اصطلاحات حقوقی ملک

اصطلاحات حقوقی ملکی

امروزه در جامعه با برخی اصطلاحات حقوقی ملکی سرکار داریم که دانستن آنها خالی از لطف نیست .در این مقاله به بیان مهم ترین آنها می پردازیم.

۱-تفکیک

تفکیک در لغت به معنای جدا کردن و جزء جزء کردن است.

۲-افراز

عبارت است از جدا کردن سهم مشاع شریک با شرکا، به عبارت دیگر ، تقسیم مال غیر منقول مشاع بین شرکا به نسبت سهم آنان . و به عبارتی دیگر افراز تقسیم ارزشی ملک طبق سهم مالکین مختلف است.

“افراز در غیر منقول به کار می رود و تقسیم عموم و شمول دارد نسبت به هرگونه مال”

۳-تقسیم

تقسیم اعم از تفکیک و افراز و غیر آن است مثل ترکه متوفی که بین وراث تقسیم می شود و می تواند شامل اموال منقول و غیر منقول باشد.

۴-ملک مشاع

ملک مشاع عبارتست از ملکی که چند مالک دارد که سهم هریک از ۶ دانگ کل مشخص است . ولی این سهم از ملک ، جدا و مشخص نشده است و همه شرکا به نسبت سهم خود در هر ذره از ملک شریک هستند.

۵-ملک مفروز

مفروز یعنی محدود شده به این معنی که  سهم هر مالک با توجه به دانگ مشخص آن و موقعیت محل ، مفروز می شود.در این حالت شخص می تواند درخواست افراز نماید.

۶-عرصه

منظور از عرصه ، زمین مملوک است. منظور از زمین مملوک ، زمینی است که مالک دارد.زمین را از این جهت عرصه نامیده اند که محلی است برای استقرار اعیان . عرصه در مقابل اعیانی یا اعیان قرار می گیرد مانند خانه ، چاه ، قنات ، استخر و غیره

حتما بخوانید  20 اصطلاح و ترفند ثبتی که هر ایرانی باید بداند

۷-اعیان

اعیان اصطلاحی است درمقررات ثبتی و در حقوق ثبت که بیشتر در مقابل عرصه به کار می رود و منظور از آن تمام آثار غیر منقولی است که توسط انسان در عرصه پدید آمده ، اعم از اینکه طبیعی باشدمانند درخت یا مصنوعی باشد مانند ساختمان و استخر و اعم از اینکه در ارتفاع باشد، در عمق باشد مانند چاه ، و در برخی موارد به حق ایجاد اعیان هم اطلاق می شود . به این معنی ک وقتی گفته می شود شخصی در زمینی حق اعیانی دارد چنین تلقی می کنند که حق عرصه متعلق به کسی دیگری است(مانند املاک اوقافی) ، حق ایجاد اعیان در آن زمین ، متعلق به آن شخص است .

 

 

 

 

 

وحید سرحسابی
وحید سرحسابی
همیشه آرزوم این بوده که یک منبع غنی از اطلاعات مفید و کاربردی در حوزه مسکن و ساختمان وجود داشته باشه.امروز اینجا هستم تا این آرزو محقق بشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
  • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند