سند مالکیت و قوانین ثبتی

حفاظت از سند ملک

قوانین مربوط به صدور سند مالکیت و قوانین ثبتی آپارتمان ها مدام در حال بروز رسانی و تغییر است با آگاهی از روند تغییرات و اصول و مبانی مربوط به مقررات ثبتی به راحتی میتوانید میتوانید امور ثبتی ملک و ساختمان خود را انجام دهید. در این مقاله به بررسی مجموعه سوالاتی میپردازیم که عموم مردم در امور ملکی روزمره با آن روبرو هستند.و البته شاید یکی از آنها ،سوال شما نیز باشد.

سوال: آیا فروش ملک با سند دفترچه ای هنوز امکانپذیر است؟روی این ملک سال گذشته نقل و انتقال صلح عمری انجام شده است.

در حال حاضر برای انتقال ملک باید سند دفترچه ای به سند تک برگ تبدیل شود و سپس انتقال صورت گیرد.

 سوال: آیا می‌شود قدمت یک سند را بطور عام تا چه حدود مشخص کرد؟ مثلا سندی که در سال ۱۳۹۵ ساخته شده و تاریخ آن را ۱۳۹۳ نوشته‌اند. آیا جعلی بودن این سند امکان پذیر است؟

قدمت سند توسط اداره ثبت با توجه به تاریخ ثبت و سابقه آن به راحتی مشخص خواهد شد.

سوال: ببخشید مزاحم شدم. بنده سال گذشته ملکی خریدم .امسال یکی از همسایگان با آوردن قولنامه دستی ادعا می کند که ۲ سال قبل از من قسمتی از حاشیه شرقی و جنوبی ملک را از مالک قبلی خریده است.حال وضعیت این قسمت از ملک چگونه است؟مالک واقعی آن کیست؟چه کار میتوانم برای اثبات حق خود انجام دهم؟

بستگی به اعتبار سند شما دارد که میتوانید از طریق اداره ثبت استعلام کنید لذا ادعای ایشان در صورتیکه سند به نام شما باشد پذیرفته نخواهد شد.

 سوال: زمینهایی چندین سال پیش هم صورتمجلس تفکیکی و هم تقسیم نامه رسمی انها در دفترخانه رسمی تهیه و تنظیم شده و بعد از مدتی مدارک به دلایلی اتش گرفته است. میخوام بدونم آیا در صورت اتش گرفتن  بازهم در اداره ثبت باید تقسیم نامه تنظیم شود یا اینکه همان تقسیم نامه گذشته معتبر هست؟

خیر اگر مدارک قبلا اخذ شده باشد دیگر نیازی به تفکیک مجدد نمیباشد و میتوانید ضمن مراجعه به اداره ثبت برای گرفتن رونوشت سند زمین اقدام کنید.

سوال: در بهمن ۹۱ آپارتمانی را خریدم ولی برای سند تک برگ اقدام نکردم. الان برای فروش باید حتما سند تک برگ بگیرم؟ این قانون از چه زمانی الزامی است؟

بله در حال حاضر هرگونه نقل و انتقال با سند تک برگ انجام خواهد شد و حدودا یک تا دو ماه زمان خواهد برد که بتوانید سند را به تک برگی تبدیل کنید.

سوال: در سال ۸۵ ملکی را که دارای سند دفترچه ای بود خریداری کردم. در تاریخ ۹۵/۸/۱ این ملک را فروختم و  جهت نقل و انتقال سند به  دفتر خانه مراجعه نمود. بعد از ارسال استعلام  از دفتر خانه به  ثبت اسناد کن، جواب دادن، با توجه به عدم استاندارد سازی دفترچه و صفحه باید نسبت به تعویض ان به تک برگی اقدام گردد. سوال من این است, با توجه به اینکه معامله در سال ۸۵ و قبل از سال ۹۰ انجام شده آیا  باید حتما” سند را تک برگی کرد؟

بله در حال حاضر تمامی سندهای دفترچه ای باید به سند تک برگی تبدیل شوند و ارتباطی به سال ۹۰ و قبل آن نخواهد داشت.

سوال: اینجانب در صدد خرید یک واحد مسکونی در تهران می باشم. صاحب ملک مذ.کور در خارج از کشور می باشد  و مادر ایشان وکالت فروش از طرف ایشان را دارند.
شرایط خرید به این صورت است که ۵۰% مبلغ کلی توسط اینجانب بصورت نقدی پرداخت خواهد شد  و مابقی در طی ۵ سال توسط چکهایی که مشخصات آن در مبایعه نامه ذکر شده  تسویه خواهد شد. سوالات من:
۱- ارزش مبابعه نامه مذکور با امضا دو نفر شاهد چقدر می باشد. آیا نیاز به ثبت در دفترخانه دارد؟
۲- در صورت فوت وکیل فروشند ه در مدت زمان تسویه کامل مبلغ بیع ایا  مبایعه نامه به قوت خود باقی است؟
۳- آیا درج این مطلب در مبابعه نامه ضروری است “در صورت امتتاع وکیل فروشنده از انتقال سند به نام خریدار پس از تسویه کامل مبلغ بیع ، خریداز شخصا قادر به انتقال سند به نام خود خواهد بود”

بله حتما معامله در بنگاه معاملات املاک تنظیم شود و کد رهگیری هم دریافت شود لذا اگر وکیل فوت کند به دلیل اینکه مبایعه تنظیم شده است معتبر میباشد. لذا باید وکالت بلاعزل در زمان مشخص از ایشان گرفته شود.

سوال: من مالک یک واحد آپارتمان از ساختمانی ۴ واحدی هستم که پارکینگ ندارم. آیا می توانم انباری اختصاصی خود را تخریب کرده و آن را به پارکینگ اختصاصی تبدیل کنم؟ برای اینکه این تغییر در سند نیز بیاید چه کاری باید کرد؟ آیا رضایت دیگر مالکین یا شهرداری لازم است؟

با توجه به متراژ در نظر گرفته شده برای انباری امکان تخریب آن و تبدیل به پارکینگ وجود نخواهد داشت و برای کسب مجوز در صورت امکان نیز باید به شهرداری منطقه مراجعه کنید. لذا کسب رضایت مالکین دیگر الزامی است.

سوال: آيا يك زمين(باغ) كه در حال حاضر سند تك برگي به اسم يك نفر دارد مي تواند بدون تفكيك فيزيكي زمين، به صورت دودانگ و ۴ دانگ به اسم دو نفر منتقل شده و سند خورده شود؟

بله فرد مالک زمین که سند تک برگی به نام ایشان میباشد میتواند ضمن حضور در دفترخانه هر میزان سهمی را که قصد انتقال دارد به نام فرد دیگری منتقل کند.

سوال: یک نمونه بنچاق ازدو بنچاق یک   زمین زراعی  در روستا(۶۰۰۰متر)که به صورت شراکتی (تفکیک نشده )توسط پدرم و همکارش خریداری شده  مال  پدر بنده گم شده شریک حاظر به ارایه بنچاق خود برای کپی برابر اصل نیست و اقدام به کاشت و بهره برداری بدون توافق و اطلاع ما کرده است بهترین اقدام چیست ؟با توجه به اینکه حد و حدود هرکدام از طرفین برروی زمین مشخص نشده زمین تقکیک نشده و مشخص نیست که نصف عقب یا جلو یا نصف راست  یا چپ  برای کدامیک از طرفین است  به چه شکل   این تفکیک انجام خواهد شد؟  در ضمن این زمین ها در سازمان ثبت و اسناد   ثبت نشده.  به دلیل گم شدن بنچاق  بنده حتی یکبار متن بنچاق را نخوانده و از محتویات و جزییات اگاهی ندارم

شما برای تفکیک و افراز زمین حتما یا باید سند داشته باشید و یا باید از طریق دادگاه و اداره ثبت مالکیت اثبات شود و ممکن است در نهایت سند بر اساس ماده ۱۴۷ قانون ثبت تنظیم شود سپس میتوانید برای تفکیک زمین اقدام کنید.

این مطلب را از دست ندهید:  املاک اوقافی
سوال: آيا براي خريد زمين جهت ساخت ملك در محدوده منطقه ۲۲ تهران(زمين ثبت كرج مي باشد) سند تك برگي لازم است؟

بله در حال حاضر برای هرگونه ساخت و ساز و انتقال ملک نیاز به تبدیل هرگونه سندهای دفترچه ای به سند تک برگی میباشد.

سوال: برای فروش ملک پس از استعلام سند دفترچه ای توسط دفترخانه، اعلام شد که به خاطر بودن چند پلاک اصلی در سند نیاز به تک برگ شدن هست و حدود ۵۰ روز زمان می برد. برای تسریع در این امر هم درخواست پول شده است. چنین قانونی وجود دارد؟

خیر پرداخت پول در هیج کجای قانون و آئین نامه های مربوط به اداره ثبت در نظر گرفته نشده است و هرگونه مطالبه وجه قانونی نمیباشد.

 سوال: من در هنگام نامزدی ویلایی در شمال روبرای هدیه به نام همسرم انتقال دادم.همسرم هم اون ویلارو به نام مادرش منتقل کرده اما من از این کار راضی نیستم و میخوام ویلا به نام خودم برگرده.ایا اینکار امکان پذیر هست ؟؟

خیر بعد از انتقال سند ملک به نام همسرتان دیگر امکان انتقال سند به نام شما وجود نخواهد داشت و نمیتوانید همسر خود را ملزم کنید که سند از طرف مادرشان به نام شما تنظیم شود.

سوال: سوالم را اینگونه مطرح میکنم دریک زمینی که برای اداره دولتی بوده ومازاد بوده اداره دولتی دیگری، ملکی ساخته به تعبیری این دواداره کنارهم هستن وما درزمینی که برای ان اداره بوده وفونداسیون ان چیده بوده ومازاد بوده خریداری کردیم واداره دولتی خود را ساختیم.حالا میخواهیم برای گرفتن سند اقدام کنیم.لازم به ذکر است که ان سازمان برای کل زمین دارای سند بود.حالا برای گرفتن سند باید چه اقدامی انجام دهیم لطفا راهنمایی کنید

در صورت داشتن گواهی پایان کار و پروانه و یا قولنامه میتوانید برای تنظیم سند رسمی دادخواست تنظیم نمائید و ضمن مراجعه به اداره ثبت اسناد محل وقوع ملک برای گرفتن سند اقدام کنید.

سوال: اداره ما ساختمان نیمه تمامی که فقط فونداسیون ان چیده بوده را دراجرای بند ب ماده ۸۹قانون تنظیم بخشی ازمقررات دولتی ازاداره ای که جنب اداره مابوده درسال۸۲دریافت کرد ساختمان راساخت.اداره دولتی که مازمین را ازان دریافت کردیم بدون هماهنگی ما برای کل زمینی که داشت بخصوص زمینی که ساختمان اداری ما دران هست سند گرفته حالا.سازمان مادراجرای ماده۶۹ قانون تنظیم بخشی ازمقررات مالی دولت  وماده۱۲۳قانون محاسبات عمومی کشوربرای مستند سازی املاک غیرمنقول نیازمند گرفتن سند میباشد حالا ما باید برای گرفتن سند چیکارکنیم لطفا با جزئیات بگوید.

پرونده شما نیاز به گرفتن وکیل متخصص دارد و در این قسمت بنده نمیتوانم شما را به صورت دقیق راهنمایی کنم به دلیل اینکه باید قرارداد و مدارک دیگر توسط وکیل رویت شود.

سوال: احتراما قریب به یک سال و نیم پیش آپارتمانی را در یک ساختمان هفت واحدی قولنامه کردم که در آن پارکینگ اختصاصی با قید دقیق مکان آن به صورت تکی به بنده واگذار گردید.به قول بنگاه تک ریموت.پروانه ساختمان نیز با مجوز شش پارکینگ از سوی شهرداری صادر شده بود.اما پس از پایان کار و صدور سند متوجه شدیم با انجام تغییراتی مثلا بزرگتر کردن یکی دیگر از دربهای ریموت و تخریب دو انباری سازنده موفق شده یک پارکینگ اضافه کند و مساحت پارکینگها را به هشت متر تقلیل دهد.البته نقشه ثبتی پارکینگها تقریبا مطابق با حق بنده میباشد و محل پارک خودروها در آن مستقیم و به موازات پارکینگ اینجانب میباشد ولیکن عملا امکان پارک خودروها مطابق با نقشه ثبتی غیر ممکن است و خودروهای دیگر بایستی به صورت کج از دربها وارد تا امکان پارک آنها میسر گردد که این امر موجبات ایجاد مزاحمت برای تردد و پارک خودرو اینجانب را فراهم ساخته.آیا اکنون بنده میتوانم نسبت به اعاده حق خود جهت پارکینگ تک ریموت اقدامی انجام دهم؟و یا اینکه الزام پارک خودروها به پارک مستقیم طبق نقشه ثبتی را نمایم؟ آیا میتوانم با استناد به قولنامه و حتی سند ثبتی پارکینگ از تردد دیگر خودروها از این درب جلوگیری نمایم؟ شایان ذکر است ساختمان دارای دو درب ریموت دیگر نیز میباشد.به هر حال تمام ساکنین از دست سازنده و شهرداری و اداره ثبت به خاطر عدم توجه به حقوق ساکنین که حتی عبور خود ساکنین را در محوطه پارکینگ با مشکل مواجه نموده ناراضی بوده و مدام تقاضای طرح دعوی دارند لطفا راهنمایی بفرمایید.ضمن سپاس و قدردانی ارادتمند شما.

