تخلیه فوری ملک استیجاری

فسخ قرارداد اجاره

 تخليه فوري ملك استيجاري

تخليه فوري ملك استيجاري شرایط و اصولی دارد براي آنكه مالك بتواند از این مزایا استفاده كند بايد چند شرط وجود داشته باشد١- قرارداد در دو نسخه تنظيم شده باشد٢- دو نفر شاهد پاي قرارداد را امضا كرده باشند٣-مدت قرارداد به اتمام رسيده باشد. در صورت وجود اين شرايط، مالك ميتواند با مراجعه به شوراي حل اختلاف، درخواست تخليه فوري نمايد

مرجع صدور دستور تخليه ملك استيجاری

‎اگر قرارداد اجاره بدون حق سرقفلي و كسب و پيشه باشد، دادخواست تخليه به شوراي حل اختلاف محلي كه ملك در آن قراردارد تقديم مي گردد و اگر قرارداد اجاره داراي سرقفلي و حق كسب وپيشه باشد، دادخواست تخليه به دادگاه محلي كه ملك در آن واقع است تقديم ميگردد.

عدم نیاز به اظهارنامه 

برای درخواست تخلیه ملک نیازی به ارسال اظهارنامه به مستاجر نیست.در صورتی که مدت قرارداد اجاره منقضی شده باشد مستاجر مکلف به تخلیه ملک است.
بسته به آنکه قرارداد اجاره تابع کدام‌ یک از قوانین جاری مربوط به روابط موجر و مستاجر باشد، درخواست تخلیه و صدور اجرای حکم نیز متناسب با آن خواهد بود.

امتناع مستاجر از تخلیه

پس از ابلاغ اوراق قضایی و یا اجراییه، چنانچه ظرف ۳ روز مستأجر اقدام به تخلیه محل و تحویل آن ننماید، امر تخلیه در روز و ساعت معین توسط مأمور اجرا انجام می پذیرد.چنانچه در زمان اجرای تخلیه، به علت وقوع حوادث غیر مترقبه، مستأجر قادر به تخلیه مورد اجاره نباشد و استمهال نماید (مهلت بخواهد)، مراتب درخواست وی توسط مأمور اجرا به مقام دستور دهنده گزارش می شود و مقام صالح می تواند با دادن مهلت به مستأجر برای یک نوبت به مدت حداکثر یک ماه موافقت کند.

این مطلب را از دست ندهید:  صدور مجوز فروش ملک،پایانی بر نا امنی در معاملات مسکن

آیا می دانید به موجب ماده ۱۷ آیین¬نامه اجرایی روابط موجر و مستاجر در مواردی که دستور تخلیه صادر می¬شود دستور باید اجرا شود اگر کسی به دستور تخلیه اعتراض داشته باشد باید در مراجع صالح مطرح کند و دستور تأخیر اجرای حکم قبلی صادر شود.

مزایده و توقیف ملک پس از عقد اجاره

اگر ملك توسط دادگاه و يا اجراي ثبت به هر دليلي توقيف شود و در مزايده به فروش برسد، در صورتي كه قرارداد اجاره مربوط به قبل از توقيف ملك باشد، هيچ مشكلي براي آن به وجودنمي آيد و مستاجر مي تواند تا انتهاي مدت قرارداد در ملك اقامت داشته باشد. اما اگر قرارداد اجاره مربوط به بعد از توقيف ملك و يا در رهن بردن آن باشد، از آنجا كه قرارداد اجاره در اين حالت معتبر نيست، پس از مزايده ملك، مستاجر مكلف است ملك را تخليه نموده و به خريدار تحويل دهد.

عدم پرداخت مالیات توسط مستاجر

از نظر قانوني هر مودي مالياتي شخصا مسول پرداخت ماليات خود است و نمي توان شخصي را مجبور به پرداخت ماليات شخص ديگري نمود. بنابراين مالك ملك هيچ مسووليتي درقبال ماليات هاي مستاجر خود ندارد. تنها مساله اي كه وجود دارد اين است كه در زمان نقل و انتقال ملك توسط مالك، اگر مستاجر ماليات هاي خود كه مربوط به دوره زماني حضور وي در ملك بوده را تعيين تكليف نكرده باشد، ادارات مالياتي مفاصاحساب نقل و انتقال ملك موضوع ماده ١٨٧ قانون ماليات مستقيم را صادر نمي كنند. در چنين مواردي مالك براي گرفتن مفاصاحساب نقل وانتقال مجبور است ماليات مستاجر را نيز پرداخت نموده و سپس براي گرفتن ماليات پرداخت شده به مستاجر مراجعه نمايد.

این مطلب را از دست ندهید:  خلع ید - دعوای خلع ید - تصرف عدوانی چیست؟

مسئولیت مالک جدید نسبت به مستاجر ملک فروخته شده

مالک جدید قائم مقام مالک قبلی نسبت به تعهدی است که با مستاجر برقرار کرده هست و تمام حقوق مستاجر محفوظ میباشد و تا اتمام قرارداد مستاجر میتواند در آن ملک سکونت داشته باشد.

وحید سرحسابی
وحید سرحسابی
همیشه آرزویم این بود که یک منبع غنی از اطلاعات مفید و کاربردی در حوزه مسکن و ساختمان ایجاد کنم .امروز اینجا هستم تا به کمک دوستان خبره و با تجربه ام این آرزو محقق گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
  • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
  • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
  • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
  • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
  • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.