سند مالکیت و قوانین ثبتی

اصطلاحات ثبتی

قوانین مربوط به صدور سند مالکیت و قوانین ثبتی آپارتمان ها مدام در حال بروز رسانی و تغییر است با آگاهی از روند تغییرات و اصول و مبانی مربوط به مقررات ثبتی به راحتی میتوانید میتوانید امور ثبتی ملک و ساختمان خود را انجام دهید. در این مقاله به بررسی مجموعه سوالاتی میپردازیم که عموم مردم در امور ملکی روزمره با آن روبرو هستند.و البته شاید یکی از آنها ،سوال شما نیز باشد.

سوال: آیا فروش ملک با سند دفترچه ای هنوز امکانپذیر است؟روی این ملک سال گذشته نقل و انتقال صلح عمری انجام شده است.

در حال حاضر برای انتقال ملک باید سند دفترچه ای به سند تک برگ تبدیل شود و سپس انتقال صورت گیرد.

 سوال: آیا می‌شود قدمت یک سند را بطور عام تا چه حدود مشخص کرد؟ مثلا سندی که در سال ۱۳۹۵ ساخته شده و تاریخ آن را ۱۳۹۳ نوشته‌اند. آیا جعلی بودن این سند امکان پذیر است؟

قدمت سند توسط اداره ثبت با توجه به تاریخ ثبت و سابقه آن به راحتی مشخص خواهد شد.

سوال: ببخشید مزاحم شدم. بنده سال گذشته ملکی خریدم .امسال یکی از همسایگان با آوردن قولنامه دستی ادعا می کند که ۲ سال قبل از من قسمتی از حاشیه شرقی و جنوبی ملک را از مالک قبلی خریده است.حال وضعیت این قسمت از ملک چگونه است؟مالک واقعی آن کیست؟چه کار میتوانم برای اثبات حق خود انجام دهم؟

بستگی به اعتبار سند شما دارد که میتوانید از طریق اداره ثبت استعلام کنید لذا ادعای ایشان در صورتیکه سند به نام شما باشد پذیرفته نخواهد شد.

 سوال: زمینهایی چندین سال پیش هم صورتمجلس تفکیکی و هم تقسیم نامه رسمی انها در دفترخانه رسمی تهیه و تنظیم شده و بعد از مدتی مدارک به دلایلی اتش گرفته است. میخوام بدونم آیا در صورت اتش گرفتن  بازهم در اداره ثبت باید تقسیم نامه تنظیم شود یا اینکه همان تقسیم نامه گذشته معتبر هست؟

خیر اگر مدارک قبلا اخذ شده باشد دیگر نیازی به تفکیک مجدد نمیباشد و میتوانید ضمن مراجعه به اداره ثبت برای گرفتن رونوشت سند زمین اقدام کنید.

سوال: در بهمن ۹۱ آپارتمانی را خریدم ولی برای سند تک برگ اقدام نکردم. الان برای فروش باید حتما سند تک برگ بگیرم؟ این قانون از چه زمانی الزامی است؟

بله در حال حاضر هرگونه نقل و انتقال با سند تک برگ انجام خواهد شد و حدودا یک تا دو ماه زمان خواهد برد که بتوانید سند را به تک برگی تبدیل کنید.

سوال: در سال ۸۵ ملکی را که دارای سند دفترچه ای بود خریداری کردم. در تاریخ ۹۵/۸/۱ این ملک را فروختم و  جهت نقل و انتقال سند به  دفتر خانه مراجعه نمود. بعد از ارسال استعلام  از دفتر خانه به  ثبت اسناد کن، جواب دادن، با توجه به عدم استاندارد سازی دفترچه و صفحه باید نسبت به تعویض ان به تک برگی اقدام گردد. سوال من این است, با توجه به اینکه معامله در سال ۸۵ و قبل از سال ۹۰ انجام شده آیا  باید حتما” سند را تک برگی کرد؟

بله در حال حاضر تمامی سندهای دفترچه ای باید به سند تک برگی تبدیل شوند و ارتباطی به سال ۹۰ و قبل آن نخواهد داشت.

سوال: اینجانب در صدد خرید یک واحد مسکونی در تهران می باشم. صاحب ملک مذ.کور در خارج از کشور می باشد  و مادر ایشان وکالت فروش از طرف ایشان را دارند.
شرایط خرید به این صورت است که ۵۰% مبلغ کلی توسط اینجانب بصورت نقدی پرداخت خواهد شد  و مابقی در طی ۵ سال توسط چکهایی که مشخصات آن در مبایعه نامه ذکر شده  تسویه خواهد شد. سوالات من:
۱- ارزش مبابعه نامه مذکور با امضا دو نفر شاهد چقدر می باشد. آیا نیاز به ثبت در دفترخانه دارد؟
۲- در صورت فوت وکیل فروشند ه در مدت زمان تسویه کامل مبلغ بیع ایا  مبایعه نامه به قوت خود باقی است؟
۳- آیا درج این مطلب در مبابعه نامه ضروری است “در صورت امتتاع وکیل فروشنده از انتقال سند به نام خریدار پس از تسویه کامل مبلغ بیع ، خریداز شخصا قادر به انتقال سند به نام خود خواهد بود”

بله حتما معامله در بنگاه معاملات املاک تنظیم شود و کد رهگیری هم دریافت شود لذا اگر وکیل فوت کند به دلیل اینکه مبایعه تنظیم شده است معتبر میباشد. لذا باید وکالت بلاعزل در زمان مشخص از ایشان گرفته شود.

سوال: من مالک یک واحد آپارتمان از ساختمانی ۴ واحدی هستم که پارکینگ ندارم. آیا می توانم انباری اختصاصی خود را تخریب کرده و آن را به پارکینگ اختصاصی تبدیل کنم؟ برای اینکه این تغییر در سند نیز بیاید چه کاری باید کرد؟ آیا رضایت دیگر مالکین یا شهرداری لازم است؟

با توجه به متراژ در نظر گرفته شده برای انباری امکان تخریب آن و تبدیل به پارکینگ وجود نخواهد داشت و برای کسب مجوز در صورت امکان نیز باید به شهرداری منطقه مراجعه کنید. لذا کسب رضایت مالکین دیگر الزامی است.

سوال: آيا يك زمين(باغ) كه در حال حاضر سند تك برگي به اسم يك نفر دارد مي تواند بدون تفكيك فيزيكي زمين، به صورت دودانگ و ۴ دانگ به اسم دو نفر منتقل شده و سند خورده شود؟

بله فرد مالک زمین که سند تک برگی به نام ایشان میباشد میتواند ضمن حضور در دفترخانه هر میزان سهمی را که قصد انتقال دارد به نام فرد دیگری منتقل کند.

سوال: یک نمونه بنچاق ازدو بنچاق یک   زمین زراعی  در روستا(۶۰۰۰متر)که به صورت شراکتی (تفکیک نشده )توسط پدرم و همکارش خریداری شده  مال  پدر بنده گم شده شریک حاظر به ارایه بنچاق خود برای کپی برابر اصل نیست و اقدام به کاشت و بهره برداری بدون توافق و اطلاع ما کرده است بهترین اقدام چیست ؟با توجه به اینکه حد و حدود هرکدام از طرفین برروی زمین مشخص نشده زمین تقکیک نشده و مشخص نیست که نصف عقب یا جلو یا نصف راست  یا چپ  برای کدامیک از طرفین است  به چه شکل   این تفکیک انجام خواهد شد؟  در ضمن این زمین ها در سازمان ثبت و اسناد   ثبت نشده.  به دلیل گم شدن بنچاق  بنده حتی یکبار متن بنچاق را نخوانده و از محتویات و جزییات اگاهی ندارم

شما برای تفکیک و افراز زمین حتما یا باید سند داشته باشید و یا باید از طریق دادگاه و اداره ثبت مالکیت اثبات شود و ممکن است در نهایت سند بر اساس ماده ۱۴۷ قانون ثبت تنظیم شود سپس میتوانید برای تفکیک زمین اقدام کنید.

حتما بخوانید  الزام به اخذ پایان کار
سوال: آيا براي خريد زمين جهت ساخت ملك در محدوده منطقه ۲۲ تهران(زمين ثبت كرج مي باشد) سند تك برگي لازم است؟

بله در حال حاضر برای هرگونه ساخت و ساز و انتقال ملک نیاز به تبدیل هرگونه سندهای دفترچه ای به سند تک برگی میباشد.

سوال: برای فروش ملک پس از استعلام سند دفترچه ای توسط دفترخانه، اعلام شد که به خاطر بودن چند پلاک اصلی در سند نیاز به تک برگ شدن هست و حدود ۵۰ روز زمان می برد. برای تسریع در این امر هم درخواست پول شده است. چنین قانونی وجود دارد؟

خیر پرداخت پول در هیج کجای قانون و آئین نامه های مربوط به اداره ثبت در نظر گرفته نشده است و هرگونه مطالبه وجه قانونی نمیباشد.

 سوال: من در هنگام نامزدی ویلایی در شمال روبرای هدیه به نام همسرم انتقال دادم.همسرم هم اون ویلارو به نام مادرش منتقل کرده اما من از این کار راضی نیستم و میخوام ویلا به نام خودم برگرده.ایا اینکار امکان پذیر هست ؟؟

خیر بعد از انتقال سند ملک به نام همسرتان دیگر امکان انتقال سند به نام شما وجود نخواهد داشت و نمیتوانید همسر خود را ملزم کنید که سند از طرف مادرشان به نام شما تنظیم شود.

سوال: سوالم را اینگونه مطرح میکنم دریک زمینی که برای اداره دولتی بوده ومازاد بوده اداره دولتی دیگری، ملکی ساخته به تعبیری این دواداره کنارهم هستن وما درزمینی که برای ان اداره بوده وفونداسیون ان چیده بوده ومازاد بوده خریداری کردیم واداره دولتی خود را ساختیم.حالا میخواهیم برای گرفتن سند اقدام کنیم.لازم به ذکر است که ان سازمان برای کل زمین دارای سند بود.حالا برای گرفتن سند باید چه اقدامی انجام دهیم لطفا راهنمایی کنید

در صورت داشتن گواهی پایان کار و پروانه و یا قولنامه میتوانید برای تنظیم سند رسمی دادخواست تنظیم نمائید و ضمن مراجعه به اداره ثبت اسناد محل وقوع ملک برای گرفتن سند اقدام کنید.

