عوامل موثر در سرعت اخذ جواز ساخت

قانون تملك آپارتمان ها و آيين نامه اجرايي

عوامل موثر در سرعت اخذ جواز ساخت

سرعت در اخذ جواز ساخت بسیار مهم است. هر چقدر شما سریعتر پروانه ساختمان را دریافت کنید به همان میزان زودتر میتوانید کار ساخت و ساز را شروع کنید. بدون جواز ساخت محال است که بتوانید قدم از قدم بردارید و بدون اطلاعات لازم و کافی هم زمان را در اخذ جواز ساخت از دست خواهید داد. بنابراین به نکات ذیل دقت داشته باشید تا فرآیند اخذ جواز ساخت شما سریعتر به اتمام برسد.

 •  انتخاب مشاور و وکیل ساختمانی مناسب
  شما میتوانید خودتان به عنوان مالک اقدام به گرفتن جواز ساخت کنید و همینطور میتوانید مشاور و وکیل خود را به شهرداری معرفی کنید. این کار سبب می شود تا زمان را از دست ندهید البته اگر وکیل شما به امور شهرداری اشراف کافی داشته باشد. امروزه شرکت هایی هستند که این وکالت را قبول می کنند و مسئولیت اخذ جواز ساخت ساختمان شما را به عهده میگیرند.

 

 •  پیگیری قوی
  شما برای رسیدن به پروانه ساخت باید کفشی از آهن به پا داشته باشید و خود را در راه شهرداری و دفتر خدمات الکترونیک شهر وقف کنید. یادتان باشد پیگیری و رفع ایراداتی که شهرداری به ملک شما وارد میدارد از مهم ترین کارهایی است که شما یا وکیلتان باید انجام دهید. هر چه بیشتر پیگیر کارتان باشید روال امور سریعتر طی خواهد شد و با عقب نشستن و پیگیری نکردن نیز به همان نسبت کار خودتان را به تعویق می اندازید

 

 • عدم خلاف
  ملک کلنگی شما باید بر طبق سند و پایانکار قبلی بدون مشکل و اضافه ساخت باشد. اگر شما به هر دلیلی قسمتی از ملک را بازسازی کرده اید که بیش از متراژ سند بنا برای شما ثبت کرده باشد اینکار وضعیت اخذ جواز ساخت شما را با مشکل روبرو میکند. در اینصورت ابتدا باید رفع خلاف کنید و ملک کلنگی را به حالت قبل برگردانید و یا اینکه جریمه ای را بابت تغییر در وضع ثبتی ملک پرداخت کنید. پرداخت جریمه همیشه بهتر از تخریب است.

 

 •  طراحی نقشه
  بعد از سپری کردن مراحل اولیه و بازدید از ملک شما بر اساس گزارش واحد بر و کف و طرح تفصیلی دستور نقشه برای شما صادر می شود. حالا این شمایید که می توانید سرعت را بالاتر ببرید. در این مرحله شما باید نقشه معماری را ارئه دهید. سعی کنید از طراحان نقشه حرفه ای کمک بگیرید که به ضوابط نقشه شهرداری آشنا باشند. هر چه در مرحله تایید نقشه بهتر عمل کنید سرعت اخذ جواز ساخت را بالاتر برده اید. شهرداری نقشه ای که شما طراحی کرده اید را بررسی و تایید می کند. اگر اشکالی در نقشه شما باشد و یا مهندس طراح آن نامعلوم باشد شهرداری نقشه را برگشت می زند و شما حدود ۳ روز را از دست می دهید. بنابراین از شرکت هایی که سابقه طراحی نقشه برای جواز را داشته اند کمک بگیرید.

 

 •  اخلاق خوش و صبر
  در آخر به یاد داشته باشید که صبر شما و خوش اخلاقیه شما ضامن ایجاد ارتباطاتی خوب بر پایه اصول شهروندی می شود و شما میتوانید از این نکته نیز در تسریع فرایند اخذ جواز ساخت بهره بگیرید. این نکته که چقدر علاقه مند هستید تا زودتر جواز ساخت را دریافت کنید بر کسی پوشیده نیست ولی با این حال لبخند را در پیگیری ها فراموش نکنید

تبصره:

این مطلب را از دست ندهید:  دام سرمایه گذاری در املاک تجاری

کاشت درخت جایگزین در صدور روند پروانه ساختمان
براساس تبصره ۳ اصلاح لایحه قانونی حفظ و گسترش فضاي سبز شهرها مصوب ۱۳۵۹ شوراي انقلاب مالکین باغات و محلهایی که به صورت باغ شناخته می شوند مکلفند به ازاء درختهایی که اجازه قطع آنها از سوي شهرداري صادر می شود به تعداد معادل دو برابر محیط بن درختان قطع شده در همان محل و یا هر محلی که شهرداري تعیین خواهدکرد درخت با محیط بن حداقل ۱۰ سانتی متر بر طبق ضوابط و دستورالعمل هاي موجود در فصل مناسب غرس نمایند.

 

 

وحید سرحسابی
وحید سرحسابی
همیشه آرزویم این بود که یک منبع غنی از اطلاعات مفید و کاربردی در حوزه مسکن و ساختمان ایجاد کنم .امروز اینجا هستم تا به کمک دوستان خبره و با تجربه ام این آرزو محقق گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
 • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
 • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
 • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
 • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
 • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.