بله شما میتوانید با استناد به قرارداد و سند محضری و تفکیک شده ضمن مراجعه به شورای حل اختلاف محل وقوع ملک الزام ایشان به ایفای تعهد را بخواهید و بعد از اعزام کارشناس به محل قطعا به آن رسیدگی خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید:  مسئولیت صنفی مشاورین املاک در تنظیم قراردادها
سوال: در تاریخ ۳/۳/۹۵ مبایعه نامه ای تنظیم نمودم برای خرید آپارتمان در طبقه همکف ، کل ثمن ۴۴۰ میلیون که طبق توافق ۳۰۰ میلیون چک روز دادم و پاس شد و طبق توافق مبایعه نامه کلید گرفتم ،قرار شد در تاریخ ۳/۵/۹۵ مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان نیز پرداخت بشه و سند در دفترخانه منتقل شود ، ضمناً خسارت تاخیر هم قید شده ؛ صاحبخانه به جهت اخذ پایان کار جدید آپارتمان؛اقدام به تخریب سقف پاسیو (که هنگام معامله وجود داشته و مورد تایید شاهدین هست لیکن در قرارداد مسقف بودن آن ذکر نشده)نموده و الان سقف را مرمت نمینماید و هزینه ای نیز کم نمیکند؛ از طرفی بنگاه در مفاد قرارداد بجای اینکه ذکر کند مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان در تاریخ ۳/۵/۹۵ از طرف خریدار به فروشنده پرداخت میگردد؛ اشتباها به نفع من نوشته : مبلغ ۱۴۰ میلیون نقداً فی المجلس در تاریخ ۳/۵/۹۵ به فروشنده پرداخت گردید، که فروشنده نیز امضاء نموده؛ حال امید فروشنده مراجعه به دفترخانه و گرفتن عدم حضور بنده است ؛ آیا میشه من به استناد آن در دفترخانه حاضر شم وادعا پرداخت کل ثمن معامله را نمایم (و ایشان ملک را به نام نزند) و بنده عدم حضور بگیرم و دادخواست الزام به تنظیم سند بگیرم؟ یا در مرحله الزام به سند با قاضی به مشکل خواهم خورد؟

بله قطعا در صورتیکه شما ثمن ۱۴۰ میلیونی را پرداخت نکرده باشید ولی بنگاه به اشتباه قید کرده باشد که شما آن را پرداخت کرده اید بعدا با قاضی با مشکل مواجه خواهید شد و دادخواست شما هم رد میشود ولی ضمن پرداخت الباقی ثمن دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی تنظیم کنید.

سوال: بنده در یک آپارتمان ۹ واحدی زندگی میکنم…از آنجاییکه پیش فروش بوده و پایان کار ساختمان را تازه گرفته ایم ، متوجه شدم که از ۹ واحد فقط ۵ پارکینگ اختصاص داده شده است.
لازم به توضیح است مالک آپارتمان در همه قراردادهای فروش پارکینگ اختصاص داده است .
در حال حاضر برای تقسیم پارکینگ دچار مشکل شده ایم. از آنجاییکه بنده زودتر از دیگران قرارداد بستم ، میتوانم پارکینگ خود را انتخاب کنم؟ راهنمایی فرمایید..با تشکر

تقسیم پارکینگ به دو صورت انجام می‌شود: صورت اول، تعلق اختصاصی است، که مانند انباری، با تعیین موقعیت و مساحت آن، محل دقیق آن در صورت مجلس تفکیکی و سند رسمی قید می‌شود و در حقیقت ملک اختصاصی صاحب آپارتمان به حساب می‌آید. صورت دوم، تعلق پارکینگ به هر واحد به طور مشاع است. به این معنا که این پارکینگ‌ها در صورت‌جلسه تفکیکی واحدهایی که می‌توانند به صورت مشاع از پارکینگ ساختمان استفاده کنند، نام برده می‌شوند. در این صورت فقط آپارتمان‌هایی که حق استفاده از پارکینگ مشاع برای آنها شناخته شده است، می‌توانند از پارکینگ ساختمان به طور مشاع استفاده کنند.

سوال: ملکی داریم دارای سند ثبتی که طبق صورت جلسه تفکیکی  از پلاک اصلی آن در سال ۱۳۱۶ جدا شده است و مطابق با این صورت جلسه برای آن سند مالکیت ثبتی صادر شده است. قسمتی از این ملک توسط افرادی تصرف شده است. در کارشناسی از این ملک کارشناس به این صورت جلسه تفکیکی توجه ننموده و حدود پلاک اصلی را بررسی کرده است. میخواستم بدانم که کدام یک ،  پلاک اصلی و یا صورت جلسه تفکیکی، بر دیگری ارجعیت دارد؟ آیا کارشناس می تواند ادعا کند که این صورت جلسه تفکیکی به اشتباه حدود را ذکر کرده است؟

در این گونه موارد تاریخ تقدم هم بررسی خواهد شد ولی در حالت کلی مستحضر باشید که پلاک ثبتی بر صورت مجلس تفکیکی اولویت خواهد داشت.

سوال: باسلام شوراهای حل اختلاف از پذیرش دادخواستهای الزام به سند خوداری میکنند باتوجه به اینکه قیمت منطفه ای املاک معمولا” زیر ۲۰میلیون قرار میگیرند شوراهای حل اختلاف به چه استنادی  از پذیرش این دادخواست خودداری میکنند

خیر شورا نمیتوانند با دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی در صورتیکه زیر ۲۰ میلیون تومان باشد مخالفت کنند و در صلاحیت شورا میباشد.

سوال: بنده سازنده ملکی واقع در تهران میباشم طبق قراردادمشارکت مالک متعهد گردیده بعداز پایانکارواخذ صورتمجلس تفکیکی نسبت به انتقال سهم اینجانب  که ۲واحد  از ۴واحد است اقدام نماید با گذشت بیش از یک سال وباطرح ایرادهای واهی از انجام تعهد خود خودداری میکند
۱-درتنظیم دادخواست عنوان خواسته  رابه صورت زیرنوشته ام :
تقاضای صدور حکم مبنی برالزام خوانده به ایفای تعهدات  واجرای مفاد قرارداددرخصوص انتقال سهم خواهان شامل شش دانگ دو واحد آپارتمان شماره ۱و۴ طبق قرارداد
آیا عنوان خواسته به این صورت صحیح است؟
سوال :آیا  پلاک ثبتی آپارتمانها در عنوان خواسته بایستی درج شود باتوجه به اینکه در قرادادمشارکت که پیوست دادخواست میشود اثری از پلاک ثبتی آپارتمانها  وجود ندارد؟  تنها پلاک ثبتی موجود در قراردادپلاک ملک کلنگی است

عنوان خواسته را الزام به ایفای تعهد قید کنید و در قسمت توضیحات ادامه عنوان خود به همراه توضیحات لازم را تنظیم کنید. پلاک ثبتی هم میتواند در بخش توضیحات قید گردد.

سوال: قصد خرید یک واحد آپارتمانی در یک مجتمع ساختمانی دارم که هنوز سند واحدها آماده نشده است. این واحد قبلا توسط سازنده به نفر اول و بعد از مدتی از سوی نفر اول به نفر دوم با کد رهگیری فروخته شده است. الان من به عنوان نفر سوم می خواهم از نفر دوم واحد مذکور را بخرم. چه کار کنم که خدای ناکرده کلاه سرم نرود؟ آیا می توان مبایعه نامه را در دفتر اسناد رسمی به جای بنگاه املاک تنظیم کرد تا قرارداد محکم تر شود یا نیازی به انجام این کار نیست؟ بالاخره طرف حساب من در این معامله کیست؟ سازنده یا نفر اول یا نفر دوم؟ آیا لازم است که در تنظیم قرارداد بیع، سازنده و خریداران قبلی آپارتمان نیز حاضر شوند و پای قرار داد را امضا کنند؟ چه مدارکی باید ارائه شود تا مالکیت آپارتمان احراز شود؟ این مدارک را باید از سازنده مطالبه کرد یا از فروشنده فعلی آپارتمان؟ با تشکر از پاسخ سریع شما

شما باید ملک را از فردی که مالک اصلی میباشد و سند به نام او است خریداری کنید و خود را درگیر املاک قولنامه ای اصلا نکنید لذا میتوانید به محض تنظیم مبایعه نامه و انتقال ثمن معامله در دفتر خانه سند ملک به شما منتقل شود.

این مطلب را از دست ندهید:  دایره المعارف سرقفلی و حق کسب و پیشه
سوال: لطفا در مورد پرداخت سرمایه نقدی در قبال ضمانت ملکی توضیح دهید. برای مثال گفته شده در ازای پرداخت سرمایه صد میلیون تومانی، دویست میلیون تومان از یک ملک به ارزش سیصد میلیون در رهن فرد سرمایه گذار به عنوان ضمانت قرار میگیرد. آیا در رهن گذاشتن سه دانگ ( یا دویست میلیون از ملک به ارزش سیصد میلیون) امکان پذیر است یا شش دانگ رهن میشود؟ در صورت عدم بازگرداندن سرمایه اولیه پس از پایان مدت مشخص شده چگونه میشود با سند رهنی اقدام کرد؟ با تشکر

شما میتوانید ضمن تنظیم یک قرارداد بین خود و ایشان در دفترخانه و در رهن گذاشتن ملک به نام فرد در صورتیکه سرمایه نقدی به هر دلیل در تاریخ مقرر پرداخت نشد ملک از طریق دفترخانه به نام فرد سرمایه گذار منتقل شود.

سوال: پدر من سی میلیون تومان بدهکار بود که در قبال اون بدهی خونمون رو به طلبکار فروختیم به قیمت شصت و هشت میلیون . بعلت بدهی مالیاتی طلبکار نتونستیم خونه رو به نامش بزنیم حالا نزدیک یک سال از اون معامله گذشته و طلبکار الباقی پول ما رو نمیده و اظهار میکنه که ده میلیون از پول شما رو کم میکنم به خاطر اون سی میلیونی  تومانی که پدرت بدهکار بود در واقع درصد میکشه روش حالاتکلیف ما چیست چیکار کنیم ایا در قانون چنین چیزی هست

اگر بین شما و ایشان قولنامه و یا قرارداد تنظیم شده باشد باید موعد پرداخت الباقی ثمن معامله مشخص شده باشد و در صورتیکه ایشان از پرداخت ثمن امتناع کند و یا قصد پرداخت آن را به میزان کمتری را داشته باشد میتوانید آن را فسخ کنید

سوال: بنده در تاریخ مقرر شده در قرار داد به عنوان خریدار به دفتر خانه قید شده در قرارداد مراجعه کردم و چون فروشنده ملک حضور نداشت از سر دفتر تقاضای صدور گواهی عدم حضور فروشنده را کردم . ولی با این که من مبلغ باقی مانده ثمن معامله را در قالب چک بانکی تضمین شده ارائه کردم سر دفتر به بهانه های مختلف گواهی عدم حضور فروشنده را صادر نکرد
از آنجایی که مطمنم فروشنده با سر دفتر تبانی کرده سوالات زیر را دارم :
۱. چه اقدامی میتوانم جهت شکایت از فروشنده و سر دفتر انجام دهم
۲ . اگر باز هم در چنین شرایط مشابهی قرار گرفتم( در روز مقرر شده جهت تنظیم سند) و سر دفتر از صدور گواهی عدم حضور فروشنده امتناع کرد چه راه کاری دارم؟

سریعا از طریق دفاتر خدمات قضایی برای ایشان در تاریخ تنظیم روز سند اظهارنامه ارسال نموده و سپس دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را تنظیم کنید از همان تاریخ مقرر خسارت تاخیر تادیه قابل مطالبه است.

سوال: ملکی را با شراکت خریدیم. کلیه اسناد مبایعه نامه و حتی سند محضری تک برگی بنام من صادر گردید. مدتی بعد من سهمم را به دیگری واگذار کردم ( بدون نوشتن مبایعه نامه و فقط یک صورتجلسه نوشته ایم) قرار شد پس از دریافت وام توسط او از یک شرکت لیزینگ، سهم من پرداخت شود. در واقع باید مالکیت ملک به آن شرکت منتقل میشد تا وام پرداخت شود.  لذا من سند را بنام شرکت  وام دهنده زدم . چک وام بنام من ( فروشنده) صادر شد ولی به دلیل اطمینانی که به شریکم داشتم چک را پشت امضا کردم و به او دادم. او هم چک را به حساب خودش واریز کرد و تا بعدا سهم مرا بدهد. ولی تاکنون هم پول مرا نداده است. البته نمیگوید نمیدهد ولی مدام وعده به آینده میدهد.
آیا باتوجه به اسناد قبلی ( مبایعه نامه اولیه و کپی سند ملکی و صورتجلسه موجود ) میتوان اقدام حقوقی کرد ؟ با تشکر

بله شما میتوانید با استناد به مبایعه نامه و صورت جلسه برای مطالبه ثمن معامله اقدام کنید و اشتباه بزرگی مرتکب شده اید به دلیل اینکه باید سند را به نام خریدار منتقل میکردید (بعد از گرفتن ثمن) سپس ایشان سند خود را در رهن بانک بگذارند.