سوال: اداره ما ساختمان نیمه تمامی که فقط فونداسیون ان چیده بوده را دراجرای بند ب ماده ۸۹قانون تنظیم بخشی ازمقررات دولتی ازاداره ای که جنب اداره مابوده درسال۸۲دریافت کرد ساختمان راساخت.اداره دولتی که مازمین را ازان دریافت کردیم بدون هماهنگی ما برای کل زمینی که داشت بخصوص زمینی که ساختمان اداری ما دران هست سند گرفته حالا.سازمان مادراجرای ماده۶۹ قانون تنظیم بخشی ازمقررات مالی دولت  وماده۱۲۳قانون محاسبات عمومی کشوربرای مستند سازی املاک غیرمنقول نیازمند گرفتن سند میباشد حالا ما باید برای گرفتن سند چیکارکنیم لطفا با جزئیات بگوید.

پرونده شما نیاز به گرفتن وکیل متخصص دارد و در این قسمت بنده نمیتوانم شما را به صورت دقیق راهنمایی کنم به دلیل اینکه باید قرارداد و مدارک دیگر توسط وکیل رویت شود.

سوال: احتراما قریب به یک سال و نیم پیش آپارتمانی را در یک ساختمان هفت واحدی قولنامه کردم که در آن پارکینگ اختصاصی با قید دقیق مکان آن به صورت تکی به بنده واگذار گردید.به قول بنگاه تک ریموت.پروانه ساختمان نیز با مجوز شش پارکینگ از سوی شهرداری صادر شده بود.اما پس از پایان کار و صدور سند متوجه شدیم با انجام تغییراتی مثلا بزرگتر کردن یکی دیگر از دربهای ریموت و تخریب دو انباری سازنده موفق شده یک پارکینگ اضافه کند و مساحت پارکینگها را به هشت متر تقلیل دهد.البته نقشه ثبتی پارکینگها تقریبا مطابق با حق بنده میباشد و محل پارک خودروها در آن مستقیم و به موازات پارکینگ اینجانب میباشد ولیکن عملا امکان پارک خودروها مطابق با نقشه ثبتی غیر ممکن است و خودروهای دیگر بایستی به صورت کج از دربها وارد تا امکان پارک آنها میسر گردد که این امر موجبات ایجاد مزاحمت برای تردد و پارک خودرو اینجانب را فراهم ساخته.آیا اکنون بنده میتوانم نسبت به اعاده حق خود جهت پارکینگ تک ریموت اقدامی انجام دهم؟و یا اینکه الزام پارک خودروها به پارک مستقیم طبق نقشه ثبتی را نمایم؟ آیا میتوانم با استناد به قولنامه و حتی سند ثبتی پارکینگ از تردد دیگر خودروها از این درب جلوگیری نمایم؟ شایان ذکر است ساختمان دارای دو درب ریموت دیگر نیز میباشد.به هر حال تمام ساکنین از دست سازنده و شهرداری و اداره ثبت به خاطر عدم توجه به حقوق ساکنین که حتی عبور خود ساکنین را در محوطه پارکینگ با مشکل مواجه نموده ناراضی بوده و مدام تقاضای طرح دعوی دارند لطفا راهنمایی بفرمایید.ضمن سپاس و قدردانی ارادتمند شما.

بله شما میتوانید با استناد به قرارداد و سند محضری و تفکیک شده ضمن مراجعه به شورای حل اختلاف محل وقوع ملک الزام ایشان به ایفای تعهد را بخواهید و بعد از اعزام کارشناس به محل قطعا به آن رسیدگی خواهد شد.

حتما بخوانید  املاک اوقافی
سوال: در تاریخ ۳/۳/۹۵ مبایعه نامه ای تنظیم نمودم برای خرید آپارتمان در طبقه همکف ، کل ثمن ۴۴۰ میلیون که طبق توافق ۳۰۰ میلیون چک روز دادم و پاس شد و طبق توافق مبایعه نامه کلید گرفتم ،قرار شد در تاریخ ۳/۵/۹۵ مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان نیز پرداخت بشه و سند در دفترخانه منتقل شود ، ضمناً خسارت تاخیر هم قید شده ؛ صاحبخانه به جهت اخذ پایان کار جدید آپارتمان؛اقدام به تخریب سقف پاسیو (که هنگام معامله وجود داشته و مورد تایید شاهدین هست لیکن در قرارداد مسقف بودن آن ذکر نشده)نموده و الان سقف را مرمت نمینماید و هزینه ای نیز کم نمیکند؛ از طرفی بنگاه در مفاد قرارداد بجای اینکه ذکر کند مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان در تاریخ ۳/۵/۹۵ از طرف خریدار به فروشنده پرداخت میگردد؛ اشتباها به نفع من نوشته : مبلغ ۱۴۰ میلیون نقداً فی المجلس در تاریخ ۳/۵/۹۵ به فروشنده پرداخت گردید، که فروشنده نیز امضاء نموده؛ حال امید فروشنده مراجعه به دفترخانه و گرفتن عدم حضور بنده است ؛ آیا میشه من به استناد آن در دفترخانه حاضر شم وادعا پرداخت کل ثمن معامله را نمایم (و ایشان ملک را به نام نزند) و بنده عدم حضور بگیرم و دادخواست الزام به تنظیم سند بگیرم؟ یا در مرحله الزام به سند با قاضی به مشکل خواهم خورد؟

