تفاوت سند ملکی و اوقافی

پرسش و پاسخ ملکی

با عرض سلام خدمت تمام مخاطبین سایت!
در نوشته  پیشین در خصوص املاک اوقافی و اصطلاحات مرتبط با آن صحبت هایی کردیم. در این نوشته به تفاوت سند ملکی و اوقافی خواهیم پرداخت و به برخی از سوالات مهم در این رابطه صحبت خواهیم کرد. پس با ما تا اخر همراه باشید.

مفهوم املاك اوقافي

منظور از املاك هاي اوقافي اين نيست كه ملك مورد نظر معارض داشته باشه يا اداره اوقاف دست گذاشته باشه روي يك ملك. ملك اوقافي ملكي است كه زمين ان متعلق به شخصي بوده و آن را وقف كرده و اداره اوقاف اين زمين ها رو بصورت اقساط ٩٩ ساله به اشخاص ديگر واگذار نموده است و شخصي كه املاك اوقافي را خريداري ميكند ميبايست ساليانه مبلغي را به اداره اوقاف پرداخت كند كه اين مبلغ بسيار ناچيز است مثلا اقساط يا اجاره يك زمين اوقافي ٢٠٠ متري در غرب تهران و ساليانه ٣٠٠ هزار تومان است
اين املاك هيچ گونه ايرادي ندارد ودقيقا مثل املاك شخصي هستند و حتي ساخت و ساز در آن منعي ندارد و چه بسا براي افراديكه از لحاظ مادي دچار مشكل هستند خريد املاك اوقافي يك حسن محسوب ميشود چرا كه ارزانتر از ملك هاي شخصي هستند

دليل ارزان بودن اين املاك نسبت به املاك ديگر اين است كه بعضي از مردم مذهبي اعتقاد دارند نماز خواندن در اين خانه ها حرام است و شايد صاحب اوليه زمين راضي نباشد كه اين فكر از نظر بنده خنده دار است چراكه اداره اوقاف جزو مكان هاي مذهبي محسوب مي شود و اگر گناهي هم وجود داشته باشد گردن مديران اوقاف است

حتما بخوانید  املاک اوقافی

در هرصورت اين املاك بدليل عدم اگاهي كافي در جامعه وجهه خوبي در بين مردم ندارند و يك مشاور ميبايست مشتري خود را آگاه نمايد. عده اي هم معتقد هستند اين زمين ها بعد از ٩٩ سال ميبايست به اوقاف برگردد كه طبق قوانين ثبتي چنين ادعايي مستدل نميباشد . البته در صورت ساخت و ساز در زمين هاي اوقافي ميبايست از اداره اوقاف استعلام شود و مبلغي را هم بعنوان عوارض از سازنده دريافت ميكنند

سند ملکی و اوقافی

تفاوت سند ملکی و اوقافی

هر سند مالکیت (ملکی) بایستی به صورت شش دانگ باشد که این شش دانگ می توان در قالب یک جلد و یا بیشتر بوده که تمامی آن شرایط شش دانگ را باید داشته باشد و یا به صورت سهمی که آن نیز در مجموع سهم ها باید به رقم شش دانگ باشد.
در هر سند حدود اربعه و یا حدود مشخصات تعریف شده است، که در آن حد شرق؛ غرب، جنوب و شمال مشخص شده که به قطعه مجاور و یا خیابان دسترسی داشته یا منتهی گردد.
سند هر ملک شناسنامه آن ملک بوده که نام مالک یا مالکین در آن قید شده است.
هر سند دارای شماره پلاک ثبتی بوده که این پلاک در اداره ثبت اسناد و املاک دارای سابقه و هویت ملک مورد نظر با آن شماره مشخص می گردد.
در هر سند به شماره قطعه اشاره شده که بر اساس نقشه تفکیکی اداره ثبت اسناد و املاک تعریف شده است.
در هر سند یک صفحه ملاحظات وجود داشته که حتما باید به آن صفحه رجوع کرد که گاهاً نام، شماره پلاک و یا هر گونه اصلاحی در آن قید شده و بسیار مهم می باشد.
هر سند توسط اداره ثبت اسناد و املاک صادر می گردد و باید دقت داشت منگوله سند دست نخورده و اوراق آن مربوط به همان سند باشد و به شماره سریال اوراق توجه نمود که تمامی شماره سریال ها یکسان باشد.
هر سند دارای صفحه نقل و انتقال بوده که نام آخرین مالک یا مالکین در آن قید شده است.
نقل و انتقال هر سندی فقط در یکی از دفاتر اسناد رسمی کشور امکان پذیر می باشد.لذا چنانچه غیر از آن انجام شود غیر قانونی و فاقد وجاهت قانونی می باشد

حتما بخوانید  املاک اوقافی

سند اوقافی سندی است که به شما اختیار تام نمی دهد و شما باید با اجازه سازمان اوقاف نقل و انتقال دهید و سالانه باید مبلغی را هم به اداره اوقاف پرداخت کنید.
اسناد از نظر ارزش و اعتبار با هم متفاوتند مثلا سند های اوقافی نسبت به اسناد شش دانگ دارای ارزش کمتری می باشند .

محسن محمدرضاپور
محسن محمدرضاپور
امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. از اینکه خدمتی برای مردمم انجام میدم خوشحالم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
  • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
  • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
  • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
  • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
  • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.