سوال: رای قطعی از دادگاه به نفع مالکیت تعاونیها صادر شده و تعاونیها نامه ای از دادگاه به اداره ثبت اسناد داده اند . در ضمن قبلا پرونده در اداره ثبت تشکیل شده بود. حالا گفته شده حدود یکسال طول میکشه تا سند صادر بشه.آیا با این رایی که دادگاه داده میتوان مطمئن بود که مالکیت این زمینها برای تعاونیها هست و آیا دیگه کسی میتونه نسبت به مالکیت این اراضی اعتراضی داشته باشه؟ صدور سند برای تعاونیها در اداره ثبت چه تشریفاتی داره؟

تشریفات صدور سند برای تعاونیها در صلاحیت اداره ثبت و روند آن یکسان نمیباشد لذا نمیتوان مراحل کار آن را توصیف کرد برای اطلاعات لازم باید به خود اداره ثبت مراجعه کنید.

محسن محمدرضاپور
محسن محمدرضاپور
امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. از اینکه خدمتی برای مردمم انجام میدم خوشحالم.

187 دیدگاه

 1. محمد گفت:

  سلام خدا قوت
  آیا مازاد پارکینگ مجتمع تجاری و اداری میشود سند مجزا گرفت و به دیگران فروخت…

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود برشما.
   خیر ،فروش پارکینگ مجزا تنها مختص املاک با کاربری پارکینگ بوده و پارکینگ های مازاد مجتمع تجاری،تنها قابلیت جابجایی برروی واحدهای (تجاری،اداری،و یا مسکونی)موجود داشته و یا برای استفاده مشاع مشتریان (نظیر آنچه در مراکز خرید شاهد آن هستيم)در نظر گرفته شده است.

 2. ل. شفاعی گفت:

  سلام. بنده سوالی دارم درباره ی سندهای دست نوشته ی قدیمی که معتمدین محلی امضاش کردن و مثلا زمین های کشاورزی رو با یک سندی مشخص می کردند که مالکش چه کسانی هستن. آیا این سندها قابلیت اجرایی دارند؟ یعنی مثلا کسی در اوایل دهه هفتاد اقدام به گرفتن یک سند رسمی دفترخونه ای کرده باشه می تونسته زمینها رو طبق اون سند دست نوشته به نام افراد قید شده در سند بزنه؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود بر شما
   در بسیاری از نقاط کشور خصوصا در مناطق غیر شهری اسناد دست نوشته ( اسناد عادی )برای محاکم قضایی و عموم مردم قابل استناد هستند به شرطی که سند معارض نداشته باشد.

 3. sina گفت:

  سلام بنده زمینی خریداری کردم در سال ۹۲ بصورت مبایعه نامه ایی
  حال میخوام سند تک برگی بگیرم چگونه اقدام کنم
  ضمنا مالک قبلی هم در قید حیات هستند

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام بر شما
   چنانچه زمین شما دارای اسناد و مدارک ثبتی است که با حضور فروشنده اقدام کنید در غیر اینصورت طبق ماده ۱۴۷ثبت ،درخواست صدور اسناد مالکیت را بنمایید.

 4. کیانا گفت:

  سلام خواهش می کنم فقط سریع بمن جواب بدهید:
  با سلام .برای فروش آپارتمانی که دارای دو سند تک برگ هست اقدام کرده ام. یکی از سندها به نام شریک ام و دیگری به نام خودم بوده است. ۷ ماه پیش در دفتر اسناد رسمی انتقال رسمی سه دانگ به شش دانگ این دو سند را انجام دادیم . مبلغ ۴۷۰ تومان بابت انتقال رسمی داده ایم. از انها سوال کردیم در صورت فروش ایا نیازی هست که بنده این دو سند را به یک سند تک برگ فقط به نام خودم تبدیل کنم و دفتر اسناد اطهار داشتند که خیر . کسی که ملک را از شما می خرد هر دو سند تک برگ که الان به صورت انتقال رسمی شش دانگ به نام شماست می تواند به تبدیل به یک سند تگ برگ برای خودش بکند. آپارتمان را برای فروش گذاشته بودیم و بعد از پیدا شدن مشتری به بنگاه املاک رفتیم ‌ سر دفتر املاک اسناد را مطالعه و بیع نامه ای را نوشتند . کد رهگیری را هم گرفتند.تمام اسناد آن دفترخانه و کلیه مدارک را هم بررسی کردند و بنده را به دفتر اسناد فرستادند که کارهای استعلام را شروع کنم . حالا این دفتر اسناد می گوید با وجودی که سند سه دانگ به شما انتقال رسمی شش دانگ پیدا کرده اما شما باید دوتا سند را به یو تک برگ برای خودتان می گرفتید.
  شریک بنده الان هی و حاضر است . در دفتر املاک بعنوان شاهد امضا کرده ، بنده تا ۲۵ تیرماه برای تحویل خانه فرصت دارم و اگر دو سند را برای یک سند تک برگ شدن به نام خودم بفرستم ۴۵ روز بیشتر وقت می گیرد و من نمی تونم کاری انجام بدهم . املاک خودش را کنار کشیده و یک در صد هم پورسانت گرفته.
  با توجه به اینکه سند انتقال رسمی پیدا کرده و به نام من است . شریک ام حضور داشته و املاک نیز کد رهگیری گرفته و نام و امضا شاهد در بیع نامه موجود است چرا دفاتر محضر یک شکل عمل نمی کنند؟ چرا آن دفتر اول به ما نگفته است که این سند قابل انتقال نیست؟ چرا املاک بعد از کد رهگیری به این مسئله اشراف نداشته است . بنده مثل توپ فوتبال از این دفتر به آن دفتر حواله داده می شوم و نمی دانم راه حل چیست . آیا حضور شریک و امضا و سند انتقال شش دانگ قطعی دو سند سه دانگ تک برگ به بنده کافی نیست؟ چه کسی مسئول دیر کرد ۴۵ روزه یا بیشتر این دو سند هست ؟ مقصر کیست و من چه راه حلی دارم؟ خواهش می کنم کمک کنید.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام خدمت شما
   در صورتی که سند بعد از سال ۹۲ انتقال قطعی خورده باشد باید سند رو تعویض کنین تا بتونین به نام شخصی دیگر قطعی بزنین.
   سند های شما دو تا ۳ دانگ هست و اگر هر کدوم از اونها بعد از سال ذکر شده به نام خورده باشن جهت انتقال قطعی جدید باید تعویض بشن .
   در صورت هرگونه سوال و نحوه تعویض اسناد تماس بگیرین .

 5. مصطفي گفت:

  سلام …. براي گرفتن وام از بانک بايد براي استعلام سند به دفتر خانه مراجعه کنم از آنجايي که ملک مذکو ئاراي سه سند تک برگي به خاطر انحصار وراثت مي باشد و پلاک ثبتي فرعي و اصلي آنها يکسان است آيا براي استعلام يکي از آن ها را ارائه دهم کافيست ؟

 6. ابراهيمي گفت:

  با سلام آيا متراژ پاركينگ در سند ذكر ميشه يا اينكه فقط قيد ميشه كه واحد شماره فلان داراي پارگينگ هست

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   با سلام
   در شرایطی که آپارتمان دارای پارکینگ مختص به خود باشد متراژ پارکینگ و همچنین حدود قرارگیری آن به طور دقیق در سند آپارتمان ذکر میگردد،مگر اینکه ساختمان دارای پارکینگ مشاع باشد.

 7. جواد گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  بنده به موجب سند رسمی انتقال قطعی که در درفتر اسناد رسمی در سال ۱۳۷۳ تنظیم شده مالک شش دانگ یک آپارتمان می باشم ولی سند مالکیت ملک مذکور نزد شخص انتقال دهنده باقی مانده و اکنون نیز در قید حیات نمی باشد (درواقع می توان گفت به سند مالکیت دسترسی ندارم و تنها مدرک مثبت مالکیت بنده همان سند رسمی انتقال قطعی که در دفتر خانه تنظیم گردیده می باشد.) حال با وجود سند رسمی مذکور اگر بخواهم نقل و انتقالی در ملک مذکور انجام دهم چه مراحلی را باید طی کنم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود بر شما
   سند مالکیتی که در دست شماست یک رونوشت از اتفاقات ثبتی است که برروی ملک شما افتاده است و تاریخچه جامعی از رخدادهای ثبت شده برای این ملک در دفتر املاک واقع در اداره ثبت موجود است.درصورتی که یک کپی از مدارک دارید به اداره ثبت محل وقوع ملک مراجعه و تقاضای المثنی کنید ،در صورتی که شما مالک ملک باشید و معارضی وجود نداشته باشد سند جدید برای شما صادر میشود و سپس نسبت به انتقال آن اقدام نمایید.

   • محمدرضا گفت:

    باسلام
    بنده یه باب مغازه رو در سال ۸۸ فروختم به صورت قولنامه و سال ۹۱ هم سند تک برگ این ملک رو گرفتم چون قبلا به صورت یک سند دفترچه ای بود و سه مغازه زیر بنا اون سند بود اما الان هرکدوم از مغازه ها سند تک برگ جدا دارن و از سال ۹۱ خریدار نسبت به واگذاری سند بنام خودش امتناع مینماید «چون یه مقدار از پول ملک رو هنوز بدهی است » حالا من چجوری باید پولمو رو بگیرم و سند رو که هنوز بنام من است

    • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

     سلام و درود
     هرچند که این موضوع تابع شرایط بسیار متفاوتی است نظیر اینکه
     تاریخ تنظیم سند در قولنامه چه تاریخی بوده است
     آیا خریدار گواهی عدم حضور برای شما گرفته است یا خیر
     قصد خریدار از عدم تنظیم سند آنهم پس از این همه سال ،اخذ ضرر و زیان های مندرج در قرارداد هست یا چیز دیگر
     به هر حال در اولین قدم طی اظهار نامه ای درخواست خود مبنی بر تنظیم سند وآمادگی برای دریافت الباقی ثمن قرارداد را به وی ابلاغ کنید.تا در مرحله بعد بتوانید حکم الزام به تنظیم سند رسمی و پرداخت وجوه باقیمانده را انشالله بگیرید.

 8. حامد گفت:

  با سلام.بنده قصد خرید یک واحد آپارتمان را دارم که تقربباً فعلا ۴ واحدش تکمیل شده و دارای سکنه هست و اینکه طبقه چهارمش مورد پسند واقع شده. اما طرف میگه طبقه ۴ پارکینگ نداره و پارکینگ برای طبقه ۲ در سند قید شده ،اما میگه میتونیم پارکینگی که برای طبقه ۲ ثبت شده رو به طبقه ۴ ، واحدی که بنده دیدم رو انتقال بده.کلاً ۱۰ واحده و فقط ۵ تا پارکینگ داره. آیا از لحاظ قانونی این کار امکان پذیر هست یا خیر؟بعدها ساکن طبقه ۲ که فعلا خالیه ،میتونه بگه که پارکینگ مال منه؟ انتقالی در کار نبوده؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   چنانچه مالک طبقه دوم و چهارم یک نفر هست می تواند با تشریفات قانونی نسبت به انتقال پارکینگ اقدام نماید. در غیر اینصورت بایستی مالک طبقه دوم نسبت به صلح ( انتقال ) حقوق خود نسبت به پارکینگ به طبقه چهارم اقدام نماید. در هر صورت انتقال پارکینگ بین واحد های یک ساختمان منع قانونی ندارد.

 9. پیمان تیموری گفت:

  سلام وقتی در سند آپارتمان مسکونی قدی می گردد: فاقد پارکینگ با قدرالسهم از عرصه و سایر مشاعات و مشترکات طبق قانون تمکل آپارتمانها یعنی چه؟
  فروشنده ادعا دارد یعنی پارکینگ مشاع هست درحالکیه اشاره شده شده فاقد پارکینگ، لطفا راهنمایی فرمایید.

 10. پیمان تیموری گفت:

  سلام وقتی در سند آپارتمان مسکونی قید می گردد: فاقد پارکینگ با قدرالسهم از عرصه و سایر مشاعات و مشترکات طبق قانون تملک آپارتمانها ، منظور یعنی چه؟
  فروشنده ادعا دارد یعنی پارکینگ مشاع هست درحالکیه اشاره شده فاقد پارکینگ، لطفا راهنمایی فرمایید.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   اگر صراحتا در سند عبارت «فاقد پارکینگ» درج شده است تنها در صورتیکه محوطه مشاعی (طبقه همکف،زیر همکف)قابلیت پارک اتومبیل را دارد و ضمنا در هیچیک از اسناد آپارتمانهای موجود ،پارکینگ اختصاصی کسی نباشد با استناد به عبارت«دارای قدرالسهم از عرصه و سایر مشاعات و مشترکات»میتوانید از محوطه مشاعی با توافق سایر همسایگان و طی صورتجلسه ای که به امضای تمام مالکان رسیده به عنوان پارکینگ مشاع استفاده کنید.
   در غیر اینصورت استناد به گفته های فروشنده،حقی برای استفاده شما ایجاد نمیکند
   موفق باشید.