بله قطعا در صورتیکه شما ثمن ۱۴۰ میلیونی را پرداخت نکرده باشید ولی بنگاه به اشتباه قید کرده باشد که شما آن را پرداخت کرده اید بعدا با قاضی با مشکل مواجه خواهید شد و دادخواست شما هم رد میشود ولی ضمن پرداخت الباقی ثمن دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی تنظیم کنید.

سوال: بنده در یک آپارتمان ۹ واحدی زندگی میکنم…از آنجاییکه پیش فروش بوده و پایان کار ساختمان را تازه گرفته ایم ، متوجه شدم که از ۹ واحد فقط ۵ پارکینگ اختصاص داده شده است.
لازم به توضیح است مالک آپارتمان در همه قراردادهای فروش پارکینگ اختصاص داده است .
در حال حاضر برای تقسیم پارکینگ دچار مشکل شده ایم. از آنجاییکه بنده زودتر از دیگران قرارداد بستم ، میتوانم پارکینگ خود را انتخاب کنم؟ راهنمایی فرمایید..با تشکر

تقسیم پارکینگ به دو صورت انجام می‌شود: صورت اول، تعلق اختصاصی است، که مانند انباری، با تعیین موقعیت و مساحت آن، محل دقیق آن در صورت مجلس تفکیکی و سند رسمی قید می‌شود و در حقیقت ملک اختصاصی صاحب آپارتمان به حساب می‌آید. صورت دوم، تعلق پارکینگ به هر واحد به طور مشاع است. به این معنا که این پارکینگ‌ها در صورت‌جلسه تفکیکی واحدهایی که می‌توانند به صورت مشاع از پارکینگ ساختمان استفاده کنند، نام برده می‌شوند. در این صورت فقط آپارتمان‌هایی که حق استفاده از پارکینگ مشاع برای آنها شناخته شده است، می‌توانند از پارکینگ ساختمان به طور مشاع استفاده کنند.

سوال: ملکی داریم دارای سند ثبتی که طبق صورت جلسه تفکیکی  از پلاک اصلی آن در سال ۱۳۱۶ جدا شده است و مطابق با این صورت جلسه برای آن سند مالکیت ثبتی صادر شده است. قسمتی از این ملک توسط افرادی تصرف شده است. در کارشناسی از این ملک کارشناس به این صورت جلسه تفکیکی توجه ننموده و حدود پلاک اصلی را بررسی کرده است. میخواستم بدانم که کدام یک ،  پلاک اصلی و یا صورت جلسه تفکیکی، بر دیگری ارجعیت دارد؟ آیا کارشناس می تواند ادعا کند که این صورت جلسه تفکیکی به اشتباه حدود را ذکر کرده است؟

در این گونه موارد تاریخ تقدم هم بررسی خواهد شد ولی در حالت کلی مستحضر باشید که پلاک ثبتی بر صورت مجلس تفکیکی اولویت خواهد داشت.

سوال: باسلام شوراهای حل اختلاف از پذیرش دادخواستهای الزام به سند خوداری میکنند باتوجه به اینکه قیمت منطفه ای املاک معمولا” زیر ۲۰میلیون قرار میگیرند شوراهای حل اختلاف به چه استنادی  از پذیرش این دادخواست خودداری میکنند

خیر شورا نمیتوانند با دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی در صورتیکه زیر ۲۰ میلیون تومان باشد مخالفت کنند و در صلاحیت شورا میباشد.

سوال: بنده سازنده ملکی واقع در تهران میباشم طبق قراردادمشارکت مالک متعهد گردیده بعداز پایانکارواخذ صورتمجلس تفکیکی نسبت به انتقال سهم اینجانب  که ۲واحد  از ۴واحد است اقدام نماید با گذشت بیش از یک سال وباطرح ایرادهای واهی از انجام تعهد خود خودداری میکند
۱-درتنظیم دادخواست عنوان خواسته  رابه صورت زیرنوشته ام :
تقاضای صدور حکم مبنی برالزام خوانده به ایفای تعهدات  واجرای مفاد قرارداددرخصوص انتقال سهم خواهان شامل شش دانگ دو واحد آپارتمان شماره ۱و۴ طبق قرارداد
آیا عنوان خواسته به این صورت صحیح است؟
سوال :آیا  پلاک ثبتی آپارتمانها در عنوان خواسته بایستی درج شود باتوجه به اینکه در قرادادمشارکت که پیوست دادخواست میشود اثری از پلاک ثبتی آپارتمانها  وجود ندارد؟  تنها پلاک ثبتی موجود در قراردادپلاک ملک کلنگی است

عنوان خواسته را الزام به ایفای تعهد قید کنید و در قسمت توضیحات ادامه عنوان خود به همراه توضیحات لازم را تنظیم کنید. پلاک ثبتی هم میتواند در بخش توضیحات قید گردد.

