حقوق و مسئولیت های مالک و مستاجر

حقوق و مسئولیت های مالک و مستاجر چیست؟ آیا تا به حال به مسئولیت های مالک و مستاجر فکر کرده اید؟ ما در این نوشته به آن خواهیم پرداخت. پس تا اخر همراه ما باشید.

بهتر است لیستی از لوازم و تجهیزات منصوبه که در ملک نصب شده است و قابلیت جابجایی دارد به همراه وضعیت سلامت هر یک از آنها تهیه و طی صورت جلسه­ ای جداگانه به امضای طرفین قرارداد و همچنین مشاور املاک و شهود برسد. نوشتن مدل و شماره سریال و گرفتن عکس از هریک از اقلام فوق کار تکمیلی دیگری است که می­تواند انجام پذیرد.

بنا به عرف مالک باید بخشی از مبلغ قرض الحسنه دریافتی از مستاجر را پیش از تخلیه کامل و به منظور کمک به مستاجر در انعقاد قرارداد جدید به وی بازگرداند. معمولاً میزان این مبلغ برابر با مبلغی است که مالک سال گذشته در هنگام عقد قرارداد و پیش از تحویل ملک به مستاجر از وی دریافت نموده است.

مالک و مستاجر می بایست پیش از انعقاد قرارداد به غیر از میزان اجاره بها و مدت اجاره نامه در برخی زمینه های دیگر نیز با یکدیگر به تفاهم و آگاهی رسیده باشند از جمله:

نگهداری حیوانات خانگی

سکونت صاحبخانه در ساختمان

نوع کاربری مور استفاده(مسکونی/تجاری/اداری/کارگاهی و…)

تعداد نفرات و ترکیب خانواده مستاجر(زن و شوهر و …)

مجرد یا متاهل بودن مستاجر

اجازه نصب آنتن ماهواره

نحوه پرداخت اجاره بها(بصورت نقدی یا واریز بحساب)

اجازه انتقال قرارداد به شخص دیگر

دقت کنید که به منظور جلوگیری از ایجاد ضرر و زیان ناخواسته برای مالک،حداقل مبلغ قرض الحسنه برابر با ۱۲۰ درصد میزان کل اجاره بهای قرارداد باشد به طور مثال برای قرارداد اجاره با ماهیانه پانصد هزار تومان (سالیانه ۶ میلیون تومان) حداقل مبلغ قرض الحسنه نباید از ۷ میلیون و دویست هزارتومان پایین تر باشد.

این مطلب را از دست ندهید:  آنچه که مالک و مستاجر پیش از امضای اجاره نامه باید بخوانند

در شرایط عادی، مالک، پیش از خاتمه مدت زمان اجاره نامه ،نمیتواند مستاجر را مجبور به تخلیه ملک نماید حتی اگر مستاجر اجاره بهای ماهیانه(کمتر از سه ماه) را نپردازد. بمنظور پیشگیری از این موضوع،باید در قرارداد شرط شود که در صورت عدم پرداخت اجاره بها از سوی مستاجر قرارداد منفسخ میگردد تا راه قانونی برای این کار بوجود آید.گرفتن چک های اجاره بها نیز کمکی به تخلیه ملک پیش از پایان مدت زمان اجاره نامه نمیکند و در این صورت نیز ،قراردادن شرط مذکور در اجاره نامه لازم است.

مبنای پرداخت اجاره بها ،دریافت قبض رسید از مالک و یا وجود رسید بانکی واریز به شماره حساب مالک (و یا شخصی که در اجاره نامه قید شده است.) بوده و پرداخت های بدون رسید ،قابلیت اثبات ندارد.

در صورت تمایل طرفین به تمدید قرارداد و بمنظور حفظ حقوق مستاجر و مالک سعی شود قرارداد جدیدی تنظیم گردد و امضای دو شاهد در پای این قرارداد نیز اخذ گردد.کارهایی از قبیل پشت نویسی قرارداد قبلی و همچنین ادامه تصرف ملک بدون داشتن  قرارداد جدید ،مخاطرات جدی برای مالک و مستاجر ایجاد خواهد کرد.حتی اگر نگارش قرارداد جدید برای شما هزینه در پی دارد با اشتیاق به استقبالش بروید.در بسیاری از موارد، این مبلغ از هزینه تاکسی برای تردد به دادگاه نیز کمتر است.

مالک باید بداند که اجاره نامه معادل است با انتقال منافع ملک به مدت معلوم (مثلاً یکسال)به شخص دیگر.تمامی حقوقی که برای مالک در استفاده و بهره برداری از ملک وجود دارد برای مستاجر نیز قابل دسترسی است.تصورات ریاست گونه و نگاه از بالا به پایین به مستاجر کاملاً اشتباه بوده و همانگونه که مالک از اجاره بها و مبلغ قرض الحسنه مستاجر منفعت میبرد مستاجر نیز حق دارد از منافع ملک کمال بهره برداری را بنماید.هر آنچه که برای مالک در گرفتن جشن و مهمانی،تردد و … در عرف متصور است برای مستاجر نیز قابل دستیابی است.

این مطلب را از دست ندهید:  مقایسه اجاره، حق انتفاع و وجه التزام

مستاجر باید بداند که پرداخت اجاره بهای ماهیانه در ازای استفاده صحیح و متعارف از ملک بوده و هیچ حق دیگری در خصوص ایراد صدمه و خسارت به ملک برای وی ایجاد نمینماید. در واقع این ملک دردست او به امانت سپرده شده است و همانطور که انتظار دارد در پایان زمان اجاره ،مبلغ قرض الحسنه پرداختی بدون کم و کاست به وی بازگردانده شود وی نیز موظف است ملک را به همان صورتی که تحویل گرفته است و بدون کم و کاست به مالک تحویل نماید.

پرداخت هزینه های مستاجر:

عوارض پسماند (هزینه حمل زباله)

هزینه موارد مصرفی مانند لامپ،پریز و کلید و هزینه تعمیرات پکیج و کولر و رادیاتور و آبگرمکن و … در صورتی که مورد استفاده شخصی مستاجر باشد بنابراین در هنگام تحویل گرفتن ساختمان به سلامت عملکرد این تجهیزات دقت کنید.

هزینه شارژ و نگهداری ساختمان

هزینه سرویس دوره ای و نگهداری آسانسور

پرداخت هزینه های مالک:

تعمیرات اساسی: موتور خانه مشترک در ساختمان،تعمیرات بام،تعمیارت اساسی آسانسور

مستاجر نمیتواند بدون هماهنگی و تایید مالک نسبت به تعمیر و یا دستکاری در بنا و تجهیزات ملک نماید چنانچه هزینه ای نموده باشد که تایید مالک را نداشته باشد نمیتواند نسبت به مطالبه آن اقدامی نماید.

مالک نمیتواند بدون اجازه مستاجر نسبت به ورود به ملک اقدامی انجام دهد مگر در شرایط اضطراری که بیم آسیب رسیدن جدی به بنا وجود داشته باشد .مانند ترکیدیگی لوله ،آتش سوزی و امثالهم.

محسن محمدرضاپور
محسن محمدرضاپور
امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. از اینکه خدمتی برای مردمم انجام میدم خوشحالم.

2 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
  • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
  • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
  • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
  • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
  • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.