 11. مرتضی گفت:

  سلام
  من قصد خرید یک قطعه زمین رو دارم
  با بنگاه املاک هماهنگ کردم که مالک، اسناد و مدارک زمین رو بیاره تا من بررسی کنم
  به گفته بنگاه این زمین سند رسمی نداره و بصورت قولنامه ای هست
  ۱- سوالم اینه که در بررسی اسناد و مدارک به چه نکاتی باید دقت کنم
  ۲- مراحل انتقال مالکیت این زمین به چه صورت باید باشه تا بعد از خرید، امکان گرفتن سند رسمی باشه.
  ۳- طبق قوانین جدید آیا به زمین خالی در محدوده شهری سند داده میشه یا حتما باید داخلش ساختمان ساخته بشه
  ۴- منظور از سابقه ثبتی برای یک ملک چیست؟
  ببخشید سوال ها زیاد شد
  ممنون

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   متاسفانه روشی برای احراز اصالت اسناد ،در معاملات فاقد اسناد رسمی وجود ندارد.
   اما روشی که عموماً در این خصوص کاربرد دارد رویت تسلسل اسناد عادی(قولنامه)است به شیوه ای که حداقل دو یا سه قولنامه قبلی را بتوان مشاهده کرد ضمن اینکه تایید معتمدین محلی مبنی بر مالکیت دارنده زمین نیز کمک کننده خواهد بود.
   مابقی سوالات در تلگرام پاسخ داده شد.

 12. عادل خاوری گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  بنده از طریق وکالت فروش یه ملک مسکونی کلنگی سی سال ساخت را خریدم ولی به دلیل مشکل شهرداری و داشتن تخلف از طریق قانون تسهیل اقدام به انتقال سند کردم ولی هنوز در محضر واسه انتقال نرفتم و وقت محضرم رو برای چند روز دیگه زدن. سوالم اینه که گفتن سند تک برگی برام صادر میشه. ایا من که از طریق قانون تسهیل سند رو بنام خودمم زدم در روند گرفتن سند تک برگی مشکلی برام ایجاد نمیشه؟ چون مفاصا حساب شهرداری روش نگرفتم و فقط نامه دارایی رو انجام دادم. ایا اداره ثبت ایرادی میگیره یا اینکه ربطی به گرفتن سند تک برگی نداره؟
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید و جوابم رو بدید.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و ادب
   قانون تسهیل مربوط به عدم پرداخت مالیات نقل و انتقال هست و ارتباطی به مفاصا حساب شهرداری نداره.
   در خصوص شهرداری،خریدار میتواند با مسئولیت خودش نسبت به خرید ساختمان های دارای تخلف،فاقد مفاصا حساب شهرداری و… اقدام کند و این موضوع خللی در صدور سند تکبرگی ایجاد نمیکند.

 13. مهدی گفت:

  سلام ملکی با مشخصات چند دهنه مغازه تجاری جمعا ۲۰۰متر ومنزل مسکونی صاحب این ملک که روی این مغاره ها قرار دارد . در سال ۷۵پدرم یکی از این مغازه هارو به صورت ملکیت قولنامه و وکالت محضری از صاحب ملک خریداری میکند. هم فروشنده وهم پدرم فوت شده اند .شخصی ۲سال پیش طبقه بالا روخریداری میکنه واز روی سندقبلی تقاضای سند ششدانگ عرصه و اعیان کل مغازه ها و مسکونی رو میگیره در حالی که فقط طبقه بالا روخریده بود . از شما تشکر میکنم لطفا منو راهنمایی کنید

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   همانطوری که گفتین قولنامه و وکالت دارین،که البته وکالت شما با فوت فروشنده ابطال شده.
   اداره ثبت هم مطابق اسناد موجود ،اقدام کرده و کاملا درسته.
   الان شما باید با قولنامه ای که در دست دارید ادعای خودتون رو در دادگاه ثابت کنید و تقاضای سند مالکیت کنید.

 14. قاسم گفت:

  سلام خدمت شما دوست عزيزم
  ببخشيد باباي من سال ١٣٧٣ يه ملك خريداري كردن از اون موقع تا الان پيگير سندش نبوديم و الان رفتيم ميگن ك بايد رضابت صاحب ملك باشه و صاحب ملك هم هزينه بسيار بالا ميخواد واسه رضايت ميخواستم ببينم ما هيچ راهي نداريم واسه اينكه كارمون بشه و سند رو بگيرم؟ ثبت ميگه حتما بايد رضايت اون باشه فقط هم شهر ما و چندتا تعداد كم شهرها اينجوريه! ممنون ميشم راهنايي كنيد

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   متوجه سوالتون نشدم،رضایت مالک برای ملک خریداری شده؟
   مسکونی است یا تجاری؟
   کدام شهر هستین؟

   • قاسم گفت:

    اره دقيقا همين
    رضايت ملك واسه ملك خريداري شده …
    فارس شهرستان مرودشت
    از ثبت سوال كرديم مرودشت و انزلي اينجوريه تو ايران فقط
    مونديم چكار كنيم پولي هم نداريم بديم ب مالك قبلي شهرداري و تمام هزينه ها صفر كرديم…

    • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

     قاسم عزیز
     قوانین ثبتی در ایران منحصر به شهر و نقطه خاصی نیست.
     اگر ملک تجاریتان را با سند عادی(قولنامه)و یا بصورت کلیدی و یا سرقفلی خریداری نموده اید برای دریافت سند مالکیت بایستی رضایت مالک را جلب کنید.رضایت کسی که اسناد عرصه(زمین)ملک اصلی به نام اوست.
     برای مشاوره بیشتر بعد از ساعات اداری تماس بگیرید.۹۱۲۴۹۹۲۹۹۴
     موفق باشید.

 15. قاسم گفت:

  اره دقيقا همين
  رضايت ملك واسه ملك خريداري شده …
  فارس شهرستان مرودشت
  از ثبت سوال كرديم مرودشت و انزلي اينجوريه تو ايران فقط
  مونديم چكار كنيم پولي هم نداريم بديم ب مالك قبلي شهرداري و تمام هزينه ها صفر كرديم…

 16. علی گفت:

  سلام
  بنده امروز برای تک برگ کردن سند اقدام کردم، ولی سند بنده در رهن یک اداره است که وام گرفتم که در سند (دفترچه ای) قید شده
  آیا این رهن در روال تک برگ کردن اختلال ایجاد میکند؟
  (سند رو تحویل دفتر خانه دادم و مراحل رو همین دیروز انجام دادم)

 17. حسین تدبیری گفت:

  با سلام ۱۰ سال پیش یک ساختمان ۴ واحدی ساختم که طبق جواز دوتا پارکینگ تعلق گرفت و هزینه دو کسر پارکینگ هم به شهرداری پرداخت کردم .مالکیت دو پارکینگ متعلق به دو واحد آپارتمان می باشد که به نام بنده است ودرزمان فروش دو واحدی که فاقد پارکینگ می باشند از دو خریدار آپارتمان فاقد پارکینگ ، اقرار نامه مبنی بر رضایت آنها درخصوص تغییر کاربری به مسکونی وتجاری پارکینگ ومشاعات آن را در دفتر خانه از آنه گرفتم . با توجه به اینکه جدیدا تغییر کاربری مشاعات به تجاری را از شهرداری خریداری نمودم والان واحد تجاری آماده فعالیت تجاری می باشد می خواهم پایان کار کل ساختمان را بگیرم ، دفتر الکترونیک شهر می گویندجهت دریافت پایان کار باید اصل وکپی سند آپارتمان ها را به دفتر ارائه نمایم . از آنجاییکه ارائه اصل وکپی سه سند آپارتمان مشکلی ندارد ولی یکی از واحدهایی که قبلا اقرار نامه از ایشان گرفته ام تمایلی به ارائه سند وکپی آن به دفتر الکترونیک ندارد لذا دفتر الکترونیک از قبول تشکیل پرونده اخذ پایان کار ممانعت می نماید لطفا بفرمایید چه کاری باید انجام دهم . ضمنا در اقرار نامه رضایت خود را مبنی بر مراجعه بنده به شهرداری وثبت ودیگر مراجع به منظور اخذ صورت مجلس تفکیکی وسند جدید را اعلام نموده اند . قبلا از محبت ومساعدت جنابعالی تشکر می نمایم.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   با توجه به فرمایش جنابعالی مبنی بر اقرار(مبنی بر عدم اعتراض) و تعهد طرف شما (مبنی بر همکاری و در اختیار قراردادن اسناد مدارک) اولین اقدام شما در این خصوص ارسال اظهار نامه رسمی به ایشان در خصوص موارد فوق است.این اظهار نامه مبنای اقدامات قانونی بعدی شما در این زمینه خواهد بود.
   موفق باشید.
   برای مطالعه بیشتر رجوع کنید به:
   http://mobasher.ir/declaration/

 18. علی حسینلو گفت:

  با سلام
  در سال ۷۳آپارتمانی خریدم که در بنچاق نوشته طبق پایان کار شماره… ونامه اداره ثبت شمیران (پارکینگ گنجایش ۴واحد را دارد لذا حق استفاده از یکواحد برای خریدار این سند منظور گردیده است)واما در اسناد دو واحد دیگر از شش واحد این جمله نوشته نشده است ودر سند منگوله دار نیز ننوشته ودر صورت مجلس تفکیکی در قسمت مشاعات
  کل متراژ۹۴ متر پارکینگ درج شده /حال با توجه به مبایعه نامه وسند بنچاق آیا اینجانب پارکینگ دارم یا خیر؟لطفا جواب رااز طریق ایمیل ارسال فرمایید.با تشکر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   با سلام
   بله با توجه به وجود ۴ واحد پارکینگ مشاعی و قید جمله “حق استفاده از پارکینگ”در اسناد ۴ واحد ،تنها همین ۴ واحد حق استفاده از فضای پارکینگ را دارند و لاغیر.
   موفق باشید.

 19. سیدرضا گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  منزل بنده سند سه دنگ قدیمی بود که اقدام کردیم و الان تک برگ سه دنگ مشاع گرفتیم.
  الان میشه برای شش دنگ اقدام کرد؟ چگونه؟
  ممنون

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   با سلام و درود
   سوال شما ناقص است .شریک سه دانگ دیگر شما کیست.
   ملک شما چگونه است؟
   آیا تفکیک شده است؟

   • سیدرضا گفت:

    دو تا خونه جداست که هرکدوم یه سند سه دانگ مشاع داشتن.
    الان برای ما تک برگی مشاع هست ولی خونه همسایه هنوز همون سند سه دانگ مشاع هستش.

    • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

     اگر دو منزل کاملا جداست،بله تقاضای افراز کنید و سپس سند شش دانگی.
     موفق باشید.

     • اصغر گفت:

      سلام.وقت بخير.لطفا بفرماييد آيا اداره ثبت اسناد واملاك مي تواند بگويد در اثر اشتباهش سند رسمي وتك برگ صادره براي عرصه و اعيان مشخصي مثل يك خانه ۶ دانگ از درجه اعتبار ساقط است.آن هم پس از استعلام . طي مراحل قانوني و دادن عوارض و….ممنون

     • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

      سلام و درود بر شما

      بله
      مواردي كه ابطال يا اصلاح سند مالكيت نيازمند حكم دادگاه نيست و به وسيله خود اداره ثبت انجام مي شود:

      ابطال سند مالكيت به حكم قانون

      زماني كه مقتضيات اجتماعي(مثل اصلاحات ارضي) يا مصالح عمومي(مثل حفاظت از جنگل ها و مراتع طبيعي) يا جهات شرعي(مثل وقف) لزوم اصلاح يا ابطال سندي را ايجاب مي كند.

      ابطال سند مالكيت معارض

      هرگاه در موعد مقرر شده دارنده سند معارض گواهي طرح دعواي خود در دادگاه را تقديم نكرده و طرف ديگر گواهي عدم طرح دعواي او را تقديم اداره ثبت نمايد.

      اضافه مساحت

      هرگاه ملكي با مساحت معين معامله شود و بعد كاشف به عمل آيد كه مساحت بيشتر بوده است و خريدار مابقي ثمن را به صندوق ثبت توديع كند.

      :مواردي كه طبق ماده ۲۵ ق.ث هيأت نظارت اين اختيار را دارد.

 20. محمد گفت:

  با سلام
  من ملكي رو ساختم كه قسمت همكف ٢باب تجاري وقسمت زير زمين به صورت انباري تجاري ايا امكان داره براي زير زمين سند جدا بگيرم در زمان تفكيكي

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   اداره ثبت اسناد و املاک که متصدی صدور اسناد ملکی است بدون تاییدیه شهرداری مبنی بر کاربری ملک اقدام به صدور سند نمیکند.
   مجوز تغییر کاربری و درنهایت پایان کار را اخذکنید سپس اقدام نمایید.(در واقع فعلا این انباری ها بخشی از ملک تجاری شماست و هویت مستقل برای صدور سند تفکیکی ندارد،مثل انباری یک آپارتمان مسکونی)

  • سیدرضا گفت:

   ممنون

 21. محمدی گفت:

  با سلام
  یک زمین ۴۰۰ متری با ۷ ۸ درخت در فشم که بایک نفر شریک هستیم ما برای تفکیک زمین اقدام کردیم سند دست شریکه نمی یاد اقدام کنیم ادعا میکنه من ۳۰ سال نکهداری میکنم اب میده میوهش هم استفاده میکنه ایا میتوانه در خواست پول کنه برای نکهداری
  اب گاز هم گشیده شده هر دو شریک میتوانن استفاده
  کنن یا ما میتوانیم برای خودمان در خواست کاز اب بدیم لطفا به ما هر چه زودتر جواب بدید

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   با سلام
   رونوشت سند را از اداره ثبت یا آخرین دفترخانه ثبت سند ،بگیرید.تقاضای افرازمال مشاع کنید.و سهم خودتان را از شریک تان جدا کنید.
   موفق باشید.

 22. علی اکبر گفت:

  سلام خونه ویلایی دارم که ۱۰۰متر است و سند ان سه دونگ است با کسی هم شریک نیستم از همون اول سندش سه دونگی بود اگر برای شش دونگش اقدام کنم چند ماه طول میکشه؟چقدر هزینه ان میشود؟به کجا باید مراجعه کنم ؟اگر زیاد طول بکشه راهی برای سریع تر شدن کارهای سند وجود دارد؟تازه ساخت است و پایان کار هم دارد .با تشکر فراوان

 23. مصطفی گفت:

  سلام و عرض ادب. منزلی خریداری کردم که اکنون قصد زدن وکالت به نام خود را دارم. آیا نیاز به تسویه حساب مالیات و عوارض میباشد از طرف فروشنده؟ خونه وام دار میباشد

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   برای تنظیم وکالت،نیازی به اخذ مفاصا حساب های مختلف ندارید اما توجه کنید،تمام این هزینه ها در اینده بردوش شما خواهد افتاد.
   حداقل لازم است مفاصا حساب شهرداری را اخذ کنید و استعلام ثبت را هم بگیرید .
   موفق باشید.

 24. ماندانا گفت:

  با سلام زمانی که خانه ما ساخته شده با پیشنهاد همسایه ها بخاطر اینکه کوچه بنبست نشود پدرم از دو طرف خانه چهار در چهار متر جا گذاشته و این مقدار را از سند کم کرده و دولت پولی در عوض آن نپرداخته است .آیا بعد از گذشت سی و چند سال امکان برگرداندن آن به سند هست؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   با سلام
   به اداره ثبت محل وقوع ملک مراجعه کنید چنانچه مبلغی از این بابت دریافت نکرده اید امکان اصلاح سند و یا اخذ امتیازات بیشتر از شهرداری وجود دارد.

 25. مهدي گفت:

  با سلام
  سوالي از خدمت كارشناس محترم داشتم مبني بر اينكه يك ملك نوساز از مالك اصلي بنام خانم من منتقل شده است كه در سند تك برگي آن در صفحه دوم نام خانم من به عنوان كسي كه سند بنام او منتقل شده ذكر شده است.الان براي تعويض سند تك برگي با توجه به اينكه در محدوده اداره ثبت غرب تهران هستيم چه مداركي لازم است و حدودا صدور سند تكبرگي جديد كه در صفحه اول نام خانمم ذكر شود چه مدت زمان مي برد؟ باتشكر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   اصل مدارک هویتی و قبوض آب و برق و گاز و اصل سند وبنچاق.
   ۳۰ تا ۴۰ روز کاری زمان خواهد برد.

 26. مهدي گفت:

  با سلام
  ضمن تشكر از پاسخ جنابعالي.آيا با وجود اينكه سند فعلي نيز تكبرگي هست بازهم براي صدور سند تكبرگ جديد حدود ۳۰ الي ۴۰ روز زمان ميبرد؟با تشكر

 27. Sama گفت:

  با سلام
  همسر من به تازگی ملکی را خریداری کرده که قرار بود ۳ دانگ به نام من و ۳ دانگ به نام ایشون بشود من تازگی متوجه شدم که اوقافی است و سند خانه معلوم نیس کی آماده میشه همسر من باید به تعاونی مسکن برود و خانه را به نام بزند آیا با این شرایط میشود که ۳ دانگ خانه به نام من شود یا خیر؟
  من باید از طریق تعاونی مسکن اقدام کنم یا از طریق اداره اوقاف؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   مالک اوقاف بوده و اعیان(بنای ساخته شده)متعلق به شما ست.
   سه دانگ اعیان می‌تواند به نام شما شود.و سه دانگ به نام همسرتان .

 28. حامد باقری گفت:

  سوال:در اسفند ماه نود بنده و همسرم بصورت سه دانگ ،سه دانگ یکواحد آپارتمان خریداری کردیم و از وام بانکی هم استفاده کردیم.
  تمام مراحل قانونی آن زمان طی شده و دو سند تک برگی گرفتیم.
  در حال حاضر املاک و زمینهای این منطقه به مشکل منابع طبیعی برخورده و بنگاهها میگن دیگه نمیشه معامله کرد و سند رو انتقال داد.
  سند ما تک برگی و بدون هیچ گونه توضیحی در مورد منابع طبیعی و غیره ست.
  آیا چنین چیزی ممکنه؟

 29. شهاب گفت:

  با سلام و احترام

  یک خانه به مبلغ ۵۴۰ میلیون در بنگاه معامله کردیم که من ۴۰۰ میلیون به فروشند نقد دادم و سند رو محضر گذاشت تا استحلام بگیریم که جواب استحلام مشکلی نداشت. حالا چند روزه به فروشنده محضر زنگ میزنه که بیاد امضاء کنه و بهانه میاره از طرفی قراره ۱۴۰ میلیون با رهن دادن خانه به فروشنده داده شود و ناگفته نماند که فروشند فعلا در خانه مورد معامله زندگی می کند. حالا سوال من این است که آیا فروشنده می تواند در این بازه که خانه رهن داده شود تا مبلغ باقی ماننده را دریافت نماید مدارک و سند خود را از محضر برده و ملک را به شخص دیگری بدون اطلاع من بفروشد(کلاهبرداری)؟ آیا سندی که الان محضر است به فروشنده داده می شود یا تا زمان امضاء نزد محضر هست؟

  ممنون

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   با سلام
   متاسفانه شما اصول اولیه پرداخت ها در معاملات ملک رو رعایت نکرده اید .و مشکل اصلی شما از اینجا ناشی میشود.فروشنده انگیزه ای برای انتقال سند ندارد ،شما ۱۴۰ میلیون تومان باید به او بدهید و او در منزل سکونت دارد.
   چنانچه تاریخ محضر فرانرسیده /با فراهم کردن الباقی مبلغ،گواهی عدم حضور را بگیرید .
   برای مشاوره بیشتر تماس بگیرید.

 30. علی گفت:

  من آپارتمانی رو فروختم. توی سند اشاره شده که دارای پارکینگ مشاع در طبقه همکف است. ولی تو بنچاق نیومده. آیا توی تبدیل سند از دفترچه ای به تک برگ مشکل ایجاد میشه . آیا توی سند تک برگ اشاره به داشتن پارکینگ مشاع میشه. خریدار قرار بوده بعد از تخلیه تتمه مبلغ رو بده ولی حالا علی رغم تخلیه منزل میگه به خاطر مشکل فوق بقیه پول رو نمیدم.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   نگران نباشید.
   در سند تکبرگی جدید صادر شده ،باید حق شما در استفاده از پارکینگ مشاعی موجود،درج شود .در خصوص عدم درج پارکینگ مشاعی در بنچاق،میتوانید به دفترخانه محل تنظیم سند(مشخصات آن در بالای بنچاق درج شده) مراجعه و تقاضای اصلاح آن را بنمایید.
   در خصوص خودداری خریدار از انجام تعهدات،بسته به مفد قرارداد فیمابین،میتوانید اقدامات قانونی لازم را انجام دهید.
   در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

 31. پرديس گفت:

  سند ملك ما بنام دو نفر است ،بصورت رسمي سه دانگ سه دانگ!
  ميشه در غياب مالك دوم سه دانگي ك مال مالك دوم هست و بنام خودش كنه؟

 32. جابر گفت:

  با عرض سلام و ادب خدمت سرور عزیزم جناب آقای سرحسابی
  حصاری داشتیم با سند پلمپ دفترچه ای قدیمی. قسمتی از ملک را بصورت قولنامه ای (مبایعه نامه) فروختیم. قسمت فروخته شده الان ساخته شده و بر اساس قانون سند دار کردن ساختمانهای فاقد سند و بعد از طی مراحل قانونی، سند تک برگ برایش صادر شده است. حال ما میخواهیم سند دفترچه ای قدیمی رو به سند تکبرگ (با مساحت باقیمانده فعلی) تبدیل کنیم. که قاعدتاً مشکلی نباید باشه. اما الان اداره ثبت شهرستان همکاری نمیکنه. جواب قابل قبولی هم نمیدن. خواستم ببینم تکلیف ما چیست؟ طبق چه ماده های قانونی و … میتونیم این کار رو انجام بدیم؟
  ضمنا با اطلاعات ناقص خودم توجه شما را به تبصره های ۱ و ۲ ذیل ماده ۳۶ مربوط به قانون و آئین نامه های اصلاحی مشهور به ماده ۱۴۷ و ۱۴۸ (که ظاهرا منسوخ شده) در خصوص صدور سند برای باقیمانده ملک (دقیقا مطلب مورد سوال بنده) که در اینترنت هم موجود می باشد، جلب می نمایم. و در قوانین جدید آیا این تبصره پابرجا بوده یا منسوخ شده یا جدید شده است؟
  ممنون میشم راهنمایی و ارادئه راهکار بفرمائید.
  سپاس از لطف جنابعالی

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   موارد و تبصره هایی که فرمودین علی رغم اینکه در خصوص درآمدهای ثبت از محل صدور اسناد جدید هست،اشاره ای به مشکل شما دارد.
   باتوجه به اینکه ملک شما دارای سند بوده و مواد ۱۴۷ و۱۴۸ شامل حال شما نمیشود،تقاضای اصلاح حدود و اصلاح سند را بنمایید،معمولا یکی از کارهایی که روند کار شما رو تسریع خواهد کرد،اخذ دستور نقشه از شهرداری ،درنتیجه وجود مغایرت در اسناد و سپس تعامل شهرداری و ثبت برای اصلاح سند است.
   در موارد بسیار زیادی این مشکل مرتفع شده.
   پیروز باشید.

   • جابر گفت:

    با سلام.
    ضمن تشکر از راهنمایی جنابعالی؛ راهکاری، ماده قانونی و چیزی وجود داره که نیاز به مراجعه به شهرداری نباشه و از طریق خود اداره ثبت نقشه جدید صادر بشه؟ درسته ماده ۱۴۷ و ۱۴۸ استفاده نکردیم اما تبصره های مورد اشاره رو میشه به حل مشکل بنده تعمیم داد و نهایتا مشکل رو حل کرد؟ یا میشه از طریق کارشناسان نقشه بردار اداره ثبت یا نظام مهندسی برای حل مشکل از طریق خود اداره ثبت اقدام کرد؟

    • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

     درود بر شما
     اصلاح سند و تحدید حدود،در مورد املاک ثبت شده (سند )دار،جبرا انجام میپذیرد.شهرداری در دسترس ترین است.
     ملک کجاست،مساحت و محدوده ثبتی؟

     • جابر گفت:

      با سلام
      ملک در داخل شهر می باشد و ۶۰۰ متر مساحت دارد.
      ضمنا با توجه به قوانین کادستر و نقشه های آن که دقیق می باشد و همچنین باقیمانده ملک موردنظر که با نقشه کاداستر مطابقت دارد، چگونه میتوان برای باقیمانده ملک، سند تکبرگ گرفت؟
      سپاس بیکران از لطف شما

 33. یاسین گفت:

  سلام ی سوال داشتم تفاوت سند تک برگ با بنام کردن سند چیه؟ ما ی سند قدیمی داریم وکالتی هست هزینه بنام کردن و گرفتن سند جدید چقده؟؟ لطفا جواب بدید؟؟؟

 34. انصاری گفت:

  با سلام ملکی نو ساز را از سازنده که ۲ نفر بودن خریدم و کد رهگیری گرفتم و در اختیار گرفتم حال که با تاخیر فراوان برای سند زدن فراخوانده شدم بعد از تفکیک سند مادر این واحد بنام یکی از این دو نفر هست ایا نفر دوم میتئاند تقاضای ابطال سند ثبتی را بکند؟و حضور نفر دومدر دفتر خانه لازم هست؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   اگر دو نفر ذیل قرارداد شمارو امضا کرده اند ،خیر ادعایی نمی‌توانند داشته باشند.اگر هم یکی امضا کرده و سند بنام دیگری است،بازهم در صورت وجود ادعایی از جانب ایشان،نهایتا با توجه به وجود سابقه ثبت سند بنام فروشنده،انتقال سند قطعی به نام نفر دوم پس از فروش واحد به شماباطل است.
   نگران نباشید.

 35. جابر گفت:

  با سلام
  پیرو پیامهای قبلی و سوال جنابعالی به حضورتان می رسانم;
  ملک در داخل شهر می باشد و ۶۰۰ متر مساحت دارد.
  ضمنا با توجه به قوانین کادستر و نقشه های آن که دقیق می باشد و همچنین باقیمانده ملک موردنظر که با نقشه کاداستر مطابقت دارد، چگونه میتوان برای باقیمانده ملک، سند تکبرگ گرفت؟
  سپاس بیکران از لطف شما

 36. سعید گفت:

  باسلام واحترام
  بنده یک اپارتمان میخاستم تهران بخرم
  اگر لطف کنید وبنده را راهنمایی کنید که چه استعلامهایی لازم است که انجام بدم تا مطمین شوم ملک مذکور مشکلی ندارد و نحوه دادن پول ثمن معامله به چه گونه ای تنظیم شود که خدای نکرده کلاهبرداری نشود ودرموعد مقرر سند بنام اینجانب بخورد
  باتشکر فراوان
  اگر به ایمیل جواب را بفرستید بسیار سپاسگزار خواهم شد

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   سوالتون بسیار کلی هست.اما:
   ملک مناسب،همسایگان خوب،ساخت مطلوب،اسناد کامل،عدم بازداشت و رهن و توقیف و مالک اصلی.
   این مشخصات که عرض کردم هرکدوم پیچیدگی خاص خودش رو داره برای اطلاعات بیشتر از این سرویس مباشر کمک بگیرید:
   Mobasher.ir/consultation

 37. میلاد گفت:

  با سلام. بنده در دی ماه ۹۵ یک باب آپارتمان با مبایه نامه معتبر و به صورت وکالت بلاعزل از فردی که خود وکالت بلاعزل داشت خریداری کردم. با توجه به اینکه وکالت در زمان فوت باطل است و با توجه به اینکه دلیل وکالت استفاده از وام جانبازی بوده که به تبع آن سند در رهن بانک رفاه است. خواستم ازتون بپرسم بعد از فوت نگرانی در چه حده و من میتونم همین‌جور که سند تو رهنه اونو تغییر نام بزنم یا با ضامن معتبر دولتی ضمانتنامه بانک رو تعویض کنم؟..ممنون

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   درود بر شما
   نگرانی در خصوص وکالتنامه وجود دارد.وکالتنامه به همراه مبایعه نامه دارای ارزش نسبی میشود به این منظور که پس از فوت به شرط داشتن مبایعه نامه باید از وراث تقاضای تنظیم سند کنید اگر به آنها دسترسی داشته باشید.!!!
   در خصوص فک رهن از سند به واسطه تضامین غیر از سند ملک،بعید میدونم بتوانید ولی پرسش از بانک مفید خواهد بود.
   موفق باشید.

 38. بهنام گفت:

  سلام
  بنده یک بابت خانه با دفترچه مالکیت صادر شده در سال ۱۳۸۶ از اصفهان خریداری نمودم که در سند مربوطه بجای عبارت خانه، عبارت زمین قید شده است، با مراجعه دفاتر اسناد منطقه جویای علت شدم و اظهار داشتند که سندهای این منطقه همینگونه صادر می گردند و سند مربوط به خانه است. با این اوصاف بانک از پذیرش سند مزبور جهت پرداخت وام خودداری می نمایند و اظهار می دارد که این سند زمین است و شما باید جهت دریافت وام سند خانه ارائه نماید. با این اوصاف درخواست سند تک برگی نمودم و سر دفتر اظهار داشت که در سند تک برگی نیز زمین قید خواهد شد. به نظر شما چیکار می تونم بکنم؟ ممنون

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   درود بر شما
   مشخصات ثبتی ملک شما (زمین،ساختمان،آپارتمان)همان خواهد بود که در دفاتر اداره ثبت نگاشته شده.تا مادامی که این مدارک به ثبت نرسد (جواز ساخت،گواهی ایان کار ساختمانی و صورتمجلس تفکیکی).اگر این مدارک را بابت ساختمان احداثی دارید،به ثبت مراجعه و اصلاح کنید.

 39. سعید یارمحمدی گفت:

  سلام به همه
  من سندم دادم دفتر ثبت اسناد رسمی تک برگی کنه ….
  ولی متاسفانه نمی دونستم چه طوری باید پیگیری کنم …. خیلی گشتم تا این لینک اداره پست رو پیدا کردم … کافی کد ۲۴ رقمی پستی سندتون که دفتر اسناد رسمی ارسال کرده رو وارد کنید و کد کپچا رو بزنید و روی جستجو کلیک کنید تمام وضعیت پستی سندتون رو میگه …

  http://sabtasnad.post.ir/GeneralTrack.aspx

 40. Elyasi گفت:

  با سلام
  بنده یک واحد آپارتمان خریدم که مستاجر داشت و وام بانکی هم داره
  طبق مبایعه نامه مبلغ پول ملک رو طی سه چک به خریدار بایستی میدادم+ودیعه مستاجر+باقیمانده وام، که الان دو چکش پاس شده و یه چک مونده که گذاشتم واسه انتقال سند، بعد پرداخت کنم
  سوالم اینه این واحد سند تک برگ داره، فروشنده هم وکالت بلاعزل از صاحب سند داره.
  الان من واسه انتقال سندقطعی نمیتونم وام رو هم تسویه کنم-مبلغ باقیمانده وام هم جز قیمت ملک محاسبه شده و حدود پنج درصد قیمت ملک-
  میخوام وام بمونه و خودم پرداخت کنم
  بهترین راه انتقال این اپارتمان به اسم خودم چیه تا هم بعدا مشکلی پیش نیاد-مثلا در صورت فوت فروشنده- و هم چندین بار هزینه دفترخونه ندم
  ببخشید طولانی شد
  ممنون از مطالب مفیدتون

  • Elyasi گفت:

   ببخشید وام این آپارتمان بانک صادراته و مسکن نیست و به اسم فرد دارای وکالتنامه ست. elyasi

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   درود.
   بهترین راه انتقال این آپارتمان بدون دغدغه و با موندن وام،صلح سند است.ولی برای این کار نیاز به موافقت بانک دارید .بپرسید آیا امکان دارد یا خیر .
   در غیر اینصورت وکالتنامه +اقرارنامه+مبایعه نامه تنها راهکار است.

 41. مجتبی گفت:

  با سلام
  خانه ای به اسم مادرم است که تمام اقساط آن را من میپردازم
  مادرم به خاطر اینکه مشکلات انحصار وراثت و… پیش نیاید قصد داشتند خانه را به اسم من بزنند اما چون وام بانکی دارد و تا ۱۰ سال دیگر در رهن بانک است و بانک (صادرات) هم با نقل و انتقال موافقت نکرد بهترین راه نقل و انتقال این خانه چیست؟
  با تشکر

 42. میلاد گفت:

  سلام وقت بخیر بنده پدرم دریکی از روستاهای اراک باغی را داشته دارای سند بوده الان از آن ماجرا ۳۰سال میگذره و پدر بنده هم فوت شده و آن سند گم شده و الان کسی نیست که بگوید این باغ در کدام قسمت روستا هست بنده چگونه میتوانم بفهمم که کدام قطعه باغ ماست و این باغ جزو انحصار وراثت نشده در ضمن در آن زمان تعدادی از روستائیان بعد از فوت پدرم بدون هیچ سند و مدرکی میگویند این باغ به فروخته شده به ما آیا راهی وجود داره برای گرفتن و پیدا کردن باغ لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   درود بر شما.
   در خصوص نحوه اطلاع از موقعیت باغ،با توجه به اینکه باغ شما دارای سند بوده ،از طریق اداره ثبت محل وقوع باغ و کارشناس امور ثبتی اقدام کنید.
   در خصوص ادعای سایرین،در صورتیکه موقعیت باغ و اسناد ثبتی آن معین باشد،باید ادعای خود را با اسناد و مدارک کافی اثبات کنند و اگر ندارند مشکلی برای شما نیست.

 43. سحر گفت:

  سلام خرید خونه با سند بنگاهی چقدر اعتبار داره و اینکه چطور میشه این سند رو به سند ثبتی تبدیل کرد ؟هزینه این کار چقدر است ؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   درود
   اعتبار اسناد عادی را دارند
   طی تشریفات ثبتی چنانچه ملک خریداری شده دارای سند ثبتی باشد،به طور رسمی به شما منتقل میشود.

 44. فرید گفت:

  با سلام
  من یک معامله در سال ۹۴ انجام دادم و توی مبای نامه اسم و شماره یک دفتر خانه نوشته شده ، این دفتر خانه اصلا وجود نداره
  من از دفتر خانه دیگری در تاریخ درج در مبایینامه عدم حظور گرفتم
  ایا عدم حظور من اعتبار دارد

 45. میلاد گفت:

  سلام عید شما مبارک بنده یک آپارتمان داخل طرح داریم که یک نفر میخواد به مبلغ۲۸۰میلیون بخرش ولی یک شرایط خاصی دارد میگوید ۱۲۰ میلیون اولش میدم کلید را میگیرم بعد یک چک ۱۳۰ میلیون به تاریخ دو ماه میدم بعد که پاس شد برای من سند بزنید ۳۰میلیون مابقی هم یک چک دو ماه میدم و این خانه ما در انحصار وراثت نیز می باشد ولی مشکلی برای سند وجود ندارد آیا با این شرایط این آقا فروش ملک عاقلانه هست؟ و چک ایشون کارمندی هست و سوال دیگر اینکه ملک داخل طرح را میشود سند زد؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و عید شما هم مبارک
   در خصوص معامله ملک های واقع در طرح های عمرانی و شهری،اشکال قانونی وجود ندارد لکن در قراردادتان به وضوح این موضوع را ذکر کنید و بند حق فسخ مربوط به این نوع ملک ها را از قرارداد حذف کنید.
   در خصوص شیوه پرداخت ثمن معامله،مقداری ریسک بالا دارد .باید تعهدات و تضمین های سفت و سختی بگیرید چرا که تحویل ملک با دریافت کمتر از نیمی از قرارداد،منطقی نیست.
   موفق باشید.

 46. مجید آزادی گفت:

  سلام و عرض ادب،
  قصد خرید یک واحد آپارتمان از یک مجتمع ۶ واحدی را دارم، فروشنده سند تک برگی دارد که در آن نوع ملک زمین (به متراژ کل مجتمع) نوشته شده و قسمت کاربری خالی است و هیچ اشاره ای به آپارتمان یا ساختمان و… نشده و میزان مالکیت یک دانگ مشاع از ششدانگ عرصه و اعیان نوشته شده،
  آیا برای زمین نوشتن اعیان معنی میده؟ آیا به استناد همین سند تک برگی با توجه به مساوی بودن متراژ همه واحدها، میتوان برای دریافت سند ششدانگ واحد اقدام کرد.
  ضمنا در سند تک برگی در بخش وضعیت خاص، دولتی نوشته شده، در حالی که در مشخصات مالک نام شخص حقیقی(فروشنده) قید شده، منظور از وضعیت خاص دولتی چیست؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   با سلام و درود
   احتمال خیلی زیاد ملک ،واگذاری زمین شهری ،تعاونی و یا تبصره ای و… بوده.و این سند مشاعی است.
   اعیان در خصوص زمین مصداق ندارد.
   برای راهنمایی دقیقتر منطقه محل وقوع ملک را بفرمایید و یک تصویر از سند به آیدی تلگرام @sarhesabii ارسال کنید.
   موفق باشید.

 47. شمال پورمند گفت:

  با سلام ” اینجانب در سال ۸۸ یک واحد آپارتمان از فروشنده ( خالد محمدی ) خریداری کردم و ایشان در سال ۹۲ واحد من و کل ساختمان که ۸ واحدی میباشد را به صورت سند عادی و رسمی به شخص دیگری ( اسماعیلی ) فروختن و ایشان برای ساختما وام گرفتن ما دادخواستی را گذاشتیم و حکم قطعی تحویل مبیع و معامله فضولی را گرفتیم بعدا دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی وابطال سند وابطال قرارداد رهن به میزان سهم خود گذاشتیم که در دادگاه تجدید نظر به دلیل عدم تفکیک سند رسمی عدم استماع خورد حالا ما برای الزام به تفکیک سند باید چه خواسته هایی رو مطرح کنیم آیا نیاز خواسته ابطال سند و ابطال قرارد داد رهن و الزام به تنظیم سند هست یا نه ؟ با تشکر ممنون

 48. شمال پورمند گفت:

  با سللام و خسته نباشید ” ببخشید در صورتی که جلسه اول دادرسی ابلاغ یکی از خواندگان به دلیل نقل مکان نشده است و قاضی به دلیل عدم ابلاغ قانونی گفتم مقدمات دادرسی صورت نمیگیرد و صورت جلسه رو با این مضمون امضا کردیم ” حالا این جلسه آیا جلسه نخستین حساب میشود ؟ و ایا میتوان خواسته هامون رو افزایش بدیم ؟ و در صورت افزایش خواسته آیا باید با لایحه باشه یا با دادخواست ؟ ممنون از وقتی که گذاشتید

 49. میلاد گفت:

  باعرض سلام وقت بخیر سوال داشتم خدمت شما دوست عزیز ما یک آپارتمان را سپرده بویم بنگاه که دوماه پیش اجاره رفت یک نفر آمد آن را پسندید ومبلغ پول پیش را داخل بنگاه کارت کشید به مبلغ ۵۵ میلیون تومان واجاره ماهیانه ۴۰۰ تومان آن پول خود بنگاه دادبه مستاجر قبلی و اون خالی کرد و چون خانه ما مال وراث است خواهر و برادرم هم امضا کردن قولنامه را و یک هفته بعد از موعد قرار داد این آقا با خانواده رفتن و گفتن نپسندیدم باید فسخ بشه و بنده هم پولی در دست نداشتم که به آنها بر گردانم ومن برای اینکه خونه بهتر اجاره بره خانه را کاغذ دیواری و سرامیک کردم و…. و حالا هنوز اجاره نرفته و این آقا شکایت کرده و درخواست پولش را کرده البته با اسرار بنگاه بوده چون آنها از ماه اول میگفتند اگر ما به این آقا یک نامه بدیم برای شما درد سر میشه وبنده قولنامه ام دست بنگاه هست و بنگاه طرفدار اونه و من برای اینکه کلی خرج خونه کرده بودم اجاره را کمی بالاتر بردم و بنگاه اگر از دروغ بگه ما مستاجر پیدا کردیم با قیمت قبلی ایشون نداد وبنده قصد اذیت این آقا را اصلا ندارم آیا این آقا محکوم میشه در شورا یا بنده لطفا راهنمایی بفرمائید با تشکر از لطف شما

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   با سلام
   نگران نباشید
   درصورتیکه اجاره نامه امضای کامل شده و امضای شهود را نیز دارد یک عقد لازم است و طرفین باید به آن وفادار بمانند حتی اگر تحویل انجام نشده باشد.
   مشکل ایجاد شده با درایت مشاور املاک و با یافتن مستاجر جدید قابل حل است.
   موفق باشید.

 50. میلاد گفت:

  دوست عزیر الان هنوز قرارداد فسخ نشده و نزد بنگاه هست با تشکر

 51. ستایش گفت:

  سلام و خسته نباشید من یه تیکه زمین ۲۲۰ متری در روستا خریدم ..بصورت قولنامه ای آیا برای زمین هم میشه درخاست سند تک برگ کرد اگه میشه باید چیکار کرد

 52. شاهین گفت:

  با سلام

  من زمینی در لواسان تهران خریدم بصورت قولنامه ای.حالا میخواهم سند تک برگی برای زمین بگیرم در ضمن زمین مشاع است.خیلی متشکر میشم اگر ر اهنمایی کنید.
  تشکر شاهین

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام بر شما
   ابتدای تقاضای افراز سند از مالکین مشاع را به اداره ثبت تقدیم کنید سپس سند اخذ کنید.

 53. سلیمی گفت:

  باسلام. در سند مسکونی متراژ انباری و پلاک آن قید شده اما کروکی انباری و اینکه کدامیک چه پلاکی دارند مشخص نیست از چه طریق می شود نقشه تفکیک شده ساختمان را مشاهده کرد تا متوجه بشویم هر انباری در نقشه اصلی چه پلاکی دارد به شهردار ی مراجعه نماییم یا سازمان ثبت املاک.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام بر شما
   به آخرین دفترخانه ای که سند در آن تنظیم شده مراجعه و یک کپی از صورت مجلس تفکیکی اخذ کنید.داخل آن محدوده انباری‌ها قید شده ،حال اگر اندکی نقشه خوانی بدانید متوجه محدوده انباری‌ها خواهید شد.اگر نتوانستید تصویر صورت مجلس رو به آیدی تلگرام @sarhesabii ارسال کنید تا خدمتتون عرض کنم

 54. سلیمی گفت:

  سند خانه مسکونی را سه سال پیش بنام همسرم زدم سند جدید صادر نشد در همان سند دفترچه ای نوشته شد . با توجه به این که مالیات و دارایی را هم پرداخت نکردیم. میخواستم بدونم با این شرایط سند بطور قطعی انتقال یافته است یا خیر؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام بر شما
   شما از قانون تسهیل استفاده کرده اید ولی توجه کنید که یکماه برای پرداخت مالیات فرصت داشتید و پس از آن جریمه ب شما تعلق گرفته است.سند شما منتقل شده است.نگران نباشید.

 55. سجاد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  بنده یک زمینی در شهریار رو برای خرید انتخاب کردم و قصد خرید دارم سند شش دانگ دارد من یک سری مطالب سایت شما رو مطالعه کردم فرموده بودید برای انتقال سند باید تک برگی بشه خود صاحب زمین که میخواد به من بفروشه باید بره تک برگی بکنه سند رو بعد به نام بزنه یا من خودم باید اقدام کنم
  ۲_ زمین من هیچ جوازی بهش نمیدن حتی دیوار کشی ولی دو تا خیابون بالاتر ساختمان های چندین طبقه هست آیا امکان داره تا ۵ یا ۶ سال دیگه جواز ساخت هم بهم بدن یا کار ریسکی و خطرناکیه
  برای سرمایه گذاری میخوام بخرم
  ۳_اگر مطلبی که باید برای خرید بدونم ممنون میشم راهنمایی بکنید منو.
  با تشکر فراوان

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   سپاس از شما
   بله فروشنده موظف است کلیه اسناد و مدارک لازم بمنظور انتقال قطعی سند را آماده کند.
   در خصوص ریسک خرید زمین فاقد کاربری،باتوجه به عدم شناخت ،بنده از منطقه شما،طرح های مصوب و توسعه در آینده ،متاسفانه راهنمایی خاصی نمیتوانم به شما انجام دهم.

 56. سارا گفت:

  سلام وقت بخیر . اگر شماره کد رهگیری گم کرده باشیم چطور میشه بازیابی کرد؟
  ممنون

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام وقت شما هم بخیر
   با مراجعه به اآزانس مسکن و یا اتحادیه مشاور املاک شهرتون با ارائه کدملی براحتی از کد رهگیریتون مطلع میشوید.

 57. هدی گفت:

  سلام
  روزتون بخیر
  ما سال ۸۸ ملکی رو بصورت نقد خریدیم، دو ماه بعد از معامله رفتیم با سند مادر وام از بانک مسکن گرفتیم. الان که می خوایم خونه رو بفروشیم متوجه شدیم هیچ مدارکی از خونه از قبلی کپی سند رهنی و چیزای دیگه نداریم.
  توی مبایعه نامه نوشتن که باید یک ماهه سند بزنیم و روزی ۱۰۰ تومن غرامت تعیین شد. حالا چیکار کنیم زودتر به نتیجه برسیم و یه اقدامی کنیم. جز مبایعه نامه از خونه مون هیچی نداریم.
  ممنونم

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و سپاس
   در آخرین دفترخانه ای که اسناد قطعی و رهنی بانک را تنظیم کرده اید رونوشتی از اسناد وجود دارد با کمک آنها از اداره ثبت تقاضای سند المثنی کنید.

 58. احمدرضا خورشیدوند گفت:

  سلام،
  من سال ۸۶ یک واحد از ساختمان ۶ واحدی خریداری نمودم . چون زمین ملک حدود ۳۲۰ مترمربع است تمام واحد ها بدون مزاحمت پارک ماشین خود را انجام داده اند. الان یک همسایه مدرک از ثبت که نقشه قرار گیری ماشین ها را نشان میدهد آورده است که نشان میدهد پارکینک واحدی دیگر مزاحم پارکینک واحد من است ولی هیچ دلیلی نداره که ایجاد مزاحمت ایجاد کنه چون طی سالهای گذشته همه به راحتی و بدون مزاحمت پارکینک زندگی میکردند. نمیدونم چرا در سال ۸۰ در نقشه ارایه شده توسط مهندس ناظر این مشکل ایجاد شده است. همه همسایگان موافقند که در صورت امکان این مشکل بصورت قانونی و ثبت رفع شود . لطفا در صورت امکان راهنمایی کنید. سپاسگزارم

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   بنا بر ضوابط معماری و شهرسازی ،مساحت پارکینگ استاندارد مشخصی دارد .ممکن است از نظر شهرداری این ضوابط شامل حال پارکینگ های شما نشده باشد و مزاحم تلقی شود.به هر حال میتوانید برای انجام امور اداری مرتبط با رفع این مشکل با شماره تلفن ۹۵۱۱۹۸۰۱ تماس بگیرید.

 59. ناصر منصوری گفت:

  با سلام پدر من یک زمین مسکونی در روستا رابه شخصی به صورت امانت داده که دران ساخت ساز نمایید وسرپناهش شود تا زمانی که زنده باشد وبخواهد در روستا بماند کسی از خانواده حق اعتراض ندارد .اگه بخواهد خانه اش راعوض کند ما فقط مبلغ اتاقهایی راکه ساخته به او بدهیم الان بعد از گذشت چند سال متوجه شدیم که برای ان زمین سند گرفته وخواهان فروش انست ایا وجود سند دلیل مالکیت ان شخص میشود ایا وجود شهود میتواند درمحاکم به ما کمکی کند که ملک مغصوبه راپس بگیریم لطفا راهنمایی فرمایید باتشکر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   اسناد رسمی نیز در صورت داشتن معارض قابل ابطال هستند
   اقدام قضایی کنید با اسناد و مدارک و شهود
   نتیجه خواهید گرفت.
   موفق باشید

 60. سلام
  خسته نباشيد
  اپارتماني را از سازنده خريدم با انباري و پاركينگ سندي ، حال بعد از چند سال اقدام به فروش ان نمودم و وضعيت پاركينگ به صورتي است كه سه پاركينگ متعلق به سه واحد كنار هم قرار دارند . خريدار بعد از انتقال سند با اوردن كارشناس رسمي مدعي كم بودن متراژ پاركينگ را دارد .و درخواست خسارت نموده. در حالي كه خودم هم از سازنده خريدم و فقط متراژ اپارتمان و انباري و شماره پاركينگ در مبايعه نامه قيد شده ولي در سند متراژ قيد شده . و حتي بعد از اعتراض خريدار بعد از انتقال سند به ايشان گفتم در صورت تمايل فسخ قرارداد مشكلي ندارد . و حداقل چند سال مستاجر از ان استفاده مي كرد . و متراژ سندي جهت سه پاركينگ در سند ٦.٢٥ قيد شده ولي به گفته كارشناس متراژ موجود ٥.٨٥ مي باشد و ٤٠ سانت از سه پاركينگ كم مي باشد . لطفا راهنمايي نماييد با توجه به اينكه من خود از سازنده خريدم از من كوتاهي صورت گرفته؟؟؟؟؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   به نظر من،با توجه به عدم قصور از ناحیه شما، خریدار فقط میتونه فسخ کنه
   و شکایت از فروشنده راه به جایی نمی‌برد
   یا بر سر رقمی توافق کنید برای کسر متراژ پارکینگ.
   موفق باشید

 61. امير گفت:

  با سلام خدمت شما يكماه پيش به دليل داشتن ۲ پلاك ثبتي سند ملك را تك برگي كردم

 62. امير گفت:

  با سلام خدمت شما جناب آقاي سر حسابي من يكماه پيش به دليل داشتن ۲ پلاك ثبتي تجميعي جهت فروش سند آپارتمان را تك برگي كردم اما پس از مراجعه به بانك مسكن جهت فروش ملك به شخص ديگر دايره اعتبارت جهت تشكيل پرونده گفت كه با يدشماره هاي قديم پلاك ثبتي در سند دفترچه اي در تك برگي ذكر مي شد وبايد اصلاح گردد اما به ثبت مربوطه كه مراجعه كردم گفتند نه ما وقتي استاندارد سازي مي كنيم وپلاك جديد از ملك در سند تك برگي مي زنيم لزومي به اين نمي باشد كه ما شماره هاي ثبتي قديم ملك را درسند جديد ذكر كنيم چون سند دفترچه اي باطل شده وتك برگي با شماره هاي جديد جاي آن راگرفته است البته تمام مدارك قديم اعم از صورت مجلس تفكيكي و تقسيم نامه همگي دليل بر مستحكم بودن اسناد مي باشد ولي چون در دفتر خدمات ماشيني جواب همان پلاك هاي قديم اتعلام آمده وهنوز شماره جديد پلاكهاي ثبتي به ادارات شهرداري ودفتر خدمات ماشيني ارسال نشده اين معضل براي اين دسته از اسناد در برخي ازين بانكها پيش آمده خواهشمند است ارائه طريق جهت حل اين موضوع ارائه فرماييد .

 63. سیما گفت:

  سلام.یخوام یک واحد آپارتمان از ۶واحد را بخرم که یک سند مادر دارد.و قرار است بعد از تفکیک سند رهن بانک باشه برای وام مسکن.جطور معامله کنم سرم کلاه نره

 64. امير گفت:

  با سلام > سند آپارتمان من داراي ۲ پلاك فرعي مي باشد به دليل ساخت تجميعي ملك قديم مي خواستم بدانم آيا وقتي سندي تك برگي ميشود حتما بايد پلاك فرعي قديمي در سند تك برگي جديد ذكر يا اشاره شود چون بانك مسكن براي فروش ملك به شخص ديگر ميگويد برگه مفاصا وشهرداري شما هنوز با همان پلاك ثبتي قديم مي باشد مگر ثبت اسناد پس از اصلاح سند وجايگزين پلاك فرعي جديد بايد به شهرداري ويا ادارات ديگر گزارش كند لطفا راهنمايي بفرماييد ممنون متشكرم

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   تقاضای اصلاح مشخصات ملک در شهرداری را بفرمایید .با یک نامه نگاری حل میشود.
   کدام شعبه بانک مسکن ؟

 65. امير گفت:

  باسلام دوباره خدمت شما بزرگوار فرموديد كدام بانك
  بانك مسكن شعبه تهران ويلا درستارخان درخواست ذكر پلاك ثبتي قديم را درسند تك برگي را داشت
  با توجه به اينكه شما فرموديد من براي تصحيح شماره پلاك فرعي جديد به شهرداري مراجعه كنم البته با سند تك برگي
  جديد . اميدوارم اين مورد حل شود . خيلي خيلي از شما وهمكاران محترمتان نهايت تشكر وقدر دانيرا دارم

 66. رضا رحیمی پور گفت:

  باسلام بنده زمینی خریدم که دارای نسخ قبل از انقلاب اسلامی دارد.به تازه گی اداره مسکن و شهرسازی سند کلی منطقه ارایه داده که سند مربوط به سال ۱۳۷۵ میباشد ومیگویند زمینهای شما مال دولت هستش. تازه چندسال پیش با گذر اتوبان از روستا به مالک قبلی که من از او زمین خریدم بابت همین زمین اداره راه پول پرداخت کرده. بنده چه باید بکنم.متشکرم

 67. موسی گفت:

  سلام
  ملک دوبلکسی داریم سه دانگ یک نفر و سه دانگ به نام یک نفر دیگر هست اگر بخوایم تبدیل کنیم به شش دانگ یک نفر و شش دانگ نفر دیگر ، چقدر هزینه میشه تقریبی و چقدر طول میکشه؟
  تشکر.

 68. شهرام گفت:

  سلام سال ۹۳ سند تک برگی از ثبت گرفتم الان که می خواهم بفروشم گویا شماره سند قبلی رو اشتباها در سند تک برگی ذکر شده. چکار باید کرد؟ با تشکر

 69. Amin گفت:

  با سلام زمینی داریم برای ورثه برادر بنده در خارج از کشور می باشد .برای فروش ملک قرار شد وکالت نامه به مادر من بدهد که تشریف برده بود پیشش .در وکالت نامه نوشته شده متاسفانه پلاک ثبتی قید نشده ولی نوشته شده فروش و انتقال ملک عرصه و اعیان به دیگری و حتی نفس خود ایا با این وکالت میشه زمینو فروخت؟

 70. حمید رضا اقیری گفت:

  با سلام و عرض خدا قوت
  آیا می‌توان سندی که به دلیل دریافت وام مسکن در رهن بانک بوده را اصلاح نمود و انباری یک واحد دیگر در مجتمع آپارتمانی را به آن منتقل کرد؟

 71. غلامی گفت:

  با عرض سلام وخسته نباشید سوالی داشتم بنده ملک پدری دارم که سالیان قبل خریداری شده به متراژ۲۰۰ متر بر اساس سند مالکیت ،الان متوجه شدیم این پلاک حدودا ۶۰متراضافه مساحت دارد .با مراجعه به اداره ثبت مشخص گردیده این اضافه مساحت مربوط به مانده از پلاک اولیه اصلی قدیم می باشد ،حال اداره ثبت می گوید باید مالک اولیه این پلاک اصلی قبل از تفکیک کل ملک که مربوط به ۷۰سال قبل است بیاورید ومقدار اضافه را از ایشان خریداری کنید وبه پلاک خود الحاق کنید ،که این امر با توجه به مجهول المکان بودن ونامشخص بودن مالک اولیه غیر ممکن میباشد ، حال با توجه به شرایط موجود بنده چکار کنیم که مشکل اصلاح سند برطرف گردد؟.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   در این موارد باید پول اضافه متراژ را به تشخیص اداره ثبت بر اساس نرخ منطقه ای و بحساب اداره ثبت واریز کنید.

 72. علی گفت:

  سلام.وقت بخیر
  ایا امکان این وجود دارد که سند مسکونی در رهن دو ارگان مختلف باشد؟
  ۱۰۰ میلیون از سند من در رهن بانک مسکن هست
  اما برای تعهد خدمتی نیاز دارم که ۳۰۰ میلیون از سند را در رهن ارگان دیگری قرار دهم.(ارزش ملک ۵۰۰ میلیون هست) از نظر قانون این امکان وجود داره؟
  ممنون

 73. مرتضي گفت:

  سلام
  آپارتماني در طبقه اول از يك مجتمع ۴ واحدي كه ۴ طبقه مي باشد خريداري نموده ام . كه به گفته فروشنده حياط بمتراژ ۸۵ متر در همكف ساختمان اختصاصي واحد فروخته شده مي باشد .در سند دفتر چه اي هم حق استفاده از ان به صراحت قيد گرديده است .در صورت مجلس تفكيكي هم فقط جهت همين آپارتمان فروخته شده قيد گرديده است.در بنچاق دفتر خانه اسناد هم اين حق استفاده اختصاصي قيد گرديده است . اما بعد از تحويل سند تك برگ اين حق استفاده نوشته نشده است در اعتراض من جواب درست داده نمي شود و گفته اند بايد از كارشناس اداره كل ثبت و اسناد كسب تكليف كنيم.سوال من اين است آيا اداره ثبت مي تواند جمله حق استفاده اختصاصي من را از سند دفترچه اي قديم در سند تك برگ ننويسد و درصورت اين كار براي اعتراض و تصحيح چه كاري بايد انجام دهم.كپي كليه اسنداد فوق را دارم.

 74. م.م.ق گفت:

  من يك سؤال داشتم: من زميني دارم در خارج از تهران نزديك به رودهن، و قصد فروش آن را دارم، و فروش را مطابق با فرمت قراردادهاي معاملات و املاك ها بسته ام، بعد از اينكه به دفترخانه مراجعه كردم و استعلامات دهياري، ثبت و دارايي را ارسال كردند و جواب آن ها داده شد، الان خريدار درخواست كرده كه حتما بايد استعلام منابع طبيعي نيز گرفته شود، آيا لازم است كه اين كار انجام شود؟ آيا من ميتونم استعلام را نگيرم؟

 75. امین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای سرحسابی. پدر من در سال ۶۸ منزلی را به صورت وکالت محضری از شخصی خریداری کرده است که آن شخص هم این خانه را به صورت وکالت محضری در سال ۶۲ از یک خانم خریده است. این خانم سند دفترچه ای زمین خانه به نامش است و سند خانه ای که را ساخته نگرفته است و خانه هیچ نوع پایان کار ندارد.الان پدر بنده چگونه می توانم سند تگ برگ بگیرد؟باید از شهرداری اقدام کند یا از سازمان ثبت اسناد؟واینکه اگر اقدام کنیم سند خانه را به ما می دهند یا سند زمین خانه را؟لطفا بنده را راهنمایی کنید اصلا از این جور چیزها اطلاعاتی ندارم . ممنون متشکرم

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   برای گرفتن جواز ساخت/پایان کار/پرداخت خلاف ه شهرداری مراجعه کنید و پایانکار بگیرید و سپس برای طی سایر مراحل به اداره ثبت مراجعه کنید.

 76. حسين گفت:

  با سلام سوالي داشتم ميخواستم بدونم ملكي كه با پايان كار شهرداري تفكيك طبقاتي شده وسند براشون صادر شده آيا حال شهرداري ميتونه با باطل كردن پايان كار در خواست ابطال براي اسناد كنه يا نه ممنون ميشم اگه جواب بدين

 77. زهرا گفت:

  با سلام
  ما ۸ ماه پیش آپارتمانی را خریداری کردیم که در مبایعه نامه نوشته شد دارای پارکینک. فروشنده هم قول داد که با توجه به بالا بودن سایز آپارتمان بهترین پارکینگ برای شما خواهد بود. چند روز پیش سند ساختمان آماده شده و ما متوجه شدیم پارکینگ ما جلوی درب اصلی پارکینگ قرار دارد . مشکل این است که پارکینگ ۴ تا درب دارد اما ۳تا از درها به دلیل عقب نشینی نکردن همسایه ها و کوچک بودن کوچه ها قابل استفاده نیست و تنها در مورد استفاده درب اصلی پارکینگ است که پارکینگ ما جلوی آن قرار دارد. اکنون در صورتی همسایها می توانند با اتومبیل رفت و آمد کنند که من ماشینم را بر دارم. با توجه به اینکه در مبایعه نامه و حتی سند برای ما پارکینگ مزاحم ذکر نشده است ما چه می توانیم انجام دهیم؟ضمنا آیا امکان اصلاح جای پارکینگ ها در سند وجود دارد البته با توجه به وجود ۱ درب؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   پارکینگ شما همانطوری که اشاره کردید مزاحم نیست لکن شرایط امروز بهره برداری اندکی مشکل است.چاره ای جز توافق با فروشنده برای تغییر ندارید.

 78. بهزاد گفت:

  با سلام .من می خواستم در تهران یه ملک قولنامه ای بخرم و اقدام به اخذ سند ماده ۱۴۷ کنم . از کجا بدونم که این ملک اصلا سند داره یه نه؟ با تشکر

 79. رضا- م گفت:

  با تشکر از سایت خوبتان یک سوال داشتم بنده یک واحد اپارتمان خریدم در دفترخانه به اسم خودم کردو این ملک دارای سند تکبرگی بود که هنوز به اسم خودم نکردم ودر پشت سند دفترخانه مهر زده و نقل و انتقال را نوشته برای گرفتن سند تکر برگی به اسم خودم باید چه کار کنم. ممنون از زحمات شما

 80. زهرا گفت:

  سلام
  متوجه نشدم. تغییر چه چیزی؟ همه پارکینگ ها همین شرایط را دارد و در حال حاضر همه مزاحم هم هستند. سوالم این است آیا می توان درخواست تغییر چیدمان پارکینگ ها را بر اساس وجود یک ورودی داد؟

 81. Mehrad گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوار

  سوال من این هست:
  اگر ملکی رو برای انتقال سند استعلام ثبتی بفرستیم و ثبت در جواب استعلام بگوید: “مالک با سند مراجعه کند” میشه اون ملک و اول انتقال انجام بدیم و بعد مالک جدید به ثبت مراجعه کند؟؟
  در صورت رضایت دو طرف البته

 82. ارمین گفت:

  با سلام…
  ما در زمینی در روستا به همراه چند هم محلی سکونت داریم و هیچ سند رسمی و بنچاقی نداریم…
  چند تن از هم محلی هایمان که پلاک زمینهایمان به اسم پدربزرگشان است ادعا دارند که ما زمینشان را تصرف کردیم…ضمنا انها هم سند یا قباله ای ندارند فقط پلاک به اسمشان است…
  ایا صرفا پلاک دلیل بر مالکیت است؟؟؟؟

 83. مهدی نورمحمدی گفت:

  سلام
  برای اصلاح شماره پلاکی که اشتباه در سند تک برگی درج شده باید به همان دفترخانه که سند نقل وانتقال را تنظیم کرده و برای سند تک برگی به اداره ثبت ارسال نموده مراجعه کنم یا مستقیم باید خودم به اداره ثبت مراجعه کنم. با سپاس از شما عزیز

 84. مرتضی میرزایی گفت:

  سلام ما از یک ملک مشاع که ۲۳ سهم هست ۷ سهم خرید کردیم ۱۶ سهم الباقی برای افراد دیگه ای هستن چند سری اعلام کردیم که جمع شوند زمین رو تفکیک کنیم بعضی ها نیستن بعضی ها هم مهم نیست براشون میخواستم جلوی این زمین رو دیوار بکشم باید کجا اقدام کنم و چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   اداره ثبت مراجعه و تقاضای افراز(تفکیک) کنید

   • مرتضی میرزایی گفت:

    رفتم اداره ثبت میگن کمتر از ۱۰هزار متر را باید خود مالکین جمع شوند و بین خودتون تقسیم نامه ای بنویسید مالکین هم جمع نمیشن میخواستم ببینم راهی هست برای بستن جلوی زمین با دیواره های بتنی که نه خرید و نه فروش و نه استفاده ای بشه تا مجبور بشن مالکین جمع شن تقسیم نامه ای بنویسیم با یه وکیلی هم مشورت کردم گفت میشه درست کرد ولی هزینه اش سنگینه اگه یک نفر دنبال کاراش بی افته هزینه کنه برای بقیه هم درست میشه منم نمیتونم هزینه از جیبم کنم برای بقیه درست بشه فقط میخواستم ببینم راهی هست برای دیوار کشیدن جلوی زمین یا نه؟ ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
 • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
 • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
 • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
 • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
 • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.