فصل تابستان و اجاره نشینی

حق کسب و پيشه

با توجه به فصل تابستان که بحث اجاره نشینی بیشتر می باشد و رهن بودن خیلی از سند های مالکیت. همانگونه که مستحضر هستید اصولا حق تنظیم قرارداد از موجر سلب شده است و در قرارداد رهن که بانک با مالک در دفترخانه امضا می نماید واگذاری منافع نیز سلب شده است.

هر چند که در سند مالکیت صرفا سلب هر گونه معامله ناقله شده است و در برخی از اسناد حتی سلب معامله هم ذکر نشده است ولی با توجه به ذات صنف مشاور املاک که میبایست پس از عقد قرارداد حق الزحمه دریافت نماید و این نکته که در حال حاضر اکثر ملکها در ترهین بانک میباشند توجه دوستان را به چند نکته جلب می نماییم:

♦️ ۱ : تا جایی که امکان دارد از تنظیم قرارداد ملک های ترهینی دوری نماییم

♦️ ۲ : در صورت الزام به تنظیم قرارداد اجاره الزاما ، رونوشت سند مخصوصا صفحه ترهین به رویت و امضا مستاجر برسد و حتما قید نمایند که اصل سند رویت گردید .

♦️ ۳ : در قرارداد ذکر گردد (( عین مستاجره در ترهین بانک …. شعبه …. طبق سند ترهینی به شماره …. دفترخانه …. بوده که این امر به مستاجر <<< تفهیم >>> گردید و ایشان با تمایل شخصی نسبت به امضاء اقدام نمودند ( عین جمله درج گردد و بسیار مهم است )

♦️ ۴ : الزاما از موجر درخواست پرینت مانده بدهی تسهیلات را بخواهید و به هیچ عنوان به عدد و رقم های اعلامی موجر اعتماد نکنید و اگر مطرح نمود که امکان دریافت مبلغ را ندارم از ایشان درخواست کنید نامه ای از بانک بگیرد که در آن قید شده باشد ((( تسهیلات فعال ))) میباشد این متن یعنی تسهیلات دارای معوقه و یا در اجراییه ثبت نمیباشد ولی نسبت به پرینت بانک خیلی حساس باشید و اگر موجری خیلی پافشاری نمود که پرینت یا نامه بانک را نیاورد ترجیحا از تنظیم قرارداد خودداری نمایید حتی اگر دارای حق الزحمه خوبی باشد.

این مطلب را از دست ندهید:  خانه با کیفیت یا محله خوب؟!

اصطلاحات حقوقی ملکی اجاره نشینی

♦️ ۵ : در قرارداد حتما قید بفرمایید ((( عین مستاجره با حفظ حقوق مرتهنه بانک تسهیلات دهنده به اجاره واگذار گردیده است و چنانچه معارض و یا فسادی بوجود آید موجر شخصا پاسخگو خواهد بود )))

♦️ ۶ : اگر امکان داشت به میزان ۱۲۰ درصد مبلغ قرض الحسنه از موجر چک تضمین دریافت گردد

♦️ ۷ : تا حد امکان مبلغ قرض الحسنه را کاهش دهید

♦️ ۸ : تمام نکات فوق را به مستاجر اطلاع دهید و حسن نیت خود را به جهت امنیت سرمایه ایشان اثبات نمایید

♦️ ۹ : تا حد امکان قرارداد را یک ساله بنویسید و قید نمایید(( که دفتر املاک به جهت سالهای بعد در صورت توافق داخلی متعاملین هیچگونه مسئولیتی ندارد ))

در هر صورت رعایت موارد فوق مبرا کننده دفتر املاک نمیباشد ولی ریسک پذیری را کمتر نموده و چنانچه عاقبت کار به دادگاه برسد نکات قابل دفاع بیشتر خواهد بود ضمنا مستاجر نیز از موضوع اطلاع کامل داشته و قابلیت انکار ندارد

محسن محمدرضاپور
محسن محمدرضاپور
امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. از اینکه خدمتی برای مردمم انجام میدم خوشحالم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
  • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
  • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
  • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
  • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
  • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.