تفاوت سند ملکی و اوقافی

پرسش و پاسخ ملکی

با عرض سلام خدمت تمام مخاطبین سایت!
در نوشته  پیشین در خصوص املاک اوقافی و اصطلاحات مرتبط با آن صحبت هایی کردیم. در این نوشته به تفاوت سند ملکی و اوقافی خواهیم پرداخت و به برخی از سوالات مهم در این رابطه صحبت خواهیم کرد. پس با ما تا اخر همراه باشید.

مفهوم املاك اوقافي

منظور از املاك هاي اوقافي اين نيست كه ملك مورد نظر معارض داشته باشه يا اداره اوقاف دست گذاشته باشه روي يك ملك. ملك اوقافي ملكي است كه زمين ان متعلق به شخصي بوده و آن را وقف كرده و اداره اوقاف اين زمين ها رو بصورت اقساط ٩٩ ساله به اشخاص ديگر واگذار نموده است و شخصي كه املاك اوقافي را خريداري ميكند ميبايست ساليانه مبلغي را به اداره اوقاف پرداخت كند كه اين مبلغ بسيار ناچيز است مثلا اقساط يا اجاره يك زمين اوقافي ٢٠٠ متري در غرب تهران و ساليانه ٣٠٠ هزار تومان است
اين املاك هيچ گونه ايرادي ندارد ودقيقا مثل املاك شخصي هستند و حتي ساخت و ساز در آن منعي ندارد و چه بسا براي افراديكه از لحاظ مادي دچار مشكل هستند خريد املاك اوقافي يك حسن محسوب ميشود چرا كه ارزانتر از ملك هاي شخصي هستند

دليل ارزان بودن اين املاك نسبت به املاك ديگر اين است كه بعضي از مردم مذهبي اعتقاد دارند نماز خواندن در اين خانه ها حرام است و شايد صاحب اوليه زمين راضي نباشد كه اين فكر از نظر بنده خنده دار است چراكه اداره اوقاف جزو مكان هاي مذهبي محسوب مي شود و اگر گناهي هم وجود داشته باشد گردن مديران اوقاف است

این مطلب را از دست ندهید:  املاک اوقافی

در هرصورت اين املاك بدليل عدم اگاهي كافي در جامعه وجهه خوبي در بين مردم ندارند و يك مشاور ميبايست مشتري خود را آگاه نمايد. عده اي هم معتقد هستند اين زمين ها بعد از ٩٩ سال ميبايست به اوقاف برگردد كه طبق قوانين ثبتي چنين ادعايي مستدل نميباشد . البته در صورت ساخت و ساز در زمين هاي اوقافي ميبايست از اداره اوقاف استعلام شود و مبلغي را هم بعنوان عوارض از سازنده دريافت ميكنند

سند ملکی و اوقافی

تفاوت سند ملکی و اوقافی

هر سند مالکیت (ملکی) بایستی به صورت شش دانگ باشد که این شش دانگ می توان در قالب یک جلد و یا بیشتر بوده که تمامی آن شرایط شش دانگ را باید داشته باشد و یا به صورت سهمی که آن نیز در مجموع سهم ها باید به رقم شش دانگ باشد.
در هر سند حدود اربعه و یا حدود مشخصات تعریف شده است، که در آن حد شرق؛ غرب، جنوب و شمال مشخص شده که به قطعه مجاور و یا خیابان دسترسی داشته یا منتهی گردد.
سند هر ملک شناسنامه آن ملک بوده که نام مالک یا مالکین در آن قید شده است.
هر سند دارای شماره پلاک ثبتی بوده که این پلاک در اداره ثبت اسناد و املاک دارای سابقه و هویت ملک مورد نظر با آن شماره مشخص می گردد.
در هر سند به شماره قطعه اشاره شده که بر اساس نقشه تفکیکی اداره ثبت اسناد و املاک تعریف شده است.
در هر سند یک صفحه ملاحظات وجود داشته که حتما باید به آن صفحه رجوع کرد که گاهاً نام، شماره پلاک و یا هر گونه اصلاحی در آن قید شده و بسیار مهم می باشد.
هر سند توسط اداره ثبت اسناد و املاک صادر می گردد و باید دقت داشت منگوله سند دست نخورده و اوراق آن مربوط به همان سند باشد و به شماره سریال اوراق توجه نمود که تمامی شماره سریال ها یکسان باشد.
هر سند دارای صفحه نقل و انتقال بوده که نام آخرین مالک یا مالکین در آن قید شده است.
نقل و انتقال هر سندی فقط در یکی از دفاتر اسناد رسمی کشور امکان پذیر می باشد.لذا چنانچه غیر از آن انجام شود غیر قانونی و فاقد وجاهت قانونی می باشد

این مطلب را از دست ندهید:  املاک اوقافی

سند اوقافی سندی است که به شما اختیار تام نمی دهد و شما باید با اجازه سازمان اوقاف نقل و انتقال دهید و سالانه باید مبلغی را هم به اداره اوقاف پرداخت کنید.
اسناد از نظر ارزش و اعتبار با هم متفاوتند مثلا سند های اوقافی نسبت به اسناد شش دانگ دارای ارزش کمتری می باشند .

محسن محمدرضاپور
محسن محمدرضاپور
امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. از اینکه خدمتی برای مردمم انجام میدم خوشحالم.

21 دیدگاه

 1. ایمان گفت:

  سلام. این که بصورت اقساط ۹۹ ساله خریده میشه دقیقا یعنی چه؟ یعنی بعد از ۹۹ سال دیگه اجاره پرداخت نمیشه؟ کلا بعد از ۹۹ سال چه اتفاقی میافته؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   درود
   یعنی بعد از ۹۹ سال به مالکیت شما (البته وراثتون)در خواهد اومد.

   • zk گفت:

    یعنی بعد ۹۹ سال سند از اوقافی به ملکی تبدیل میشه؟
    و یه سوال دیگه اینکه ۹۹ سال به چه صورت حساب میشه یعنی هر ملک از همون ابتدا که به کسی که بصورت اوقافی واگذار میشه شروع ۹۹ سالشه؟ یا اینکه با انتقال به نام هر نفر ۹۹ سال از همون اول محاسبه میشه؟

    • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

     خیر ،اشتباه برداشت نشه.
     اگر منظورتون خرید املاک اوقافی هست به صورت اجاره ۹۹ ساله.
     یعنی شما به مدت ۹۹ سال حق بهره برداری دارید بعد از ۹۹ سال سازمان اوقاف میتواند به شما مجددا واگذار ئ یا به دیگری اجاره دهد.
     پاسخ قبلی در راستای اجاره به شرط تملیک ۹۹ ساله در مسکن مهر بود.

 2. شايان گفت:

  سلام آيا ملكى را ميتوان از اوقاف دراورد؟ يعنى مبلغ بيشترى پرداخت كرد و بصورت مادام از اوقاف خارج شود؟

 3. مصطفی میرزایی گفت:

  من خودم ملک اوقافی خریدم و بعد ۳ سال فروختم. دلیل اصلی ارزانتر بودن ملک اوقافی، مراحلی هست که برای انتقال باید اضافه در اداره اوقاف انجام بشه. حتی بانک مسکن هم، نامه از اوقاف میخواد برای دادن وام. بنابراین دردسر انتقال این ملک ها زیادتره. بعلاوه اینکه از اداره اوقاف زنگ می زنن میگن بیا اجارتو بصورت حضوری پرداخت کن. برای ۱۰ هزار تومن اجاره باید مرخصی ساعتی بگیری بری اوقاف و بانک و بازم اوقاف.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   کاملا حق با شماست.
   و اما حکایت ارزانتر بودن به املاک فراتر از این موضوعات است.
   شما فی الواقع مستاجری محترم با لقب مالک هستید.

 4. Pouya گفت:

  سلام
  به سند اوقاف وام مسكن تعلق ميگيره؟؟؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   بله

   • Pouya گفت:

    ممنون ازجوابتون.
    من ميخام ملك اوقافي بخرم.
    پولي كه بايد به اوقاف داد چقدر هست سالانه. اين ملكي كه مورد نظر ٧ساله كه پولي به اوقاف نداده.آيا شامل جريمه ميشود.بعد من بايد پرداخت كنم يا فروشنده؟؟

 5. حسام گفت:

  سلام جناب سرحسابی
  به نظرم جواب های شما نسبت به متن اولیه مغایرت داره.
  ” فی الواقع مستاجری محترم با لقب مالک هستید.” با متن “اين املاك هيچ گونه ايرادي ندارد ودقيقا مثل املاك شخصي هستند”.
  من متوجه نشدم که خریدار این املاک مالک هست یا نه؟ اگه قراره بعد از یه مدت برگرده به اوقاف که دیگه خرید همچین چیزی ارزش نداره!
  میشه واضح تر توضیح بدین؟

  ممنون

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   درود بر شما
   دلیل این تناقض،مشخصه،تناقض در قانون و اجرای قانون.
   از نظر قانون ،شما وقتی ملک اوقافی رو خریداری میکنید در واقع حقوق مربوط به این املاک ، در قالب صلح منافع و اجاره قابلیت انتقال پیدا میکند. و هیچگاه خود زمین به مالکیت کسی در نخواهد آمد.
   اما از منظر اجرا:هیچگاه ندیده و نشنیده ام کسی را از استفاده ملک اوقافی به دلیل اتمام مدت اجاره محروم کنند.سازمانهای متولی املاک اوقافی اغلب به متصرفین(بخوانید مالکین اعیانی،مستاجرین و یا هرچه دوست دارید)در املاک اوقافی اجازه ساخت وساز و تجدید بنا میدهند.
   البته دلیل این تناقض به ماهیت کلی روابط مستاجر و موجر مصوب سال ۵۶ و تفاوت های آن با قانون مصوب ۷۶ بازمیگردد که در آن حقی برای تخلیه ملک استیجاری از جانب موجر قایل نبودند مگر به دلیل استفاده نامشروع و …
   نظر بنده این است که مبنای تصمیمات سازمان های متولی رجوع به همین قانون است چرا که هیچ کاری به شما ندارند تا زمان تجدید بنا،انتقال و یا تغییر مالکیت و …که نیاز به اخذ اجازه دارید.
   حال تصمیم با شماست.تفسیر قانونی و یا پذیرش واقعیت فعلی.
   موفق باشید.

 6. امیر گفت:

  با درود / من متوجه نشدم که این ۹۹ ساله که میگن از کی شروع میشه / ایا پس از هر نقل و انتقالی قرارداد جدید ۹۹ ساله با خریدار منعقد میشه ؟ سپاس

 7. عاطفه گفت:

  سلام میخواهم ملکی ۹۳ متری مسکونی بخرم در بابل که سندش اعیان است و عرصه اوقافی است چقدر باید برای فروشش به اداره اوقاف پرداخت کنم ارزش این ساختمان ۱۸۰ میلیون است با تشکر

 8. مجتبی گفت:

  سلام با تشکر از زحمات شما
  میخواستم مغازه ای که وقف هست از نوع اولاد خریداری کنم.
  لطف بفرمائید من رو راهنمایی کنید که به چه مواردی توجه داشته باشم.
  ایا در اینده با مشکلی جهت کسب و کار و باز سازی و فروش روبرو نخواهم شد.
  من اولین معامله ای هست که دارم انجام میدم لطفا من رو راهنمایی کنید.تشکر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام زنده باشید
   متاسفانه سوالتون مفهوم نیست
   درخواست مشاوره تلفنی بدید یا از طریق تلگرام در ارتباط باشید.

 9. حسینی گفت:

  سلام
  ممنون از انتشار مطالب ارزنده
  بنده میخوام یه باغچه اوقافی رو خریداری کنم که با توجه به قانون جدید هر سه سال بایستی به اداره اوقاف برم و تمدید اجاره کنم.
  میخواستم بدونم با توجه به آبیاری درختان و هزینه بالای نگهداری امکانش هست سازمان اوقاف بیاد و ملک رو از بنده بگیره و به کس دیگه ای اجاره بده…؟
  در اینصورت مبلغ اولیه پرداختی من بابت زمین چی میشه…؟
  زحمت چند ساله که بابت درختان میکشم چی میشه…؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
 • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
 • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
 • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
 • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
 • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.