تصرف عدوانی و خلع ید

خلع و ید

واژه تصرف عدوانی و خلع ید ، تخلیه ید بسیار شبیه به هم هستند و در موارد زیادی اشتباه گرفته میشوند.اگر شما یک مستاجر دارید که پس از پایان قراردادش تمایلی به تخلیه ملک ندارد باید دعوای تخلیه را مطرح کنید و چنانچه میخواهید شخصی بدون دارا بودن قرارداد و یا متن نوشته شده با،در ملک شما تصرفی دارد را از ملکتان بیرون کنید بایستی اولا مالکیت خود را بر ملک اثبات کنید ثانیاً دعوای خلع ید را در محاکم قضایی پیگیری کنید.به هرحال مزاحمت و یا ممانعت در حق مترادف یکدیگرند و به معنی جلوگیری از استفاده مالک از ملک یا مالی است که نسبت به آن حقی دارد و یا تصرف در مالی که حقی در آن ندارد. این موضوع تنها توسط مالک حقیقی مال قابل پیگیری کیفری است.در این مقاله به بررسی مجموعه سوالات مخاطبین در این خصوص میپردازیم.

سوال: می خواستم بدونم برای شکایت از منبع طبیعی که با توجه به تقسیمات جدید کشوری که زمین مورد نظر که شاید ۳۰ سال پیش تصرف در حوزه شهرپردیس واقع می شود از طریق دیوان عدالت اداری در تهران اقدام کرد؟
ممنون که جهت پاسخ به سوالات حوصله به خرج میدید

بله میتوانید از طریق دیوان عدالت اداری شکایت خود را علیه منابع طبیعی مطرح کنید و پیشنهاد میشود قبل از شکایت با وکیل مشورت کنید.

 سوال: بنده زمینی را برای رفت آمد خریدم که در سند آمده است شخص فروشنده اذن رفت و آمد را دارد فروشنده زمینش را به شخص دیگری فروخت و رفت و این شخص جدید الان ادعای مشابه روی زمین دارد که رفت و آمد کند جدا از آن آمده است و یک دروازه نصب کرده بر روی راه من یک کلید را خودش دارد یکی هم داده است به من، من باید چکار کنم؟ همینطور از روی زمین بنده لوله گاز گذرانده است….خلاصه حیلی اذیتم نموده….لطفا کمکم نمایید

در صورتیکه زمین متعلق به شما میباشد و ایشان هرگونه دخل و تصرفی میکنند میتوانید به جرم ورود غیر قانونی به زمین و یا تصرف عدوانی علیه ایشان شکایت کنید.

 سوال: در مورد تصرف عدوانی بایستی شکایت کیفری کرد یا حقوقی؟ و اینکه متصرف رو می توان اجبار کرد که محصول کشت شده را از بین ببرد  و دستور موقت  که میگن به چه صورت می باشد..با سپاس

تصرف عدوانی هم دارای جنبه حقوقی است و هم طبق ماده ۶۹۰ قانون تعزیرات دارای جنبه کیفری. در مورد معدوم کردن زراعت پس از قطعی شدن رای میتوان اقدام کرد به این صورت که اگر زمان برداشت محصول رسیده باشد متصرف عدوانی باید فورا محصول را برداشت کند و در صورت مطالبه خواهان اجرت المثل زمین را بپردازد. اگر زمان برداشت نرسیده باشد یا طرفین با هم توافق می کنند یا خیر که در صورت عدم توافق محکوم له می تواند زراعت را معدوم نماید. دستور موقت در دعاوی سه گانه علی الاصول احتیاج به سپردن تامین و تایید رییس حوزه قضایی ندارد.

سوال: پدرم یک مدتی در ملک مشاعی سکونت داشت که الان بقیه شرکا شکایت کردن برای دریافت اجرت المثل ایام تصرف / کمتر از ۱ دانگش مال پدرمه
چندوقت دیگه رای صادر میشه که خوب طبیعتا ماو پدرم به پرداخت مبلغی محکوم میشیم / با توجه به اینکه اون مبلغ ، مبلغ قابل توجهی خواهد بود و ما توان پرداختش رو نداریم و زندگیمون لنگ میشه آیا میشه تقاضا کرد که اندازه اون مبلغ از سهم پدرم از اون ملک مشاع یا مثلا جای دیگه ای که پدرم هم توش سهم داره بردارن؟ اگه میشه انتخابش با کیه؟ یعنی مثلا اگه پدرم تو دوتا ملک مشاع مالک کمتر از یکدانگ باشه شاکی انتخاب میکنه از کدوم بدهیش رو برداره یا پدرم؟

بله پدر شما صرفا محکوم به پرداخت وجه اجرت المثل ایام تصرف خواهد شد. اگر توانایی پرداخت نقد محکوم به را نداشته باشند می توانند با معرفی اموال مثل ملک محکوم به را ادا نمایند اصولا این حق برای پدر شما موجود می باشد که با انتخاب خود این مال را معرفی کند مگر اینکه محکوم له ادعا کند مال دیگر فروشش سهل تر است یا برای وصول طلبش فروشش راحت تر است. که در صورت قبول قاضی اجرای احکام به درخواست محکوم له مال دیگر برای وصول طلب ارائه خواهد شد.

 سوال: سرمايه گذاري قراردادي را با مالك كارخانه اي مي بندد كه طبق آن قرارداد مالك حق منفعت و استفاده و بهره برداري و توسعه باغ را به مدت ۱۰ سال تام الاختيار در اختيار سرمايه گذار قرار مي دهد كه سرمايه گزار در ازاي آن فقط ۲٪ از منفعت فروش محصولات رو به صاحب كارخانه بدهد. و شروط قرارداد به شرح زير باشد: ۱-در نظر ميگيريم كه سرمايه گذار هزينه هنگفتي در كارخانه كرده است و صاحب ملك به صورت كامل پديرفته است كه تمامي هزينه هاي به روز انجام شده سرمايه گزار را پس از ۱۰ سال پرداخت نمايد ۲-همچنين ذكر مي شود كه مالك حق هيچگونه دخالتي در هيچ زمينه اي در كارخانه نداشته باشد. بعد از ۳ سال يعني هنوز ۷ سال از تاريخ حق انتفاع سرمايه گزار باقي است به علت مشكلي كارخانه را طبق قراري با ذكر اينكه ۱-قرارداد به قوت خود باقيست. ۲-به مدت يك هفته و تا تاريخ مشخص به مالك بر ميگرداند. حال مالك ديگر حاضر به برگرداندن كارخانه به سرمايه گزار نيست و بدون اذن سرمايه گزار اقدام به توليد ميكند.سرمايه گزار چه شكايتي را بايد انجام دهد كه ملك را طبق قرارداد برگرداند و ضرر و زيان وارده را از مالك بگيرد؟

سرمایه گذار باید با توجه به قراردادی که منعقد شده است دادخواست الزام به ایفای تعهد بدهد و مطابق خسارتی که در قرارداد منعقد شده است برای دریافت خسارت اقدام کنند.

سوال: سلام بنده در سال ۹۲ بسه قطعه باغ با سه سند مجزا خریداری کرده ام.سال ۹۳ همسایه قصد ورود به ملک بنده با ماشین جهت رفتن به باغ خود را داشت ولی بنده و همسرم با توجه به اسنادی که داریم وهیچگونه حقی برای احدی درآن به عنوان حق ارتفاقی قائل نشده و بنده نیز به هیچکس نوشته ای نداده ام چون در آن شهرستان غریب هستم همسایه با شهادت دروغ شهود و فریب قاضی همسرم را محکوم به جزای نقدی و رفع ممانعت از حق کرده اند.در صورتی که ملک به نام بنده است آیا بنده به عنوان مالک وبا توجه به حق تصرف در ملک می توانم از اجرای حکم جلوگیری کنم.زیرا لازمه اجرای حکم این است که چند درخت قطع شود و برای آبرسان و کود دهی چند درخت دیگر دچار مشکل میشوم .یعنی عبور همسایه از ملک بنده برایم ایجاد مزاحمت میکند.در ضمن طرف حکم صادر شده همسرم است که مالک نیست و ملک به نام بنده است میتوانم از قاضی برای صدور حکم بدون در نطر گرفتن مالکیت بنده وتضییع حقوق مالکیت شکایت کنم؟

در صورتیکه ایشان حق ارتفاق نداشته باشند میتوانید از ورود ایشان به ملک خود جلوگیری کرده و در زمانیکه ایشان در ملک شما بودند میتوانید به دلیل ورود غیر قانونی علیه ایشان شکایت کنید. برای اطلاعات بیشتر باید با وکیل متخصص مشورت کنید.

سوال: با سلام مجدد سئوال اصلی من این است که آیا اجرای احکام با حکمی که دارد (طرف حکم من نیستم وهمسرم هست در سئوال قبل گفته ام )میتواند بدون اجازه مالک(بنده )صرف حکمی که دارد راه ماشین رو در ملک خصوصی بنده ایجاد کند؟بنده درمقابل چکار باید کنم؟

در صورتیکه ملک متعلق به شما میباشد حتما برای اینکه حق ارتفاقی ایجاد شود باید به طرفیت شما دادخواست تنظیم شود و اگر مخاطب نبوده باشید این امکان وجود نخواهد داشت.

سوال: سلام،ملک من مدتها خالی بوده در حال حاضر متوجه شدم ملک مجاور که تازه ساخته است در طبقات فوقانی به ملک اینجانب تجاوز کرده است که کارشناس رسمی دادگستری هم آمده و پس از بازدید در گزارش خود عنوان کرده در تراز بالاتر از سقف ملک من دو مرحله پیش زدگی با ابعاد ۱۲*۱۴۰ سانتی متر و ۳۰*۳۳۰ سانتی متر مشاهده می شود.بطوریکه درصورتیکه من قصد ساخت داشته باشم باید به همین مقدار از زمین خود عقب نشینی کنم.حال تکلیف چیست؟

در خصوص متراژ ساخت و … باید به شهرداری محل ملک مراجعه کنید و سوال شما حقوقی نمیباشد.

سوال: با سلام، یک واحد از آپارتمان را با سازنده شریک هستیم(پنجاه پنجاه)، حالا سازنده تهدید کرده که می خواهم در این واحد مستاجر بیاورم. آیا می تواند؟ آیا این اقدام قابل پیگیری قضایی است؟ برای جلوگیری از تضییع حقوقمان چه باید بکنیم؟

اینکه تهدید نمیباشد و در صورتیکه ایشان قصد آوردن مستاجر را داشته باشد در صورتی میتواند اینکار را انجام دهد که در قرارداد مشارکت این حق برای ایشان بوجود آمده باشد و قید شده باشد.

 سوال: سلام خسته نباشید اگر پدرم که زمین مادرم را بصورت استیجاری( طرح کشاورزی )میباشد تصرف کرده واز دادن ان امتناع میکند الزام به تحویل یک سهم بنام مادرم نتیجه ای دارد در ضمن یک قولنامه دستنوشته با فرزندان سهم خودش را به فرزندان واگذار کرده وادعا میکند سهم مادری ما این قولنامه دستنوشته میباشد ایا شکایت مادرم نتیجه ای خواهد داشت یا خیر ممنون

در صورتیکه مادرتان سند دارند میتوانند یا شکایت کیفری تصرف عدوانی علیه پدرتان کنند و یا دادخواست خلع ید به همراه اجرت المثل ایام تصرف بدهند و در صورت نداشتن سند سابقه تصرف باید اثبات شود.

این مطلب را از دست ندهید:  پارکینگ ، از اختصاصی و مشاع تا تصرف ناحق
سوال: زمینی  به مساحت ۴۷۵۰ متر مربع با سند منقوله دار متعلق به پدر بزرگ بنده  در سال ۱۳۳۴خریداری شده بوده که به حال خود رها گردیده ، الان که دنبال زمین  رفتیم طبق آدرس موجود در سند محل و خیابانش رو پیدا کردیم که در شهرک صنعتی کمرد نزدیکی شهر پردیس واقع شده  ولی نمیشه از رو قطعه موجود در سند زمین رو مشخص کرد(البته مشخصات کامل طول و عرضیش تو سند موجوده) و میگن منابع طبیعی چندین سال پیش این زمین هارو تصرف کرده ، حالا برای پس گرفتن زمین که احتمال زیاد توش ساخت و ساز هم شده یا ارزش به روزش چه کار باید کرد؟ منابع طبیعی هم که رفتیم جوابی بهمون ندادن

برای استعلام سند باید از طریق اداره ثبت اقدام کنید که با توجه به زمین های اطراف متراژ این زمین مشخص خواهد شد

سوال: در یک ساختمان ۹ واحدی زندگی میکنم. مالک ۳ واحد بدلیل پرداخت نکردن اقساط وام از یک موسسه مالی اعتباری ، طبق رای دادگاه بدوی و تجدید نظر تمام واحدها در اختیار آن موسسه قرار گرفته است. شخص مورد نظر که در حال حاضر هیچگونه ملکی ندارد همچنان در آپارتمان زندگی میکند. جالب اینکه ۲ واحد دیگر را اجاره داده است. همچنین در اجاره نامه به آنها پارکینگ هم داده است.آیا آنها میتوانند در واحدهایی که برای آن موسسه اعتباری است زندگی کنند؟ برای جلوگیری از ورود آنها به ساختمان چه کاری باید انجام دهیم؟
لازم به توضیح است که موسسه مربوطه فکر میکند این ۳ واحد خالی از سکنه میباشد.

در صورتیکه واحدهای اجاره داده شده دارای پارکینگ باشد میتوانند در قرارداد اجاره پارکینگ هم به آنها بدهد و مشکلی ایجاد نخواهد شد.موسسه باید شکایت کند.

سوال: می خواستم بدونم برای شکایت از منبع طبیعی که با توجه به تقسیمات جدید کشوری که زمین مورد نظر که شاید ۳۰ سال پیش تصرف در حوزه شهرپردیس واقع می شود از طریق دیوان عدالت اداری در تهران اقدام کرد؟
ممنون که جهت پاسخ به سوالات حوصله به خرج میدید

بله میتوانید از طریق دیوان عدالت اداری شکایت خود را علیه منابع طبیعی مطرح کنید و پیشنهاد میشود قبل شکایت با وکیل مشورت کنید.

 سوال: پدرم زمینی را قولنامه خریده و زمین را پس از جدا کردن نصف ان را به شریکش فروخته و نصف دیگر را به شخص دیگر حال بعد ده سال تازه فهمیدیم که نزدیک به صد متر شریکش بیشتر برداشته و دیوار را اینطرف تر گذاشته است
۱_حال سوال بنده این است با در دست داشتن کپی قولنامه و دو شاهد می توان شکایت کرد
۲_ملک مجاور حتما صد متر کمتر است ولی تا به حال به چندین نفر فروخته شده است ایا انها می توانن بعد از چند بار دست به دست شدن  از دست ما شکایت کنند

خیر با قولنامه نمیتوانید اثبات کنید که سهم ایشان در تقسیم ملک کمتر بوده است و نیاز به تفکیک و سند مالکیت میباشد. لذا اگر یک قسمت زمین به چند نفر فروخته شده باشد شکایت فروش مال غیر نیز وارد میباشد.

سوال: من یک واحد زیرزمین رو جهت رستوران از مالک اجاره نموده ام و مالک بدون هماهنکی من دقیقا دم درب ورودی زیرزمین که محل رفت و آمد خانواده است اقدام به ساخت سرویس بهداشتی برای طبقه بالا که قهوه خانه است نموده و باعث مزاحمت در کسب و کار من شده است، چطور میتوانم اقدام به تخریب آن کنم؟

شما نمیتوانید اقدام به تخریب آن کنید به دلیل اینکه ملک متعلق به شما نمیباشد لذا ابتدا باید ضمن ارسال اظهارنامه موضوع را به ایشان اطلاع داده و اگر رفع نشد باید برای فسخ قرارداد و مطالبه ضرر و زیان اقدام کنید.

 سوال: سلام زمینی را سالها قبل خریداری کردم و در آن آپارتمان بنا کردم. خریداران ۳ نفر بودند که یکی از آنها فوت شده. حال صاحب اصلی زمین ادعا کرده که زمین در واقع متعلق به او بوده و حکم خلع ید و قلع و قمع بنا گرفته. در فروشنامه عادی مشخص نشده که هر خریدار صاحب چه مقدار از زمین بوده اند. حال اگر شکایت کنم خسارت زمین و ساختمانم را از فردی که فوت شده چطور دریافت کنم. از فرزندان ایشان شکایت کنم؟ در فروشنامه عادیمان قیمت را زیر قیمت بازار(۱۵۰۰۰۰ تومن سال ۷۲) زده بودیم آیا الان دادگاه به قیمت روز زمین محاسبه می کند؟ از خریدار شکایت کیفری فروش مال غیر طرح کنم یا شکایت حقوقی.

در هر صورت اگر فروش مال غیر اثبات شده باشد و زمین متعلق به شخصی که به شما فروخته است نبوده باید علیه ایشان و در صورتیکه فوت کرده باشند به طرفیت وراث ایشان و از ماترک ایشان مسترد خواهد شد.

سوال: با سلام من ملکی اجاره کرده بودم و یه ساله که قرارداد تموم شده ولی صاحبخونه همش میگه پول ندارم. حالا که بیش از یک سال گذشته میگه بیا پولت آماده ست
ولی بدون اینکه به من اطلاع بده و قرارداد منو فسخ کنه ملک رو اجاره داده و توش سکونت وجود داره . بعد هم میخواد پول رو کمتر برگردونه و میگه شما تخلف کردید و قرارداد رو فسخ نکردید و تخیله هم نکردید در حالیکه تخلیه بوده. کلید و اجاره نامه هم دستمونه ولی بیش از یه ساله که اونجا تخلیه است. چطور میتونم ثابت کنم که تو این مدت ملک تخلیه بوده و خالی از سکنه بوده ؟ آیا مبالغ قبوض آب و برق و غیره میتونه مدرک باشه؟ الان من می تونم شکایت کنم بابت تصرف عدوانی یا خیر؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید ،

پیشنهاد بنده به شما اینست که ملک را بعد از اتمام قرارداد اجاره تخلیه کرده تا به ازای هر روز دیرکرد در استرداد ودیعه بتوانید خسارت تاخیر را مطالبه کنید.ضمناً شما میتوانید یک استشهادیه از همسایگان تهیه کنید و به آن استناد نمائید.

 سوال: منزل ما یک آپارتمان ۸ واحدی داخل کوچه است.جلوی ساختمان و کنار درب ورودی جای پارک ماشین وجود دارد.ساکن طبقه اول به بهانه های مختلف از پارک کردن سایر ساکنین ممانعت میکند و برای  میهمانهای خود جای پارک نگه میدارد.آیا  میتوان طرح دعوی کرد و شکایت نمود؟

بله جای پارک درب منزل به صورت مشاع میباشد و هیچ کس حق تصرف نخواهد داشت و تمامی افراد حق پارک در آن قسمت را خواهند داشت.

سوال: بنده کنار رودخانه باغی با سند شش دانگ و تک برگ دارم اداره آبیاری حق تصرف در متراژ درج شده در سند رو به بهانه حریم رودخانه دارد یا نه؟
قبلا برای دادن سند از اداره اب استعلام صورت نمی پذیرفت و ما سند رسمی گرفتیم ولی الان استعلام صورت می پذیرد در صورت ایجاد دیوار کشی و ساخت خانه باغ اداره اب می تواند دخل و تصرف و تخریب نماید.

بله در صورتیکه جزء حریم رودخانه باشد شما ملزم خواهید شد که مقدار حریم را از زمین خود جدا کنید.

 سوال: مقدمتا اینکه حکم خلع ید یک واحد آپارتمان مشاعی به اجرا در آمده و تمام شده است(البته با راهنمایی و مشاوره با شما عزیزان). سوالم در رابطه با پرونده جداگانه ای است که بابت مطالبه اجرت المثل این واحد آپارتمانی تشکیل گردیده است. قبلا کارشناس محترم سایت فرموده بودند میزان اجرت المثل از زمان تصرف محاسبه می شود نه اقدام به رفع تصرف”.اما بنا به دستور دادگاه محترم میزان اجرت المثل از تاریخ اقدام به رفع تصرف یعنی طرح دعوی خلع ید محاسبه شده است نه از زمان تصرف. هنوز رای صادره نشده است. استدلال دادگاه این است: ” … آنچه غاصبانه کرده است رای خلع ید است که از این شعبه صادر شده است… زمان طرح خلع ید آغاز ید غاصبانه است … و موجب ضمان”.
تقاضای اینجانب از شما عزیز این است که اگر مواد قانونی در تایید نظرتون “مبنی بر محاسبه خلع ید از زمان تصرف” وجود دارد بفرمایید تا بتوانم تقدیم دادگاه نمایم. با کمال تشکر از زحمات همیشه و بی دریغ شما بزرگواران

بله متاسفانه در رویه ای که در حال حاضر اجرا میشود از زمان طرح دعوای خلع ید میتوانید برای مطالبه اجرت المثل اقدام کنید مگر در صورتیکه برای ایشان اظهارنامه ارسال کرده باشید و یا اثبات کنید که قبلا از طریق دیگر برای تخلیه ایشان اقدام کرده اید ولی موفق نشده اید.

سوال: در مجتمع مسکونی ما همه واحد ها دارای پارکینگ اختصاصی می باشند ، واحد ۲ جای پارکینگش بین دو ماشین  است که به شکل پشت سر هم پارک کرده اند .
به  همین دلیل واحد ۲ ماشین خود را در کنار ماشین من پارک کرده است که نصف ماشین آن در پارکینگ اختصاصی من قرار گرفته است که باعث شده که من به سختی ماشین خود را در پارکینگم پارک کنم.
من به مالک واحد ۲ گفتم که در پارکینگ خودتان پارک کنید اما مالک آن توجه نمیکنه و می گوید نقشه پارکینگ خراب می باشد.

۱-    ایا من می تونم به پلیس ۱۱۰ در مورد تصرف این واحد در پارکینگ اختصاصی خودم شکایت کنم ؟ ممنون میشود در این خصوص راهنمایی کنید که چه اقدامی باید انجام بدم؟

این مطلب را از دست ندهید:  مالیات املاک و مستغلات

۲-    آیا در حال حاضر که تمام واحد ها سند و مالک مستقل دارند می شود پارکینگ ها را با رضایت اکثریت تغییر بدند ؟

شما میتوانید در صورت مزاحمت ایشان از طریق شورای حل اختلاف تامین دلیل بگیرید و علیه ایشان شکایت کنید لذا میتوانید از طریق پلیس نیز صورت جلسه تنظیم کنید. لذا تغییر پارکینگ امکان پذیر نمیباشد.

سوال: با سلام.هفته پیش قرار داد اجاره به پایان رسید و ما کلید را تحویل گرفته و پول پیش مستاجر را دادیم و مستاجر رفت.اما حالا متوجه شدیم که مستاجر به خانه از روی عمد اسیب زده است .ما چه اقدامی می توانیم انجام دهیم.با توجه به اینکه خانه را تحویل گرفتیم ایا شکایت از مستاجر میتواند راهگشا باشد ؟چه اقدامی میتوانیم انجام دهیم؟

در همان زمان باید خانه را از ایشان تحویل میگرفتید یعنی همان موقع خانه را بررسی میکردید و در صورت ایجاد خسارت از ودیعه ایشان کسر میکردید لذا در حال حاضر باید دادخواست مطالبه ضرر و زیان به طرفیت ایشان تنظیم کنید.

سوال: ما چند ماه است که خانه ی جدیدی خریدیم و همسایه ی طبقه ی بالایی ما دو پسر دارد که دائم در حال فوتبال بازی کردن و دویدن و کشیدن وسایل به روی زمین در تمام ساعات شبانه روز  هستند و واقعا سروصدای آنها مارا از زندگی ناامید کرده اند و باعث سلب آسایش ما شده است.فقط ما این صداها را می شنویم و شاهدی از همسایه ها ندارم.
چندبار به ایشان تذکر دادم ولی آخرین بار با من به صورت بدی حرف زدند.
آیا راهی برای خلاصی از این نا امیدی و سلب آسایش وجود دارد که نتیجه دهد؟ممنونم

در صورتیکه هرگونه مزاحمتی برای شما ایجاد کردند میتوانید ضمن شکایت علیه ایشان به دلیل مزاحمت و یا ممانعت از حق شکایت کیفری کنید.

سوال: بنده در تاريخ ۱۰ مهر سال جاري يك باب مغازه به مبلغ ۳۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ريال وديعه و ۴۸٫۰۰۰٫۰۰۰ ريال اجاره ماهيانه؛‌ اجاره كرده ام. در قرارداد بصورت دستي ذكر گرديده است كه در صورتي كه مستأجر قصد فسخ قرارداد داشته باشد، مي بايست صبر نموده تا مستأجر جديد آمده و پول وديعه از ايشان تحويل و به بنده پرداخت شود. همچنين مالك قبض برق  مستأجر قبلي و مبلغ آنرا كه به همراه اخطاريه اداره برق بوده دريافت، اما پرداخت نكرده و به بنده گفت كه پرداخت كنم. من به ايشان گفتم كه پول ندارم و اگر برق قطع شود از وي خسارت مي گيرم، چرا كه كار اين حقير سوپرماركت بوده و همچنين از صبح روز پنجشنبه ساعت ۷ لغايت ساعت ۱۲:۳۰ همان روز برق مغازه بنده قطع بود و سپس مالك وجه آن را پرداخت كرد و برق وصل شد. وقتي به وي گفتم كه خسارت فروش امروز و خرابي بستي و ساير مواردي كه بدون يخچال خراب شده را از تو مي گيرم گفتند كه به من مربوط نيست و برو هر كاري مي خواهي بكن كه به ايشان گفتم مي خواهم قرارداد را فسخ كنم و چك هاي مرا بياور تا قرارداد فسخ شود. ضمناً ايشان پول يك ماه اجاره را همان زمان عقد قرارداد از من بصورت جلو جلو گرفتند و بعد از اين اتفاق گفتند كه هم يك ماه اجاره را كه بابت فسخ هست از تو مي گيرم، هم مابقي روزهاي ماه (كه ۵ روز هست) را به بر نمي گردانم (با توجه به اينكه كلا ۲۵ روز مغازه ايشان را اجاره كرده ام) و هم اينكه پول وديعه به همراه چك ها را به تو نمي دهم و بايد ريموت هاي مغازه را هم به من بدهي و همچنين مبلغ كميسيون من را بايد تو بدهي. حال با اين شرايط مي خواهم بدانم كه ضرري كه ايشان بابت قطع برق و ايجاد خسارت به بنده شده است موجب فسخ قرارداد مي شود يا خير؟ همچنين خواهشمند است يك راه اصولي در اختيار بنده قرار دهيد تا در مقابل اين فرد بي دين و ايمان از خود دفاع كنم، من كل دار و ندارم بعد ۴ سال كار كارمندي رو به ايشان دادم و دو ماه ديگه عروسيم هست. خواهش مي كنم دقيق راهنمائيم كنيد.
با تشكر از همه شما عزيزان، ببخشيد كه سرتون رو درد آوردم

اولا قطعی برق به هیچ عنوان موجب فسخ قرارداد و حق فسخ نخواهد شد ثانیا باید دید که ایشان مسئول قطعی برق بوده اند یا خیر و در صورتیکه موجب قطعی برق شده باشند میتوانید برای مطالبه خسارتی که به شما وارد شده است اقدام کنید.

سوال: پایان قراردادم یک ماه دیگه هست.گفته صاحب خونه مستاجربیاد ودیعه پرداخت میکنه.اگه زمان پایان قرارداد صاحب خونه پول ودیعه را پرداخت نکند.بهترین راه حل چیه؟
۱-بلافاصله خونه تخلیه کنم کلید تحویل شورا حل اختلاف بدم.
۲-صبر کنم تا مستاجر بیاد.
اگه کلید تحویل شورا بدم  برای برگشت ودیعه جه مدت طول میکشه؟
خلاصه میخوام بدون دردسر معطلی ودیعه دریافت کنم
ممنونم

در صورتیکه قرارداد اجاره شما تمام شود و شما کلید ملک اجاره ای را تحویل شورا بدهید از زمانی که ملک را تخلیه کرده اید میتوانید برای مطالبه خسارت تاخیر نیز اقدام کنید و ایشان نمیتوانند تا زمانی که مستاجر جدید نیامده از استرداد ودیعه امتناع کنند.

سوال: من میخواهم به کسی وکالت دهم تا پول پیش خانه ای را که اجاره کرده ام از مالک بگیرد یا اجاره را فسق کند و اگر مالک پول را نداد، بتواند پیگیری های قانونی ( مراجعه به شورای حل اختلاف و یا دادگاه) را بدون اینکه نیازی به حضور من باشد انجام دهد.
حال سوال من این که چه نوع وکالتی باید به ایشان بدهم. وکالت اداری، وکالت رهن و اجاره، کدامیک؟
در ضمن ایشان دارای پروانه وکالت نیستند.

در صورتیکه فقط میخواهید شخص دیگری برای استرداد ودیعه شما اقدام کند میتوانید یک وکالت تام به ایشان بدهید ولی در صورتیکه نیاز به حضور در دادگاه و مراجع قضایی باشند ایشان باید از طرف شما وکیل بگیرند.

سوال: ساختمان همسایه ما شمالی جنوبی است ۵طبقه ساخته.
هر۵طبقه تراس دارد
نور از روبرو یعنی از کوچه شرقی غربی میگیرد
منزل من نیز پلاک همجوار ایشان شمالی جنوبی است
حالا این شخص تراس هایش را از بغل نمیپوشاند و دید کامل روی منزل بنده دارد
جالب این جاست که تراس را از ناحیه شرق که نور صبحگاهی میاید کامل پوشانیده
اما از ناحیه غرب که حتی لزومی به گرفتن نور نیست باز گذاشته.
یاید ببینید تا باور کنید پررو ترین ادمی که در عمرم دیدم ایشونه
۷ سال است که مشغول ساخت ان است و هنوز ادامه دارد
همسایگان اسمش ساختمانش را گذاشته اند”منزل اخرت”
غالبا تراسی که ۲ طرفش باز باشد برای زمینی است که ۲بر باشد.
وکیل بگیرم یا با یک شکایت ساده  در شهر داری میتوان مجبورش کرد که قسمت مشرف به منزل بغلی اش را کامل بپوشاند؟

خیر نمیتوانید ایشان را ملزم کنید که تراس خود را بپوشانند و در صورتیکه ناراضی هستید خودتان باید تراس خود را بپوشانید تا ایشان دید نداشته باشند.

سوال: اگر در قرارداد اجاره واحد تجاری , در قسمت پایین محل امضای شهود , فقط برگه مالک و برگه بنگاه املاک, امضاهای شهود رو داشته باشند , آیا این رو در شورای حل اختلاف , دستور تخلیه فوری در صورت پرداخت نکردن سه ماه اجاره , قبول میکنند؟
یا باید حتما برگه مستاجر هم دوتا امضای شاهد رو داشته باشه؟ چون ایشون همکاری نکردند و برای امضای شهود برگه رو نیاوردند و شورای حل اختلاف هم میترسم بدون برگه اون قبول نکنه که دستور تخلیه فوری بده ,
اگه بگم اون همکاری نکرده قبول میکنند که دستور تخلیه فوری بدن؟
و آیا مستاجر میتونه اگه شارژ ساختمون رو پرداخت کنه و مدیر به موقع رسیدگی نکنه و مثلا برق و آب مشاع قطع بشه , آیا میتونه به دلیل عدم رسیدگی مدیر و قطع بودن آب و برق مشاع از دادن اجاره خودداری کنه؟ آب و برق مشاع و آسانسور به مالک که مربوط نمیشه
لطفا در همه موارد راهنمایی بفرمایید

خیر هر نسخه از قرارداد اجاره باید امضا شهود باشد به دلیل اینکه موجر میتواند بعدا امضای شهود را در قرارداد خود تنظیم کند.

سوال: اگر در قرارداد اجاره واحد تجاری , در قسمت پایین محل امضای شهود , فقط برگه مالک و برگه بنگاه املاک, امضاهای شهود رو داشته باشند , آیا این رو در شورای حل اختلاف , دستور تخلیه فوری در صورت پرداخت نکردن سه ماه اجاره , قبول میکنند؟
یا باید حتما برگه مستاجر هم دوتا امضای شاهد رو داشته باشه؟ چون ایشون همکاری نکردند و برای امضای شهود برگه رو نیاوردند و شورای حل اختلاف هم میترسم بدون برگه اون قبول نکنه که دستور تخلیه فوری بده ,
اگه بگم اون همکاری نکرده قبول میکنند که دستور تخلیه فوری بدن؟

بله در صورتیکه میخواهید دستور تخلیه بگیرید باید حتما تمامی نسخ اجاره دارای دو امضای شهود باشد نه اینکه بعضی از آنها دارای امضا باشد و بعضی دیگر نباشد.

این مطلب را از دست ندهید:  تخلیه فوری ملک استیجاری
سوال: آيا خريدار آپارتمان نسبت به پرداخت زودتر از موعد پول تخليه ، الزامي دارد؟ – “فروشنده ” براي دريافت بخشي از آن (۴۰ روز زودتر براي مستاجر شدن در حاي ديگر ) اصرار مي كند.

بله تفاوتی نخواهد کرد و در هر زمان که ایشان قرارداد جدید را با ایشان تنظیم کرده اند میتوانید برای گرفتن دستور تخلیه اقدام نمائید

سوال: سلام وقتتون بخیر امیدوارم شاد و پر انرژی باشید
اقای وکیل با احترام،خیلی سریع میرم سر اصل مطلب

بابابزرگ من(بابای مامانم)قبلا یه زمین داشته
وقتی مامانم ازدواج کرد.بابام وضع مالیش بد بود و الانم هست و خونه ای چیزی نداشت
بابابزرگم گفت اینجارو درست کنید برید زندگی کنید تا بعدا ببینیم چی میشه.

چندین سال پیش بابابزرگم فوت شد و الان بابام با یه قونامه ی جعلی که کپی هم هست ادعا میکنه مالک خونه هست

در صورتی که سندش هم به نام بابابزرگمه

بعد از کارشناسی و… دادگاه رای رو به نفع بابام داد و گفت خونه واسه بابامه

الانم ما درخواست تجدید نظر کردیم ببینیم چی میشه

لطفا راهنمایی کنید بگید چجور میشه با قولنامه ی جعلی صاحب خونه شد
الان ما باید چیکار کنیم
خیلی وضع زندگیمون بهم ریخته

مگر میشود که سند به نام پدربزرگ شما باشد ولی دادگاه مالکیت پدر شما را اثبات کرده باشد؟ در این صورت پیشنهاد میشود که حتما با وکیل متخصص در امور ملکی مشورت کنید.

سوال: با سلام ملکی در شمال دارای سه مالک که هر کدام یک دانگ و نین سهم دارند و یک و نیم باقی مانده آن مال مادر مرحومشان بوده که تا کنون انحصار وراثت نکرده اند،حال این ملک با در خواست دو مالک که جمعا سهم سه دانگ دارند اجاره داده اند ،آیا آن یک نفر که یک دانگ و نیم دارد میتواند مخالفت با اجاره کند؟و بگوید من می خواهم خانه تخلیه شود و نباید شما اجاره دهید؟

خیر در صورتیکه ملک تفکیک نشده باشد هر یک از شرکا میتواند سهم خود را اجاره بدهد و منعی در این خصوص وجود نخواهد داشت.

سوال: برأي أفراد مقيم خارج كه به ايران رفت و آمد دارن حق مستثنيات  پا برجاست؟

بله ارتباطی با این ندارد که افراد داخل ایران هستند یا خارج لذا هر فرد ایرانی که در ایران دارای اموال است مستثنیات دین شامل او میشود.

سوال: پول آب و برق و گاز بیش از ودیعه هست تازه جریمه شهرداری ودارایی هم هست( کار تجاری در ملک مسکونی انجام شده است) میشود که بدون پرداخت ودیعه ( چهل میلیون تومان) ملک را تخلیه کرد؟ چطور؟

شما باید از طریق شورای حل اختلاف برای تخلیه ملک اقدام کنید و ودیعه ایشان را به صندوق دادگستری واریز و لیست بدهی های ایشان را ارائه دهید تا محاسبه شود.

سوال: ملکی دارم که مستاجرم فضولی کرده است و آن را به کسی اجاره داده است، ومتواری شده است از مستاجرم شکایت اجاره مال غیر(فضولی) کردم . مستاجر جدید  با مستاجر خودم قولنامه دستی دارد،  چطور میتوانم خانه را تخلیه کنم؟

شما باید با استناد به سند مالکیت خود برای خلع ید ایشان اقدام کنید و مستاجر نیز ملزم به تخلیه خواهند شد.

سوال: بنده از سال ۸۱ ملک مسکونی را باقرارداد یکساله اجاره کردم. بعد از دوسال تمدید قرارداد صاحبخانه فوت شدند. مرحوم هم فرزندی نداشتند. از آن زمان تا کنون هم ظاهرا وراث بر سر انحصار وراثت به توافق نرسیده اند و حتی تماسی هم با اینجانب نداشتند مگر تنها یکبار در سال ۸۴ که برادر ایشان با مراجعه به اینجانب و بیان مشکلات در سر انحصار وراثت درخواست کردند که بجای کرایه وام مسکن خانه را پرداخت کنیم. و تا سال ۹۲ که بانک با تماس با اینجانب گفتند که مبلغ وام تمام شده و حتی بیشتر هم پرداخت شده. بعد از آن تا کنون دیگر به علت نداشتن هیچگونه شماره تماسی یا شماره حسابی از ایشان و عدم مراجعه آن ها دیگر مبلغی واریز نکرده ام. فیش واریز تمامی مبالغ وام را هم دارم. آیا ممکن است وراث بعدا مدعی شوند که تصرف مال غیر بوده یا به هر نحو بنده مجبور به پرداخت خسارت یا پیگیری کیفری یا قضایی شوم؟

خیر به دلیل اینکه شما در ابتدا قرارداد اجاره داشته اید لذا ادعای ایشان مبنی بر تصرف رد خواهد شد مگر در صورتیکه برای خلع ید شما اقدام کنند.

سوال: باسلام من یک خانه ی ۶۰متری با میزان کرایه ی ماهیانه ۷۵هزارتومان دریک روستا یکساله کرایه کردم. امامالک قبل از موعد خواستار تخلیه شده است. من اگربخواهم خسارت بگیرم باید برمبنای چه جیزهایی باشد؟ خسارت شامل چه چیزهایی میشود؟ چون مالک از اشناهایم هست نمیخواهم کار به شورای حل اختلاف کشیده شد.
یک ماه اخر فقط کرایه خانه رانباید بپردازم یا فیش های اب وبرق وگاز نیز دریک ماه اخر برعهده ی مؤجر است؟

اگر بخواهید قرارداد مذکور را در قالب اقاله ( فسخ دو طرفه) فسخ نمایید می توانید با قراردادی مجزا درباره خسارات وارده توافق نمایید. به محض فسخ قرارداد اجاره شما دیگر مسئول پرداخت انشعابات یا هرگونه هزینه در رابطه با مال نسبت به زمان پس از فسخ نخواهید بود. فرض بفرمایید شما بواسطه این فسخ توسط موجر مجبور به اجاره ی خانه ای با قیمت بیشتر می شوید و از این باب به شما خسارت وارد می شود، یکی از موارد خسارت این مورد می باشد. ولی توصیه می شود به صورت مسالمت آمیز به شورای حل اختلاف منطقه مراجعه و به طور قانونی رفع اختلاف نمایید.

سوال: سلام .پدرم فوت کرده وباغی داردکه قولنامه وسندندارد فقط یک دست نوشته موجوداست که دست برادرانم است .سوالم اینه ایا برادرم میتونه باغ روپنهانی بفروشه ؟وبرای این که جلویش رابگیرم بایدچکارکنم؟

بهترین اقدامی که شما می توانید انجام بدهید این است که به شورای حل اختلاف محل وقوع باغ مراجعه کنید و فورا تامین دلیل کنید .

سوال: تعاونی مسکن بازرگانی اراک اپارتمانهایی را ساخته و واگذار کرده است در سال ۸۹ سپس به علت بدهی به پیمانکار در سال ۹۰ این پیمانکار حکم توقیف یکی از بلوکها  را گرفته حال پس از چند بار خرید و فروش این آپارتمانها در سال ۹۵ دادگاه به علت نداشتن سند رسمی حکم به قرار رد اعتراض مالکین این آپارتمانها داده است و سپس پس از اعتراض مجدد به این رای در دادگاه تجدید نظر نیز این حکم دوباره تایید شده است سوال من این است که اولا قرار رد اعتراض به چه معنی میباشد و حالا مالکین باید چه اقدامی انجام دهند ؟ آیا باید به  اثبات مالکیت اقدام نماییم ؟ با تشکر

به این معنی میباشد که اعتراض ایشان مسموع نیست و رد شده است و قابل قبول نیست لذا اگر توقیف شده باشد باید برای فسخ معامله و استرداد وجه اقدام کنند و در غیر این صورت دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی بدهند

سوال: حدود ۱۵ سال پیش شهرداری این شهرستان اقدام به فروش قطعه زمینهایی با تفکیک هرکدام سه دانگ نمود و هر قطعه زمین را با دو سند سه دانگ به دونفر فروخت . بعد از گذشت چندین سال یک سری از افراد اقدام به ساخت و ساز نمودند که طبق قانون شهرداری میبایست شصت درصد از سهم خود را ساخت و ساز نمایند حال اینکه قطعه زمینی که درواقع با زمین اینجانب شریک بود اقدام به ساخت صد در صد بنا نموده و بعد از اتمام جریمه ای نیز پرداخت نموده و پایان کار تحویل گرفته و هم اکنون نیز در آن زندگی میکند . هنگامی که بنده اقدام به دریافت پروانه کار نموده ام با تعجب با این جمله مواجه شدم که شهرداری عزیز فرمود چون سه دانگ همسایه اقدام به ساخت کامل نموده ، شما دیگر نمیتوانید کار خاصی انجام دهید و فقط بیست درصد باقیمانده را میتوانید ساخت و ساز نمایید به هرحال گفتیم تکلیف ما چیست فرمودند بروید و از صاحب زمین کناری شکایت کنید . شکایت را به دادگستری ارائه دادیم و ایشان وکیل گرفتند و نهایتا تبرعه شدند قاضی حکم داد که ایشان در حصه اختیارات و ماکلیت زمین خود اقدام به ساخت و ساز کرده و هیچ گونه تجاوزی انجام نداده . به هر حال دوباره به شهرداری رفتیم و باز گفتند شکایت کنید باز هم از این شخص شکایت کردیم و بازهم تبرعه شدند و الان حدود سه سل است که دور خود میچرخیم و به نظر میرسد که قانونی در این رابطه نوشته نشده است . لذا خواهشمندم مرا راهنمایی کنید . قاعدتا چیزی که محرز است این است که حق بنده در این رابطه به صورت کاملا واضح پایمال شده است حال میخواهیم بدانیم مقصر کیست و ما باید از چه کسی شکایت کنیم .

بله در صورتیکه در زمین مشاعی و در سه دانگ اقدام به ساختن بنا به صورت کامل کرده باشند شما دیگر مجوزی برای ساخت نخواهید داشت و باید علیه ایشان برای شکایت اقدام کنید ولی به دلیل اینکه خودتان به تنهایی قادر به گرفتن نتیجه نمیباشید پیشنهاد میشود که با وکیل متخصص مشورت کنید.

محسن محمدرضاپور
محسن محمدرضاپور
امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. از اینکه خدمتی برای مردمم انجام میدم خوشحالم.

8 دیدگاه

 1. Hamidrezakhochak گفت:

  باعرض سلام و احترام قطعه زمین در سال ۵۷در روستایی در حضور شهود و بصورت قولنامه دستی پدر بنده خدیداری و دور زمین دیوار کشیدن بخشی را باغچه بخشی را مسکونی کردن ۶سال بعد فوت کردن وتا سال ۹۴مادرم انجا زندگی میکرد ایسان هم فوت کر دن حالا بعد از ۴۰ سال که خریار فروشنده شهود فوت کردن شخصی پیدا شده که مدعی بخشی از باغچه ماست و مدرکش این است که ثبت املاک قزوین گواهیی بهایشان دادن که اگهی نوبتی و تحدیدی پ ۵۶ که معلوم نیست ربطی به زمین ما دارد یا نه منتشر گردیده اما حدود ان بعمل نیامده همه اهالی روستا هم گواهی بر مالکیت و تصرف ما میدهند حال مرا به دادگاه خواسته اند راهنمایی بفرمایید با تشکر از حضرت عالی

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   حتی در صورت گرفتن سند رسمی از روش های گوناگون،شهادت شورای محل و تصرف شما و ارایه ادله قابل استناد،میتواند آن اسناد را ابطال نماید.
   هر آنچه مدارک و شهود دارید با خود به دادگاه ببرید.موفق باشید.

 2. جلیل گفت:

  با سلام
  بنده آپارتمان چند ماه پیش خریداری نمودم وسند رسمی نیز به نامم ثبت گردیده موعد تخلیه یکم خرداد ماه بوده و مبلغی نیز که طی چک نزد بنگاه به امانت میباشد جهت تحویل نگهداشته شده اکنون فروشنده برای تحویل امروز و فردا میکند سوال بنده اینست که چگونه دعوایی جهت تحویل قابل مطرح میباشد ایا فروشنده بعدا میتواند ادعا نماید که من ملک را تحویل نگرفتهام و قضیه را انکار نماید
  با تشکر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   با توجه به تنظیم سند ملک، مشکلی در خصوص تخلیه نخواهید داشت.
   در مورد ادعای فروشنده در خصوص عدم آمادگی تحویل از سوی شما،کافیست اظهار نامه ای از طریق دادگاه مبنی بر درخواست تخلیه به استناد مفاد قرارداد بنمایید،این موضوع ادعای ایشان را منتفی خواهد کرد.
   پس از ارسال اظهار نامه سعی کنید با وساطت مشاور املاک موضوع را فیصله دهید در غیر اینصورت دعوای تخلیه به انضمام درخواست اجرت المثل ایام تصرف را از طریق دادگاه مربوطه،درخواست نمایید.
   موفق باشید.

 3. مهران گفت:

  با سلام اینجانب واحد مسکونیم را که مستاجر داخل ان بود فروخته ام و در قراردادجدید با مالک جدید قید نموده ایم در قولنامه که ملک با مستاجر فروخته شده و ملک اپجدید هم موافقت و امضاء کردند حال که قولنامه جدید که بین مالک جدید و مستاجر با همان شرایط که در قولنامه بین مالک قدیم و مستاجر بود تهیه شده ولی مستاجر حاضر نیست که با ملک جدید قرارداد ببندد و همه کارها و مشکلات واحد مسکونی را هنوز با اینجانب در میان میگذارد و کرایه را به حساب اینجانب ( مالک قدیم ) میریزد و همیشه برای اینجانب دردسر درست میکند لذا از شما درخواست دارم چگونه میتوان از دست این مستاجر رهایی میتوان یافت
  مرسی

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   باسلام
   ریسک عدم انعقاد قرارداد مستاجر با مالک جدید،بیشتر متوجه خود مستاجر است.نگران نباشید.و اما راجع به مسیولیت های شما در مقابل مستاجر،تا زمانی که سند تنظیم نکرده است باید بین این دو حضور داشته باشید.
   موفق باشید.

 4. کوروش گفت:

  با سلام
  پدرم سال ۶۸در زمینی مشتمل بر یک واحد کلنگی اقدام به ساخت خانه مسکونی برای خود نموده است مالک عیان بنای کلنگی ادعای مالکیت هر دو ساختمان را کرده است وعلیرغم نظر کارشناس دادگستری مبنی بر تازه ساخت بودن ساختمان پدری مدعی حکم تخلیه گرفته است با کمال تعجب قاضی دادگاه اولیه ودادگاه تجدید نظر یکی است و نظر به تخلیه ساختمان داده است (مالک کل زمین شخص دیگری است که ادعای شکایت نکرده است)

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   با توجه به مطالبی که فرمودید نیاز ب کارشناسی دقیقتر وجود دارد.
   برای وقت مشاوره اقدام کنید.
   Mobasher.ir/consultation

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
 • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
 • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
 • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
 • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
 • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.