سوال: قصد خرید یک واحد آپارتمانی در یک مجتمع ساختمانی دارم که هنوز سند واحدها آماده نشده است. این واحد قبلا توسط سازنده به نفر اول و بعد از مدتی از سوی نفر اول به نفر دوم با کد رهگیری فروخته شده است. الان من به عنوان نفر سوم می خواهم از نفر دوم واحد مذکور را بخرم. چه کار کنم که خدای ناکرده کلاه سرم نرود؟ آیا می توان مبایعه نامه را در دفتر اسناد رسمی به جای بنگاه املاک تنظیم کرد تا قرارداد محکم تر شود یا نیازی به انجام این کار نیست؟ بالاخره طرف حساب من در این معامله کیست؟ سازنده یا نفر اول یا نفر دوم؟ آیا لازم است که در تنظیم قرارداد بیع، سازنده و خریداران قبلی آپارتمان نیز حاضر شوند و پای قرار داد را امضا کنند؟ چه مدارکی باید ارائه شود تا مالکیت آپارتمان احراز شود؟ این مدارک را باید از سازنده مطالبه کرد یا از فروشنده فعلی آپارتمان؟ با تشکر از پاسخ سریع شما

شما باید ملک را از فردی که مالک اصلی میباشد و سند به نام او است خریداری کنید و خود را درگیر املاک قولنامه ای اصلا نکنید لذا میتوانید به محض تنظیم مبایعه نامه و انتقال ثمن معامله در دفتر خانه سند ملک به شما منتقل شود.

حتما بخوانید  فروش ملک مشاع و نحوه استفاده از مشاعات
سوال: لطفا در مورد پرداخت سرمایه نقدی در قبال ضمانت ملکی توضیح دهید. برای مثال گفته شده در ازای پرداخت سرمایه صد میلیون تومانی، دویست میلیون تومان از یک ملک به ارزش سیصد میلیون در رهن فرد سرمایه گذار به عنوان ضمانت قرار میگیرد. آیا در رهن گذاشتن سه دانگ ( یا دویست میلیون از ملک به ارزش سیصد میلیون) امکان پذیر است یا شش دانگ رهن میشود؟ در صورت عدم بازگرداندن سرمایه اولیه پس از پایان مدت مشخص شده چگونه میشود با سند رهنی اقدام کرد؟ با تشکر

شما میتوانید ضمن تنظیم یک قرارداد بین خود و ایشان در دفترخانه و در رهن گذاشتن ملک به نام فرد در صورتیکه سرمایه نقدی به هر دلیل در تاریخ مقرر پرداخت نشد ملک از طریق دفترخانه به نام فرد سرمایه گذار منتقل شود.

سوال: پدر من سی میلیون تومان بدهکار بود که در قبال اون بدهی خونمون رو به طلبکار فروختیم به قیمت شصت و هشت میلیون . بعلت بدهی مالیاتی طلبکار نتونستیم خونه رو به نامش بزنیم حالا نزدیک یک سال از اون معامله گذشته و طلبکار الباقی پول ما رو نمیده و اظهار میکنه که ده میلیون از پول شما رو کم میکنم به خاطر اون سی میلیونی  تومانی که پدرت بدهکار بود در واقع درصد میکشه روش حالاتکلیف ما چیست چیکار کنیم ایا در قانون چنین چیزی هست

اگر بین شما و ایشان قولنامه و یا قرارداد تنظیم شده باشد باید موعد پرداخت الباقی ثمن معامله مشخص شده باشد و در صورتیکه ایشان از پرداخت ثمن امتناع کند و یا قصد پرداخت آن را به میزان کمتری را داشته باشد میتوانید آن را فسخ کنید

سوال: بنده در تاریخ مقرر شده در قرار داد به عنوان خریدار به دفتر خانه قید شده در قرارداد مراجعه کردم و چون فروشنده ملک حضور نداشت از سر دفتر تقاضای صدور گواهی عدم حضور فروشنده را کردم . ولی با این که من مبلغ باقی مانده ثمن معامله را در قالب چک بانکی تضمین شده ارائه کردم سر دفتر به بهانه های مختلف گواهی عدم حضور فروشنده را صادر نکرد
از آنجایی که مطمنم فروشنده با سر دفتر تبانی کرده سوالات زیر را دارم :
۱. چه اقدامی میتوانم جهت شکایت از فروشنده و سر دفتر انجام دهم
۲ . اگر باز هم در چنین شرایط مشابهی قرار گرفتم( در روز مقرر شده جهت تنظیم سند) و سر دفتر از صدور گواهی عدم حضور فروشنده امتناع کرد چه راه کاری دارم؟

سریعا از طریق دفاتر خدمات قضایی برای ایشان در تاریخ تنظیم روز سند اظهارنامه ارسال نموده و سپس دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را تنظیم کنید از همان تاریخ مقرر خسارت تاخیر تادیه قابل مطالبه است.

