اطلاعات کسب شده(NDA) از آژانس های مسکن را اخذ نموده و در نهایت بازنگری جدی در روش های کسب اطلاعات از آژانس ها توسط این اپلیکیشن ها صورت پذیرد. و….
امیدواریم با همت، جدیت و درایت اعضای هیئت مدیره صنف مشاورین املاک، شاهد اعتلای شیوه معاملات ملک و ساختمان در کشور عزیزمان باشیم.

وحید سرحسابی
وحید سرحسابی
همیشه آرزویم این بود که یک منبع غنی از اطلاعات مفید و کاربردی در حوزه مسکن و ساختمان ایجاد کنم .امروز اینجا هستم تا به کمک دوستان خبره و با تجربه ام این آرزو محقق گردد.

2 دیدگاه

 1. علیرضا دادفر گفت:

  به عقیده بنده، نگارنده بسیار هوشمندانه به موضوع ورود این برنامه های موبایلی به بازار املاک پرداخته است.
  سرمایه گذاران این برنامه ها بدون اینکه خودشان اطلاعاتی داشته باشند، فقط و فقط با تطمیع مشاوران املاک کم کم در حال جمع آوری اطلاعات ملکی هستند تا در آینده نزدیک خود را به عنوان مرجع اصلی اطلاعات ملکی به مردم معرفی نمایند!
  در واقع اینها که از خود زوری نداشتند و ندارند و با انرژی مشاوران قوی شده و خود را سوپرمن بازار معرفی خواهند نمود و تازه آنگاه آژانس های املاک متوجه نحوه درآمد زایی آنها خواهند شد! بله آژانس های املاک باید برای خریدن مشتری پول پرداخت کنند!!!
  مدیران آژانس ها توجه بفرمائید، مشاوران شما در حضور شما و با اطلاع شما، اطلاعات شما را به رایگان در اختیار ایشان قرارداده و شما در آینده هزینه خرید مشتری را پرداخت خواهید نمود. زیرا انتشار اطلاعات به نام آژانس ها صورت نمی گیرد بلکه با نام خود آنها منتشر می شود. پس مشتری آژانس ها بطور مستقیم نمی شناسد.

  • محسن محمدرضاپور محسن محمدرضاپور گفت:

   بله .کاملا درست و بجاست.
   متاسفانه صنف به این مسائل اشراف کامل پیدا نکرده است.
   به امید آگاهی…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
 • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
 • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
 • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
 • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
 • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.