سوال: ملکی را با شراکت خریدیم. کلیه اسناد مبایعه نامه و حتی سند محضری تک برگی بنام من صادر گردید. مدتی بعد من سهمم را به دیگری واگذار کردم ( بدون نوشتن مبایعه نامه و فقط یک صورتجلسه نوشته ایم) قرار شد پس از دریافت وام توسط او از یک شرکت لیزینگ، سهم من پرداخت شود. در واقع باید مالکیت ملک به آن شرکت منتقل میشد تا وام پرداخت شود.  لذا من سند را بنام شرکت  وام دهنده زدم . چک وام بنام من ( فروشنده) صادر شد ولی به دلیل اطمینانی که به شریکم داشتم چک را پشت امضا کردم و به او دادم. او هم چک را به حساب خودش واریز کرد و تا بعدا سهم مرا بدهد. ولی تاکنون هم پول مرا نداده است. البته نمیگوید نمیدهد ولی مدام وعده به آینده میدهد.
آیا باتوجه به اسناد قبلی ( مبایعه نامه اولیه و کپی سند ملکی و صورتجلسه موجود ) میتوان اقدام حقوقی کرد ؟ با تشکر

بله شما میتوانید با استناد به مبایعه نامه و صورت جلسه برای مطالبه ثمن معامله اقدام کنید و اشتباه بزرگی مرتکب شده اید به دلیل اینکه باید سند را به نام خریدار منتقل میکردید (بعد از گرفتن ثمن) سپس ایشان سند خود را در رهن بانک بگذارند.

سوال: رای قطعی از دادگاه به نفع مالکیت تعاونیها صادر شده و تعاونیها نامه ای از دادگاه به اداره ثبت اسناد داده اند . در ضمن قبلا پرونده در اداره ثبت تشکیل شده بود. حالا گفته شده حدود یکسال طول میکشه تا سند صادر بشه.آیا با این رایی که دادگاه داده میتوان مطمئن بود که مالکیت این زمینها برای تعاونیها هست و آیا دیگه کسی میتونه نسبت به مالکیت این اراضی اعتراضی داشته باشه؟ صدور سند برای تعاونیها در اداره ثبت چه تشریفاتی داره؟

تشریفات صدور سند برای تعاونیها در صلاحیت اداره ثبت و روند آن یکسان نمیباشد لذا نمیتوان مراحل کار آن را توصیف کرد برای اطلاعات لازم باید به خود اداره ثبت مراجعه کنید.

محسن محمدرضاپور
محسن محمدرضاپور
امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. از اینکه خدمتی برای مردمم انجام میدم خوشحالم.

22 دیدگاه

 1. محمد گفت:

  سلام خدا قوت
  آیا مازاد پارکینگ مجتمع تجاری و اداری میشود سند مجزا گرفت و به دیگران فروخت…

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود برشما.
   خیر ،فروش پارکینگ مجزا تنها مختص املاک با کاربری پارکینگ بوده و پارکینگ های مازاد مجتمع تجاری،تنها قابلیت جابجایی برروی واحدهای (تجاری،اداری،و یا مسکونی)موجود داشته و یا برای استفاده مشاع مشتریان (نظیر آنچه در مراکز خرید شاهد آن هستيم)در نظر گرفته شده است.

 2. ل. شفاعی گفت:

  سلام. بنده سوالی دارم درباره ی سندهای دست نوشته ی قدیمی که معتمدین محلی امضاش کردن و مثلا زمین های کشاورزی رو با یک سندی مشخص می کردند که مالکش چه کسانی هستن. آیا این سندها قابلیت اجرایی دارند؟ یعنی مثلا کسی در اوایل دهه هفتاد اقدام به گرفتن یک سند رسمی دفترخونه ای کرده باشه می تونسته زمینها رو طبق اون سند دست نوشته به نام افراد قید شده در سند بزنه؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود بر شما
   در بسیاری از نقاط کشور خصوصا در مناطق غیر شهری اسناد دست نوشته ( اسناد عادی )برای محاکم قضایی و عموم مردم قابل استناد هستند به شرطی که سند معارض نداشته باشد.

 3. sina گفت:

  سلام بنده زمینی خریداری کردم در سال ۹۲ بصورت مبایعه نامه ایی
  حال میخوام سند تک برگی بگیرم چگونه اقدام کنم
  ضمنا مالک قبلی هم در قید حیات هستند

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام بر شما
   چنانچه زمین شما دارای اسناد و مدارک ثبتی است که با حضور فروشنده اقدام کنید در غیر اینصورت طبق ماده ۱۴۷ثبت ،درخواست صدور اسناد مالکیت را بنمایید.

 4. کیانا گفت:

  سلام خواهش می کنم فقط سریع بمن جواب بدهید:
  با سلام .برای فروش آپارتمانی که دارای دو سند تک برگ هست اقدام کرده ام. یکی از سندها به نام شریک ام و دیگری به نام خودم بوده است. ۷ ماه پیش در دفتر اسناد رسمی انتقال رسمی سه دانگ به شش دانگ این دو سند را انجام دادیم . مبلغ ۴۷۰ تومان بابت انتقال رسمی داده ایم. از انها سوال کردیم در صورت فروش ایا نیازی هست که بنده این دو سند را به یک سند تک برگ فقط به نام خودم تبدیل کنم و دفتر اسناد اطهار داشتند که خیر . کسی که ملک را از شما می خرد هر دو سند تک برگ که الان به صورت انتقال رسمی شش دانگ به نام شماست می تواند به تبدیل به یک سند تگ برگ برای خودش بکند. آپارتمان را برای فروش گذاشته بودیم و بعد از پیدا شدن مشتری به بنگاه املاک رفتیم ‌ سر دفتر املاک اسناد را مطالعه و بیع نامه ای را نوشتند . کد رهگیری را هم گرفتند.تمام اسناد آن دفترخانه و کلیه مدارک را هم بررسی کردند و بنده را به دفتر اسناد فرستادند که کارهای استعلام را شروع کنم . حالا این دفتر اسناد می گوید با وجودی که سند سه دانگ به شما انتقال رسمی شش دانگ پیدا کرده اما شما باید دوتا سند را به یو تک برگ برای خودتان می گرفتید.
  شریک بنده الان هی و حاضر است . در دفتر املاک بعنوان شاهد امضا کرده ، بنده تا ۲۵ تیرماه برای تحویل خانه فرصت دارم و اگر دو سند را برای یک سند تک برگ شدن به نام خودم بفرستم ۴۵ روز بیشتر وقت می گیرد و من نمی تونم کاری انجام بدهم . املاک خودش را کنار کشیده و یک در صد هم پورسانت گرفته.
  با توجه به اینکه سند انتقال رسمی پیدا کرده و به نام من است . شریک ام حضور داشته و املاک نیز کد رهگیری گرفته و نام و امضا شاهد در بیع نامه موجود است چرا دفاتر محضر یک شکل عمل نمی کنند؟ چرا آن دفتر اول به ما نگفته است که این سند قابل انتقال نیست؟ چرا املاک بعد از کد رهگیری به این مسئله اشراف نداشته است . بنده مثل توپ فوتبال از این دفتر به آن دفتر حواله داده می شوم و نمی دانم راه حل چیست . آیا حضور شریک و امضا و سند انتقال شش دانگ قطعی دو سند سه دانگ تک برگ به بنده کافی نیست؟ چه کسی مسئول دیر کرد ۴۵ روزه یا بیشتر این دو سند هست ؟ مقصر کیست و من چه راه حلی دارم؟ خواهش می کنم کمک کنید.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام خدمت شما
   در صورتی که سند بعد از سال ۹۲ انتقال قطعی خورده باشد باید سند رو تعویض کنین تا بتونین به نام شخصی دیگر قطعی بزنین.
   سند های شما دو تا ۳ دانگ هست و اگر هر کدوم از اونها بعد از سال ذکر شده به نام خورده باشن جهت انتقال قطعی جدید باید تعویض بشن .
   در صورت هرگونه سوال و نحوه تعویض اسناد تماس بگیرین .

 5. مصطفي گفت:

  سلام …. براي گرفتن وام از بانک بايد براي استعلام سند به دفتر خانه مراجعه کنم از آنجايي که ملک مذکو ئاراي سه سند تک برگي به خاطر انحصار وراثت مي باشد و پلاک ثبتي فرعي و اصلي آنها يکسان است آيا براي استعلام يکي از آن ها را ارائه دهم کافيست ؟

 6. ابراهيمي گفت:

  با سلام آيا متراژ پاركينگ در سند ذكر ميشه يا اينكه فقط قيد ميشه كه واحد شماره فلان داراي پارگينگ هست

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   با سلام
   در شرایطی که آپارتمان دارای پارکینگ مختص به خود باشد متراژ پارکینگ و همچنین حدود قرارگیری آن به طور دقیق در سند آپارتمان ذکر میگردد،مگر اینکه ساختمان دارای پارکینگ مشاع باشد.

 7. جواد گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  بنده به موجب سند رسمی انتقال قطعی که در درفتر اسناد رسمی در سال ۱۳۷۳ تنظیم شده مالک شش دانگ یک آپارتمان می باشم ولی سند مالکیت ملک مذکور نزد شخص انتقال دهنده باقی مانده و اکنون نیز در قید حیات نمی باشد (درواقع می توان گفت به سند مالکیت دسترسی ندارم و تنها مدرک مثبت مالکیت بنده همان سند رسمی انتقال قطعی که در دفتر خانه تنظیم گردیده می باشد.) حال با وجود سند رسمی مذکور اگر بخواهم نقل و انتقالی در ملک مذکور انجام دهم چه مراحلی را باید طی کنم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود بر شما
   سند مالکیتی که در دست شماست یک رونوشت از اتفاقات ثبتی است که برروی ملک شما افتاده است و تاریخچه جامعی از رخدادهای ثبت شده برای این ملک در دفتر املاک واقع در اداره ثبت موجود است.درصورتی که یک کپی از مدارک دارید به اداره ثبت محل وقوع ملک مراجعه و تقاضای المثنی کنید ،در صورتی که شما مالک ملک باشید و معارضی وجود نداشته باشد سند جدید برای شما صادر میشود و سپس نسبت به انتقال آن اقدام نمایید.

   • محمدرضا گفت:

    باسلام
    بنده یه باب مغازه رو در سال ۸۸ فروختم به صورت قولنامه و سال ۹۱ هم سند تک برگ این ملک رو گرفتم چون قبلا به صورت یک سند دفترچه ای بود و سه مغازه زیر بنا اون سند بود اما الان هرکدوم از مغازه ها سند تک برگ جدا دارن و از سال ۹۱ خریدار نسبت به واگذاری سند بنام خودش امتناع مینماید «چون یه مقدار از پول ملک رو هنوز بدهی است » حالا من چجوری باید پولمو رو بگیرم و سند رو که هنوز بنام من است

    • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

     سلام و درود
     هرچند که این موضوع تابع شرایط بسیار متفاوتی است نظیر اینکه
     تاریخ تنظیم سند در قولنامه چه تاریخی بوده است
     آیا خریدار گواهی عدم حضور برای شما گرفته است یا خیر
     قصد خریدار از عدم تنظیم سند آنهم پس از این همه سال ،اخذ ضرر و زیان های مندرج در قرارداد هست یا چیز دیگر
     به هر حال در اولین قدم طی اظهار نامه ای درخواست خود مبنی بر تنظیم سند وآمادگی برای دریافت الباقی ثمن قرارداد را به وی ابلاغ کنید.تا در مرحله بعد بتوانید حکم الزام به تنظیم سند رسمی و پرداخت وجوه باقیمانده را انشالله بگیرید.

 8. حامد گفت:

  با سلام.بنده قصد خرید یک واحد آپارتمان را دارم که تقربباً فعلا ۴ واحدش تکمیل شده و دارای سکنه هست و اینکه طبقه چهارمش مورد پسند واقع شده. اما طرف میگه طبقه ۴ پارکینگ نداره و پارکینگ برای طبقه ۲ در سند قید شده ،اما میگه میتونیم پارکینگی که برای طبقه ۲ ثبت شده رو به طبقه ۴ ، واحدی که بنده دیدم رو انتقال بده.کلاً ۱۰ واحده و فقط ۵ تا پارکینگ داره. آیا از لحاظ قانونی این کار امکان پذیر هست یا خیر؟بعدها ساکن طبقه ۲ که فعلا خالیه ،میتونه بگه که پارکینگ مال منه؟ انتقالی در کار نبوده؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   چنانچه مالک طبقه دوم و چهارم یک نفر هست می تواند با تشریفات قانونی نسبت به انتقال پارکینگ اقدام نماید. در غیر اینصورت بایستی مالک طبقه دوم نسبت به صلح ( انتقال ) حقوق خود نسبت به پارکینگ به طبقه چهارم اقدام نماید. در هر صورت انتقال پارکینگ بین واحد های یک ساختمان منع قانونی ندارد.

 9. پیمان تیموری گفت:

  سلام وقتی در سند آپارتمان مسکونی قدی می گردد: فاقد پارکینگ با قدرالسهم از عرصه و سایر مشاعات و مشترکات طبق قانون تمکل آپارتمانها یعنی چه؟
  فروشنده ادعا دارد یعنی پارکینگ مشاع هست درحالکیه اشاره شده شده فاقد پارکینگ، لطفا راهنمایی فرمایید.

 10. پیمان تیموری گفت:

  سلام وقتی در سند آپارتمان مسکونی قید می گردد: فاقد پارکینگ با قدرالسهم از عرصه و سایر مشاعات و مشترکات طبق قانون تملک آپارتمانها ، منظور یعنی چه؟
  فروشنده ادعا دارد یعنی پارکینگ مشاع هست درحالکیه اشاره شده فاقد پارکینگ، لطفا راهنمایی فرمایید.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   اگر صراحتا در سند عبارت «فاقد پارکینگ» درج شده است تنها در صورتیکه محوطه مشاعی (طبقه همکف،زیر همکف)قابلیت پارک اتومبیل را دارد و ضمنا در هیچیک از اسناد آپارتمانهای موجود ،پارکینگ اختصاصی کسی نباشد با استناد به عبارت«دارای قدرالسهم از عرصه و سایر مشاعات و مشترکات»میتوانید از محوطه مشاعی با توافق سایر همسایگان و طی صورتجلسه ای که به امضای تمام مالکان رسیده به عنوان پارکینگ مشاع استفاده کنید.
   در غیر اینصورت استناد به گفته های فروشنده،حقی برای استفاده شما ایجاد نمیکند
   موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
 • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند