اتمام یا فسخ قرارداد و تخلیه

تخلیه املاک مشاعی

در قراردادهای ملکی چند اصطلاح حقوقی پرکاربرد وجود دارد و گاهی نیز طرفین قرارداد بسته به توافق و یا شرایط قراردادی از آنها در نوشتن قرارداد یا درج در قسمت توضیحات از آنها استفاده می کنند و بعضا بدون اطلاع از معنی و مفهوم این اصطلاحات یکی را بجای دیگری در قرارداد قید میکنند.

از جمله این اصطلاحات همین سه اصطلاح موضوع این نوشتار مختصر می باشد یعنی؛

فسخ
تفاسخ
انفساخ

حال جهت روشن شدن معنی و مفهوم این سه اصطلاح حقوقی در قراردادها مختصرا به شرح آنها می پردازیم.
:one: فسخ؛ فسخ یعنی برهم زدن و انحلال قرارداد. فسخ قرارداد معمولا از طریق درج و پیش بینی شرطی در قرارداد برای یکی از طرفین یا هر دو آنها ایجاد می شود که اصطلاحا به آن شرط فسخ یا خیار فسخ گفته می شود.
مثلا در قرارداد شرط می شود اگر خریدار در رسیدهای مقرر در قرارداد باقیمانده ثمن معامله را نپردازد فروشنده ظرف مدت ده روز از هر سر رسید حق فسخ معامله را دارد.

بعبارتی این شرط فقط برای فروشنده پیش بینی شده و خودبخود باعث فسخ قرارداد نمی شود.

تفاسخ؛ تفاسخ همان اقاله یعنی تراضی طرفین برای برهم زدن قرارداد است. تفاسخ موجب پایان یافتن معامله ای می شود که بصورت صحیح و قانونی قبلا واقع شده است.وقتی اقاله صورت می گیرد تعهدات ناشی از قرارداد ساقط می شود و طبق مفاد اقاله یا تفاسخ باید اقدام نمایند. اگر در متن تفاسخ هیچ شرط و شروطی تعیین نشود طرفین باید ثمن و مبیع را به همان صورت قبلی مسترد نمایند.

نتیجه اینکه تفاسخ برخلاف فسخ نیاز به دو اراده یعنی توافق و رضایت دو طرف قرارداد دارد تا آنرا منحل کنند اما در حق فسخ صرفا با اراده یکب از طرفین واقع می شود حتی اگر طرف دیگر راضی به فسخ نباشد.

انفساخ؛ گسیخته شدن و برهم خوردن اتوماتیک و خود به خودی یک عقد و قرارداد صحیح را انفساخ یا انحلال می گویند.
انفساخ گاهی قراردادی است و گاهی به حکم قانون.

مثلا اگر در قرارداد شرط شود اگر یکی از اقساط ثمن معامله در موعد مقرر پرداخت نشود عقد منفسخ می شود. به محض اینکه وقوع این شرط یعنی عدم پرداخت یکی از اقساط قرارداد خودبخود از بین می رود و منحل می شود.
ولی گاهی انفساخ ناشی از حکم قانون است و اراده طرفین در ان تاثیر ندارد.مثلا پس از معامله قبل از تسلیم مبیع مثل یک آپارتمان بواسطه زلزله یا آتش سوزی تخریب و از بین برود در اینجا عقد اتوماتیک از بین می رود.مگر طرفین توافق جدیدی در این خصوص منعقد نمایند که خود یک قرارداد جدید محسوب می شود.

اتمام یا فسخ قرارداد و تخلیه به دلیل پشیمانی طرفین،عدم انجام تعهدات مندرج در قرارداد و یا حتی اتمام زمان قرارداد(در قرارداد های اجاره)بسیار متداول است .مجموعه حقوق و اثراتی که این تصمیمات دارد در شرایط مختلف،بسیار گسترده و متفاوت است از اینرو تصمیم گرفتیم با انتشار سوالات متداول در این خصوص و پاسخ مرتبط با هر سوال گامی در جهت روشن شدن ابعاد مختلف این موضوع برداشته باشیم.

 

سوال: سلام خسته نباشید میخواستم بدونم اگه من خونه ای به مبلغ ۹۰ ملیون خریده باشم به مدت یک سال الان به خوام فسخ قرارداد کنم چقدر باید جریمه بدم؟

شما نمیتوانید به صورت یکطرفه برای فسخ قرارداد اقدام کنید و حتما یا باید حق فسخ در قرارداد داشته باشید و یا دلیل قانونی برای فسخ معامله داشته اید.

سوال: من یک هفته قبل خانه ام را فروختم اما به دلیلی اکنون بشدت پشیمان شده ام،در حین فروش بنگاه دار اثر انگشت از طرفین گرفت،میخواستم بدانم با این اوصاف آیا میتوانم معامله را فسخ کنم،یا چون اثر انگشت گرفته شده،دیگر نمیتوان فسخ کرد،اگر فسخ معامله امکانپذیر است چگونه میتوانم از طریق قانونی اینکار را انجام دهم؟

خیر هیچ یک از طرفین معامله نمیتواند در صورتیکه حق فسخ برای ایشان منظور نشده است یکطرفه و بدون رضایت طرف دیگر معامله قرارداد را فسخ کند.

سوال: بنده ملکی را حدود چند هفته قبل به شخصی فروختم،میخواستم بدانم اگر خریدار به دلایلی از این معامله پشیمان شود،میتواند معامله را فسخ کند،درضمن خریدار تنها یک سوم مبلغ خانه را بصورت چک به من پرداخت کرده و مابقی را بعد از تخلیه میپردازد.باتشکر.

خیر هیچ یک از طرفین معامله نمیتوانند بی دلیل برای فسخ معامله اقدام کنند و حتما باید حق فسخ در قرارداد برای آنها تعیین شده باشد

سوال: با سلام بنده یک واحد اپارتمان خریدم بعد از دو ماه متوجه شدم بنا عقب نشینی داره همچنین سال ساخت در مبایعه نامه۸۷ اعلام شده ولی ۸۵ میباشد چیکار میتونم بکنم .من تمام پول را دادم .متراژ عقب نشینی هم حدود ۶ متر مربع

شما میتوانید یا برای فسخ معامله به دلیل غبن اقدام نمائید و یا مابه التفاوت قیمت را به دلیل عقب نشینی و بعد از حکم قطعی دادگاه و کارشناسی مطالبه کنید.

سوال: ما سال ۸۸ قرارداد ساخت مشارکت را با سازنده نوشتیم ولی چند ماه قبل از گرفتن جواز یکی از مالکین وکالت کاری خود را باطل کرد و منزل را تخلیه نکرد.با وجودی که از محضر برای سازنده نامه امد که شما از مورد وکالت عزل شدید و هیچ مسولیتی ندارید ولی باز هم سازنده پول ریخت و جواز را ۸ ماه بعد گرفت.بقیه همسایه ها که منزلشان راتخلیه کرده بودند دوباره برگشتند و ساخت و ساز انجام نشد.در بکی از بندهای قرارداد نوشته شده هر طرف که قرارداد را فسخ کند باید ضرر و زیان طرف مقابل را کلا پرداخت کند.ما مالکین از سازنده شکایت کردیم و فسخ قرارداد را گرفتیم ولی حالا سازنده سال پیش از ما شکایت کرده و میگوید من پول جواز دادم ۳۰۸ میلیون تومن و پولم از سال ۸۸ توی شهرداری خوابیده شما باید به من ضرر و زیان یا خواب پول را بدهید.سوال من اینه:۱_ایا ما باید ضرر و زیان به سازنده بدهیم؟۲_ضرر و زیان از چه تاریخی محاسبه میشود ایشان از پارسال دادخواست داده برای مطالبه ضرر و زیان؟۳_ایا دادگاه میزان ضرر و زیان تا قبل از عزل را حساب میکند یا تمام این مدت را؟

قطعا به دلیل اینکه فسخ قرارداد از جانب شما بوده است سازنده میتواند برای مطالبه ضرر و زیان و خسارت اقدام کند. لذا شما نیز میتوانید از فردیکه موجب فسخ قرارداد شده این مبلغ را مطالبه کنید. میزان خسارت بر اساس قرارداد میباشد.

 

سوال: ما به دلیل خروج از کشور،خونمون رو  از ۱ فروردین۹۴ تا ۱فروردین۹۷ به مبلغ ۲۴میلیون تومان رهن کامل دادیم.الان بنا به دلایلی قصد برگشت به کشور را داریم و میخواهیم تا فروردین ۹۵ خانه را تحویل بگیریم.شرایط فسخ قرارداد از طرف ما چگونه هست؟.ممنون

به دلیل تنظیم قرارداد و تعیین مهلت مشخص با مستاجر نمیتوانید به صورت یکطرفه قرارداد را فسخ کنید مگر اینکه یا این حق در قرارداد برای شما قید شده باشد و یا ضمن پرداخت مبلغی به عنوان خسارت به ایشان توافقی قرارداد را فسخ کنید.

سوال: من در تاریخ۱۹مردادقرار داده اجاره ورهن یک ملک را امضا کردم که به موجب آن مبلغ ۲۱میلیون به عنوان پیش پرداخت به صاحب خانه پرداخت کرده ام .و صاحب خانه با این پول تا ۶روز به تجهیزه خانه پرداخت و بعد از این مدت کلید خانه را به من تحویل داد ،بعد از ۳روز از تحویله کلید بنا به حکمی به مدت ۲سال قراره ماموریت به یکی از شهر های شمالی کشور برای من پیش آمد ،و من همان روز به صاحب خانه اطلاع دادم ولی چون پول من را خرج کرده بود تا پیدا شدن مشتری از من مهلت خاص حالا با توجه به اینکه از تاریخ قرار داد تا موعده تحویل واعلام  انصرافه من مدته ۱۰بیشتر نشده و من حتی اسباب کشی نکرده ام صاحب خانه میخواهد اجاره دوماه را به علاوه مبلغ فسخ و مبلغ قرارداد جدید در بنگاه املاکه دیگری را از من بگیرد من میخواهم شکایت کنم لطفا مرا راهنمایی کنید.

با توجه به اینکه یکطرفه نمیتوانید قرارداد اجاره را فسخ نمائید لذا برای فسخ یکطرفه قرارداد اجاره باید مبلغی را به موجر به عنوان ضرر و زیان پرداخت نمائید و به صورت توافقی میباشید و شکایت شما وارد نیست.

سوال: موجر من مبلغ رهن را نمی دهد تا من بروم ..اگر هم تخلیه کنم و کلید را به شورای حل اختلاف بدهم و بعد دادخواست مطالبه طلب بدهم  ماهها یا حتی سالها طول میکشد تا به پولم برسم و این به نفع موجر است…آیا  می توانم   آپارتمان را با همان مبلغ به فرد دیگری اجاره بدهم و معامله فضولی کنم؟…چونکه قرارداد منقضی شده و دیگر موجر نمی تواند ادعا کند که من اجازه اجاره دادن نداشته ام…چون زمان قرارداد تمام شده است

خیر در صورتیکه حق انتقال و اجاره به غیر در قرارداد برای شما ایجاد نشده باشد نمیتوانید ملک را به دیگری اجاره بدهید و مبلغ ودیعه را از ایشان بگیرید.

سوال: با سلام من ملکی اجاره کرده بودم و یه ساله که قرارداد تموم شده ولی صاحبخونه همش میگه پول ندارم. حالا که بیش از یک سال گذشته میگه بیا پولت آماده ست
ولی بدون اینکه به من اطلاع بده و قرارداد منو فسخ کنه ملک رو اجاره داده و توش سکونت وجود داره . بعد هم میخواد پول رو کمتر برگردونه و میگه شما تخلف کردید و قرارداد روو فسخ نکردید و تخیله هم نکردید در حالیکه تخلیه بوده. کلید و اجاره نامه هم دستمونه ولی بیش از یه ساله که اونجا تخلیه است. چطور میتونم ثابت کنم که تو این مدت ملک تخلیه بوده و خالی از سکنه بوده ؟ آیا مبالغ قبوض آب و برق و غیره میتونه مدرک باشه؟ الان من می تونم شکایت کنم بابت تصرف عدوانی یا خیر؟ خواهش میکنم راهنمایی کنید ،

پیشنهاد بنده به شما اینست که ملک را بعد از اتمام قرارداد اجاره تخلیه کرده تا به ازای هر روز دیرکرد در استرداد ودیعه بتوانید خسارت تاخیر را مطالبه کنید.ضمناً شما میتوانید یک استشهادیه از همسایگان تهیه کنید و به آن استناد نمائید.

سوال: من يك سال در يك آپارتمان سكونت ميكردم و مبلغ ٥٠ ميليون تومان پول پيش نزد موجر داشتم و به دلايلي نميتونسم در موعد موقرر خانه را تحويل بدهم به همين خاطر از دو ماه قبل به مشاور املاك گفتم كه من يك ماه اضافه تر ميشينم و اين يك ماه را از پول پيش كم كند و موجر هم موافقت كرد مشاور املاك هم قراردادي مبني بر اين يك  ماه اضافه نوشت و ما و مشاور املاك ان را امضا كرديم ولي موجر به بهانه نبودن در كشور و مشغله هاي مختلف قرار داد را امضا نكرد و حالا ما خانه را تخليه كرديم ولي ايشان پول پيش مارا پس نميدهند و ميگويند اگر صبر نكني تا كسي اين خانه را رهن كند ان يك ماه اضافه چون من قرار داد را امضا نكرده ام روزي ٤٠٠ هزار تومان محاسبه مي شود در صورتي كه اجاره خانه ما ماهي ٧ ميليون تومان بود ،ايا اين درست است كه چون ايشان قرار داد را امضا نكرده ما بايد بيشتر از اجاره ماهانه به ايشان بدهيم،چون ايشان خودشان وكيل هستند و من ميترسم كه اين طور كه ايشان ميگويد باشد،در ضمن حالا كه ما خانه را تخليه كرده ايم و ايشان پول پيش را نميدهد چه بايد بكنيم

خیر صحیح نمیباشد به دلیل اینکه حتما بنگاه دارای وکالت از طرف ایشان بوده است و شما فقط باید مبلغ اجاره بها را به میزانی که بابت این یک ماه قید شده است بپردازید و بیشتر از این مبلغ را موجر نمیتواند از شما بگیرد.

سوال: با سلام یک سال پیش قرارداد خانه استیجاره ای بنده به پایان رسید  از آنجا که بیش از دو ماه پیش از آن با موجر تماس گرفته و اعلام کردم که قصد رفتن از خانه ی مربوطه را دارم درخواست کردم در زمان پایان قرارداد نسبت به پرداخت مبلغ رهن و تحویل خانه اقدام کنند که موجر نیز پذیرفت که در موعد پایان قرارداد نسبت به درخواست بنده اقدام کند حتی چندین نفر هم برای بازدید خانه مراجعه نمودند در موعد مقرر بنده خانه ی جدیدی را گرفتم و قراداد هم منعقد کردم اما موجر در زمانی که بنده قصد تخلیه داشتم به بهانه های مختلف که پول ندارم که به شما بدهم  مبلغ رهن بنده را ندادندو درخواست مهلت کردند در این زمان مالک خانه ی جدید به علت عدم پرداخت رهن از سوی بنده قرارداد را فسخ نمودند به طوری که موجر قبلی نیز در هنگام فسخ قرارداد به همراه بنده به آن بنگاه مراجعه کردند تا شاید مانع فسخ قرارداد شوند که متاسفانه موجر جدید نپذیرفتند در آن هنگام بنده ناراحت شدم و موجر قبلی گفتند اشکالی ندارد بنده خسارت را تقبل می کنم تا ۱۵ روز مهلت بده اما متاسفانه پس از ۱۵ روز باز هم بهانه هایی آوردند که بازار خراب است کسی خانه را نمیگیرد ووو طی یک سال گذشته بارها با ایشان تماس گرفتم گه پول بنده را بدهند تا تخلیه کنم و بروم اما نتیجه ای نداشته امسال هم یک ماه مانده به موعد گفتند خانه بگیر این بار پولت را می دهم که باز خانه ای گرفتم  اما با تجربه ی سال گذشته در زمان قرارداد با موجر تماس گرفتم و خبر دادم که پای قرارداد هستم پولم را می دهی تا قرارداد را ببندم که باز هم بهانه آوردند. یک ماه از آن هم گذشته حال آمده اند و طلب کرایه یک سال گذشته را بر مبنای قرارداد دو سال قبل را  میکنند که ۹ میلیون رهن بوده و ۲۳۰ هزار تومان کرایه که بنده گفتم شما یک سال است که پول بنده را نمی دهید و بنده را سرگردان کرده اید ۹ میلیون رهن پیش شماست تازه کرایه هم می خواهید شما حتی باید خسارت فسخ قرارداد سال گذشته را که تقبل کردید را هم باید بدهید که موجب بحث و جدل بینمان شد حال سوالی که دارم با توجه به شرطی که در قرارداد مبنی بر تاخیر در پرداخت رهن از سوی موجر. بابت هر روز ۵۰ هزار تومان کرده ایم آیا اگر شکایت کنیم باید پول کرایه یک سال را بدهم یا موجر باید خسارت بنده را بدهد؟

کاربر گرامی مستحضر باشید که در قراردادهای اجاره وقتی مدت اجاره به پایان رسیده است یا مستاجر باید ملک را تخلیه کرده و برای مطالبه خسارت و اصل ودیعه اقدام کند و یا باید در منزل اجاره ای بماند تا موجر ودیعه را به ایشان تحویل بدهد و سپس مستاجر تخلیه کند لذا در این مدت نیز مستاجر باید اجاره بها را پرداخت کند.

سوال: ۴۰ روز از مالک مهلت گرفتم برای تخلیه اس ام اس هاش هم موجوده الان بنده رو تهدید به گرفتن جریمه تاخیر در تخلیه به مبلغ روزی ۵۰ هزار تومن می کنن
ایا اس ام اس ها و عدم درخواست تخلیه و عدم استرداد ودیعه مدرک محسوب میشه؟

خیر از زمان اتمام قرارداد اجاره موجر میتواند خسارت تاخیر در تخلیه را مطابق قرارداد اجاره و یا نظر کارشناس مطالبه کند و ارسال پیامک و … موجب آن نخواهد شد که مستاجر خسارت به موجر ندهد.

سوال: یک منزل مسکونی را بمدت یکسال اجاره کردم وقراردادبصورت دستی نوشته شد وخودم ومالک امضاکردیم. دراجاره نامه فقط مشخصات مالک ومستاجر وخانه واجاره بها واین جمله نوشته شده(هرگاه یکی ازطرفین بخواهدقبل از تاریخ انقضای قراردادبه آن خاتمه دهد بایدیکماه جلوتر به طرف دیگراطلاع وفرصت دهد.). وچیزی مبنی براینکه مستاجر موظف است تخلیه کند ذکرنشده است. اکنون بعدازگذشت دوماه مالک ازمن خواسته که خانه راتخلیه کنم. بنده هم شرایط مالی لازم برای جابجایی راندارم. باتوجه به جمله ی ذکرشده ایا من باید یک ماه دیگرحتما خانه راتخلیه کنم یا اینکه میتوانم تا پایان یکسال انجابمانم؟ اگرکاربه دادگاه بکشد حق باچه کسی است؟

در صورتیکه تخلیه زودتر از موعد از طرف مستاجر و یا موجر در قرارداد قید نشده باشد تا قبل از اتمام قرارداد اجاره نمیتواند مالک قرارداد را فسخ کند.

سوال: ٦ ماه به پايان قرار داد اجاره ملكي باقي مانده، مستاجر اجاره پرداخت نميكند و پول پيش هم متاسفانه كافي نيست و به اندازه اجاره بهاي يك ماه هست قرارداد اجاره مسكوني است ولي ملك موقعيت اداري دارد و به عنوان شركت از ان استفاده ميشود ٢ ماه اجاره پرداخت نكرده و گفته تا پايان قرارداد هم اجاره نميدهد و در پايان تسويه ميكند ميخواستم بپرسم از انجايي كه ٦ ماه به پايان قرارداد مانده گرفتن حكم تخليه چقدر طول ميكشد؟ ٢،٣ماهه ميشه حكم تخليه گرفت؟
به نظر شما از طريق شهرداري اقدام بشه بهتر است يا نه؟ (چون در ملك مسكوني تجارت ميكنند)

با توجه به اینکه مستاجر دو ماه از اجاره را پرداخت نکرده است اگر یک ماه دیگر هم اجاره را پرداخت نکردند موجر میتواند دستور تخلیه را از طریق شورای حل اختلاف دریافت کند که در این صورت کمتر از یک هفته ملک تخلیه خواهد شد.

سوال: خسارت وارده از طرف مستاجر به ملک بیش از ودیعه است، پول آب وبرق وگاز وتلفن بیش از ودیعه شده است( بیش از چهل میلیون)میتوانم به جرم فضولی  و خسارت به بنده پول را واریز نکنم؟

ابتدا باید ودیعه مال الاجاره به حساب دادگستری واریز شود سپس ضمن اثبات بدهی های مستاجر دادگاه پول را به حساب موجر مسترد میکند.

سوال: من یک آپارتمان اجاره کردم. از همان روز اول متوجه شدم که آپارتمان مناسب با توجه به پاسخهای صاحبخانه نبوده است.
در اجاره نامه آمده است که در صورت خواست مستاجر با پرداخت یک ماه اجاره و خبر دادن یک ماه، امکان فسخ وجود دارد.
چند ماهی است که صاحبخانه با بهانه¬های گوناگون مرا معطل گذاشته است (چون ۲۰ تا ۳۵ در صد = ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان گرانتر داده است).
حال باید من چه کنم؟ آیا قانون از من حمایت می¬کند؟
آیا صاحبخانه می¬تواند به بهانه اینکه پول ندارد، از زیر این مشکل شانه خالی کند؟

خیر موجر نمیتواند مخالفت کند به دلیل اینکه در قرارداد فی مابین که تنظیم شده است مقرر گشته است لذا بهتر است که یک اظهارنامه برای ایشان ارسال نمائید.

سوال: اینجانب یک واحد اپارتمان از صاحب خانه خود که بساز و بفروش است خریداری کردم که در واحد فوق پسر صاحب خانه اینجانب مستقر است .خانه مذکور در دفترخانه اسناد رسمی به نام اینجانب انتقال یافت و سند تک برگی هم برای اپارتمان فوق به نام اینجانب صادر شد و قرار شد از تاریخ ۱/۷/۹۵ اپارتمان فوق
تحویل اینجانب گردد اما پسر صاحب خانه من از خالی کردن واحد فوق طفره می رود و خود صاحب خانه بنده هم می گویند فعلا در این خانه مستقر باش تا پسر
من اونجا را تخلیه کند بعد به ان اپارتمان برو.
حال می خوام بندانم که راه گرفتن و انتقال به اپارتمان خودم چیست؟
با تشکر

شما میتوانید با استناد به سند مالکیت خود دادخواست خلع ید به طرفیت ایشان تنظیم نمائید و اجرت المثل ایام تصرف را نیز از ایشان مطالبه کنید.

سوال: اینجانب موکل خواهرم برای اجاره ملکی میباشم و قرارداد مستاجر به پایان رسیده و ملک را تخلیه نمیکند و در شورای حل اختلاف به دلیل اینکه بنده مالک نیستم گفته اند که برای گرفتن دستور تخلیه باید وکیل اختیار نمایم وکیل اینجانب مبلغ ۴,۵۰۰,۰۰۰ تومان (چهل و پنج میلیون ریال) را برای تخلیه ملک از طریق شورای حل اختلاف از بنده طلب کرده است. آیا این مبلغ حق الوکاله معقول است ؟

مبلغی که به عنوان حق الوکاله وکیل میپردازید صرفا به صورت توافقی میباشد و شما میتوانید از قبول آن امتناع کنید

سوال: تعاونی مسکن بازرگانی اراک اپارتمانهایی را ساخته و واگذار کرده است در سال ۸۹ سپس به علت بدهی به پیمانکار در سال ۹۰ این پیمانکار حکم توقیف یکی از بلوکها  را گرفته حال پس از چند بار خرید و فروش این آپارتمانها در سال ۹۵ دادگاه به علت نداشتن سند رسمی حکم به قرار رد اعتراض مالکین این آپارتمانها داده است و سپس پس از اعتراض مجدد به این رای در دادگاه تجدید نظر نیز این حکم دوباره تایید شده است سوال من این است که اولا قرار رد اعتراض به چه معنی میباشد و حالا مالکین باید چه اقدامی انجام دهند ؟ آیا باید به  اثبات مالکیت اقدام نماییم ؟ با تشکر

به این معنی میباشد که اعتراض ایشان مسموع نیست و رد شده است و قابل قبول نیست لذا اگر توقیف شده باشد باید برای فسخ معامله و استرداد وجه اقدام کنند و در غیر این صورت دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی بدهند

سوال: مستاجرم ملک  مسکونی را به صورت قرارداد تجاری به شخص ثالثی اجاره داده است، بین همدیگر اختلاف پیدا  کرده بودن،وکار به شکایت کشی میکشه، در حکم بازپرس کیفری  مستاجرم اعتراف کرده است که ملک را به شخص ثالث اجاره داده است، من به عنوان مالک می توانم  با این حکم از مستاجرم شکایت کنم؟چگونه؟

بله در صورتیکه ایشان مال الاجاره را به شخص ثالثی اجاره داده باشند شما میتوانید علیه ایشان به جرم انتقال به دیگری شکایت کنید و علاوه بر آن دستور تخلیه هم بگیرید.

سوال: اینجانب مستاجرخانه ایی هستم که بمدت ۱۴سال دران ساکن هستم وبعدازاین همه سال صاحب خانه گفت که خانه راتخیله کنید میخوام بدانم ازنظرقانون این همه مدت میتوان من راازخانه بیرون کند باتشکرفروان

بله موجر می تواند شما را ملزم به تخلیه ملک کند و طبق قانون روابط موجر و مستاجر سال ۷۶ بنا به تقاضاي موجر یا قایم مقام قانونی وي تخلیه عین مستأجره در اجاره با سند رسمی توسط دوایر اجرای  ثبت ظرف یک هفته و در اجاره با سند عادي ظرف یک هفته پس از تقدیم تقاضاي تخلیه به دستور مقام قضایی مرجع قضایی توسط ضابطین قوه قضاییه انجام خواهد گرفت.

سوال: بنده یک اتاق از یک دفتر اداری را به مدت شش ماه اجاره کردم.پس از گذشت مدت قرارداد، بصورت شفاهی برای سه ماه دیگر در آنجا حضور داشتم و کرایه را تمام پرداخت نمودم.علیهذا با گذشت سه ماه از توافق شفاهی و قریب به ۹ماه از اتمام قرارداد کتبی، موجر مبلغ ودیعه را مسترد نمی کند.ضمن آنکه بنده متوجه شدم آن ملک اجاره ای بوده و موجر صاحب دفتر اداری نبوده است.اکنون جهت گرفتن مبلغ ودیعه چگونه باید اقدام کنم؟
ضمنا ایشان چند روز مانده به اتمام توافق شفاهی، اقدام به ورود اتاق کرده و لوازم بنده را بیرون ریخته است. برخی لوازم را با خودش برده بود که از ایشان پس گرفتم. ولی میز و صندلیهای اتاق مرا به بیرون دفتر منتقل کرده اند که متاسفانه مفقود گردیده است.خواهش میکنم پاسخ سوال مرا بدهید چون واقعا به مبلغ ودیعه احتیاج دارم. و از طرفی کسی پاسخ شفاف و روشنی به بنده نمیدهد.بسیار سپاسگزارم.

شما میتوانید ضمن تخلیه ملک کلید را به شورای حل اختلاف محل وقوع ملک تحویل داده و یک اظهارنامه برای موجر مبنی بر استرداد مبلغ ودیعه ارسال کنید و در صورت دیرکرد نیز خسارت تاخیر تادیه بگیرید.

 سوال: شش ماه از تاریخ اتمام قرارداد من گذشته ولی موجر نیومده و الان بیست روز هست که از بانک دو بار اخطاریه اومده مبنی بر عدم پرداخت اقساط وام و میخوان ملک رو مصادره کنن. صابخونه هم امروز و فردا میکنه برای رفع مشکل خونش. میخوام بدونم تکلیف من چیه؟  باید شکایت کنم از موجر؟  و اینکه آیا موجر میتونه مبلغ رهن رو در دادگاه قسط بندی کنه؟  و آیا برای شکایت موجر نیاز به وکیل هست؟

شما ابتدا میتوانید ملک را تخلیه کرده و کلید را تحویل شورای حل اختلاف بدهید و ضمن ارسال اظهارنامه برای ایشان برای استرداد وجه اقدام کنید لذا اگر پرداخت نشد خسارت هم قابل مطالبه است که بعد از مزایده ملک و فروش سهم شما از قیمت آن به شما پرداخت خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید:  دایره المعارف سرقفلی و حق کسب و پیشه
محسن محمدرضاپور
محسن محمدرضاپور
امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. از اینکه خدمتی برای مردمم انجام میدم خوشحالم.

54 دیدگاه

 1. سیاوش گفت:

  سلام
  احتراماً اینجانب طی یک قرارداد عادی یکباب مغازه به شخصی فروختم. ایشان سه پنجم از ثمن معامله را پرداخت و دو پنجم آن را طی چک به ۱۰ ماه دیگر موکول کرد. در قرارداد ذکر شد قطعی بودن این معامله منوط به پاس شدن چک یا چک های صادر شده در موعد مقرر است. در یر اینصورت معامله فسخ و از درجه اعتبار ساقط است. البته خسارات تاخیر اجرای تعهد و شروطی را هم مبنی بر اینکه اگر چک دوم پاس نشود فروشنده بطور یکجانبه مختار به فسخ قرارداد می باشد و باید خریدار هزینه پرداخت نماید قید شده است. با این توضیح بفرمایید ؛ آیا چون خریدار بخشی از ثمن مورد معامله را در موعد مقرر پرداخت ننموده است(چکشان برگشت شده)، فروشنده می تواند خسارات تاخیر اجرای تعهد را بخواهد؟ یا فروشنده می تواند تقاضای اعمال شروط قید شده در قرارداد را بنماید؟ در صورت اعمال فسخ قرارداد علیرغم اینکه عدم اجرای تعهد از سوی خریدار بوده است، آیا فروشنده ملزم به پرداخت فوری وجوه دریافت شده می باشد؟ ممنون می شوم راهنمایی فرمایید. با تشکر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود.
   فسخ و اقاله قرارداد ،با رای دادگاه امکان پذیر است.
   شیوه عودت وجوه و چگونگی مطالبه ضرر و زیان با توجه به مفاد قرارداد و به نظر قاضی دادگاه متفاوت است.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   امکان فسخ وجود دارد .برای اطلاع از چگونگی مطالبه وجوه پرداختی خریدار به فروشنده و نیز دریافت ضررو زیان می بایست متن قرارداد به طور کامل توسط یک وکیل خبره ارزیابی گردد.

 2. رسول گفت:

  با سلام
  اینجانب آپارتمانی را اجاره نموده و مبلغی را به عنوان بیعانه به موجر پرداخت نموده ام. آپارتمان تخلیه نبوده و زمان تحویل آن دو هفته دیگر می باشد و قرار است مابقی پول پیش در زمان تحویل پرداخت شود. اما به دلیل مشکل کاری به وجود آمده امکان اسکان در تهران نداشته و باید به شهرستان بروم. آیا امکان فسخ قرارداد وجود دارد؟ در صورت فسخ آیا نیاز به پرداخت جریمه می باشد؟ آیا موجر حق ضبط کل پول بیعانه را دارند؟
  با تشکر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   چنانچه قرارداد اجاره نوشته اید و‌امضا کرده اید،خیر حق فسخ ندارید مگر اینکه توافق کنید و رضایت موجر را بگیرید.
   اگر قرارداد ننوشته اید الزامی به پرداخت وجهی ندارید.
   موفق باشید.

 3. بهزاد ودیعتی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  اینجانب اپارتمانی رهن و اجاره کردم که از همون روز اول پی بردم قیمت بالایی پرداخت کردم و درخواست فسخ از مالک نمودم در قرارداد نوشته شده در صورتیکه که مستاجر پیش ازموعد قصد تخلیه داشته باشد باید شخصی جایگزین نماید یا یک ماه اجاره زیان دهد و بنده شخصی را به عنوان جایگزین به مالک معرفی کردم اما ایشان بهانه می اورند و حاضر به فسخ و پس دادن مبلغ رهن اینجانب نمیشوند چه باید بکنم ?

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   همانطوری که در قرارداد شرط نموده اید،ملک را برای اجاره به مشاورین املاک(ترجیحا همان مشاور املاک واسطه شما و ایشان) بسپارید،و مستاجر جایگزین پیدا کرده و از طریق همان مشاور املاک،به اطلاع مالک برسانید.
   در اغلب موارد به دلیل اینکه مشاور املاک ،از قرارداد جدید سود مالی کسب میکند،مالک را راضی ب فسخ قرارداد با شما خواهد کرد.
   در غیر اینصورت،شورای حل اختلاف و ارسال اظهارنامه،آخرین راهکار است.

 4. مینا محمودی گفت:

  با سلام . اینجانب ملکی را به مدت یکسال اجاره نموده در پایان زمان قرارداد موجر تقاضای تخلیه منزل را کرد اما از این بابت ودیعه ای پرداخت نکرد تا ۳ ماه بعد از پایان مدت قرارداد و در قولنامه نوشته شد اما زمانی برای تخلیه مشخص نشد بنده ملک را خالی کردم(مبلغی ودیعه از موجر گرفتم)اما پس از تخلیه منزل متوجه شدم موجر شکایت کرده و الباقی پول ودیعه را به حساب صندوق دادگستری ریخته . سوال من این است آیا من منزل رو تحویل موجر بدم و اگر دادم پولم رو چطور از ایشون میتونم بگیرم؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   از طریق داذگستری،با توجه به ابلاغیه صادر شده برای شما،پیگیر مطالبه مبلغ قرض الحسنه خود شوید.و کلید را هم از طریق همان مکانیزم تحویل دهید.
   موفق باشید.

 5. حمید محمدی گفت:

  سلام
  بنده مستاجر هستم و دوماه قبل موعد قراردادم تموم شد..موجر پشت قراردادو با دستخط خودش و بدون شاهد نوشت که یک سال تمدید میگردد و امضا کردیم..چهل روزه خونه رو تخلیه کردم و خونه رو بنگاه گذاشتیم ولی چون قیمت خونه پایینه و من هم گرونتر از ارزش واقعی خونه رو کرایه کرده بودم بعد از مدت چهل روز مستاجری پیدا نشده که خونه رو اجاره کنه..
  موجر هم میگه تا خونه کرایه بره هم کرایه ازت میگیرم هم پول ودیعه رو نمیدم بهت.
  میتونم ازش شکایت کنم برای پولم؟
  متاسفانه درقرارداد شرایط فسخ هم تعریف نشده.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   با سلام
   با فرض اینکه در پشت قرارداد ،موافقت خود را با ادامه اجاره نامه اعلام کرده اید چاره ای جز ادامه شرایط موجود و یا توافق با موجر و جایگزینی مستاجر جدید ندارید.
   موفق باشید.

 6. امیر زرقونی گفت:

  با سلام
  من در دی ماه ۹۵ یک باب مغازه اجاره کردم که در متن اجاره نامه انشعاب برق مشترک با همسایه ذکر شده و قرار شد ظرف دو ماه موجر انشعاب جدید خریداری نماید ولی این دو ماه در قرارداد ذکر نشده پس از فروردین ۹۶ بدلیل انشعاب غیر مجاز از همسایه برق قطع شد و کنتور همسایه هم توسط اداره برق تعویض گردید و با پیگیری های فراوان موجر حاضر به حضور نشد به دفتر املاک مراجعه کردم و خواستار فسخ مورد اجاره شدم که املاک به موجر اطلاع داد و مغازه را جهت اجاره مجدد فایل کرد و قرار تخلیه با من گذاشته شد پس از تخلیه حدو.د دو ماه است که موجر قرض الحسنه را بدلیل نداشتن مشتری برای مغازه پس نمی دهد ضمنا مغازه تخلیه و بدون برق است لطفا مرا راهنمایی کنید
  تشکر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   با سلام
   به شورای حل اختلاف مراجعه و با تامین دلیل نسبت به قرار دادن کلید در اختیار شورا اقدام و تقاضای فسخ اجاره نامه را بنمایید.

 7. مسعود گفت:

  سلام ، من خونمو به مشارکت در ساخت دادم و ۶ دانگ سند به اسممه اگه مهلت قرارداد تموم بشه و سازنده نتونه ساختمونو کامل تموم کنه میتونم ۶ دانگمو بفروشم؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   در خصوص قراردادهای مشارکت در ساخت،صرف اینکه سند به نام شماست،حق فروش برایتان ایجاد نمیکند.مفاد قرارداد بین شما و سازنده تعیین کننده اختیارات قانونی شماست.
   قبل از هر اقدام با کارشناس حقوقی آگاه مشورت کنید.

 8. موجر گفت:

  من آپارتمانی را به مدت یکسال بصورت رهن واجاره دراختیارمستاجرگذاشم وقرارداداجاره را درآژانس مسکن تنظیم نموده ایم
  بعدازانقضای مهلت توافق کردیم به مدت یکسال دیگر باتغییر اجاره بها تمدید کنیم ولی پشت قرارداد قبلی موجرومستاجر امضا کرده اند حالا که قرارداد جدید هم مدتش منقضی شده بااینکه درخواست کردم تخلیه کند تخلیه نمی کند راه قانونی چیست چه مدت زمان می برد شکایت کنیم وحکم تخلیه بگیریم ؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود.
   به شورای حل اختلاف مراجعه و با اسناد و مدارک تقاضای خلع ید و صدور دستور تخلیه کنید
   حداکثر دوهفته به مرادتان می‌رسید.

 9. محمدرضا گفت:

  سلام و احترام
  من یک واحد اپارتمان را به مستاجرم که ساکن آن هست فروختم اجاره نامه را تمدید نکردم بلکه پشت مبایعه نامه مدت اجاره تا شهریور تمدید شده. خانه به مبلغ ۱۰۵ میلیون فروخته شد و قرار بود ایشان در هنگام عقد قرار داد (۱۳تیر۹۶) ۴۰ میلون را بدهند و تا ۵ مرداد ۶۰ میلیون و تا پایان زمان اجاره ۶ شهریور ماه هم مابقی که در واقع پای سند بود. الان ۲۰ روزه که زمان تسویه گذشته و ایشان هیچ مبلغ دیگری پرداخت نکرده و من بهش زمان لازم را هم دادم اما خبری از پول نیست. در مبایعه نامه هم شرط فسخ به همراه ضرر و زیان و تاخیر قید شده سئوالم این است که من الان میتونم برای فسخ اقدام کنم و اگر این کار را بکنم چقدر زمان میبره تا خونه را تخلیه شده تحویل بگیرم یا اینکه صبر کنم تا مدت اجارش سربیاد و بعد روی اجاره نامه اقدام کنم. برام مهمه که بتونم خونه را سریع پس بگیرم چون یک واحد خریداری کردم و باید پرداخت دوم مستاجر(خریدارم) را برای پرداخت اون بدم لطفا راهنماییم کنید. با تشکر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   با توجه به مواردی که عنوان کردید بهترین روش،اقدام در جهت تخلیه با استفاده از ابزار اجاره نامه است.
   درگیر کردن این دو موضوع ،کارتان را سخت تر خواهد کرد.
   درصورت نیاز به راهنمایی دقیقتر مبایعه نامه تان را به ادمین کانال ارسال کنید.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   باسلام و درود
   از طریق اجاره نامه تان حکم تخلیه بگیرید.
   در صورت تمایل،تصویر قرارداد مبایعه نامه تان را به ادمین کانال تلگرام ارسال تا راهنمایی مناسب ارایه گردد.

 10. ارتمیس گفت:

  سلام و خدا قوت
  من ۵ مرداد یه واحد رو بدون پارکینگ به مستاجر تحویل دادم..الان بعد یک ماه با من تماس گرفته که چون جای پارک ماشین ندارم پولمو بده برم…من تا پایان قرارداد پولی ندارم بدم.ایا میتونه به شورای حل اختلاف یا مراجع قضایی مراجعه کنه
  قرارداد سه برگی و در بنگاه معاملاتی نوشته شده همراه با شاهد

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   سعی کنید با مستاجر برروی تاریخ تخلیه و مکانیزم بازدید متقاضیان اجاره توافق کنید چرا که مستاجر شما میتواند با تحویل کلید به شورای حل اختلاف تقاضای عودت مبلغ قرض الحسنه خویش را بنماید.
   موفق باشید.(قراردادتان فرقی با کد رهگیری نداردو با امضای دو شاهد معتبر است)

 11. ارتمیس گفت:

  ببخشید دوباره میپرسم
  چرا بی دلیل میتونه فسخ قرارداد کنه؟
  در صورتیکه در اجاره نوشته شده ملک بدون پارکینگ؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   بر خلاف تصور عموم که اجاره را عقدی لازم می دانند مستاجر به دلایل شخصی ( نظیر جابجایی . انتقال به شهر دیگر و عدم سازش با همسایگان و ده ها دلیل دیگر ) می تواند تقاضای تخلیه واحد استیجاری را با مراجعه به شورای حل اختلاف بنماید. البته که حق و حقوق شما از بابت پرداخت کمیسیون مشاور املاک و یک ماه اجاره مازاد پا برجاست.

 12. سعید گفت:

  با سلام و احترام
  من در تاریخ ۱۳/۴/۱۳۹۶ یک واحد اپارتمان را که مستاجرم ساکن آن بود به خود مستاجرم فروختم ایشان در زمان امضای مبایعه نامه ۲۵۸۵۰۰۰۰ تومان و چند روز بعد ۷ میلیون و پانصد هزار توامان دادند که با احتساب ۶ میلیون و پانصد هزار تومان پول پیش مبلغ به ۴۰ میلیون رسید. ثمن معامله ۱۰۵ میلیون بود و قرار شد در زمان تنظیم سند در دفترخانه به تاریخ ۵ مرداد ایشان ۶۵ میلیون باقی مانده را بدهد. در زمان عقد قرار داد ما پشت اجاره نامه را تا ۶ شهریور تمدید کردیم و ایشان هم امضا کردند. ایشان نتوانستند به وعده خود عمل کنند و من دوباره به ایشان فرصت دادم و ضمن تنظیم یک مبایعه نامه جدید به نام همسرشان قرار دفترخانه را روز ۲۹ شهریور گذاشتم. الان از زمان امضای قرار داد اولیه در تاریخ ۱۳/۴/۱۳۹۶ ایشان دیگر اجاره پرداخت نمیکند. اکنون سئوال من این است که:
  ۱: آیا من میتوانم اجاره های عقب افتاده را طلب کنم یا خیر
  ۲: آیا صرف امضای بیع نامه؛ اجاره نامه باطل میشود
  ۳: ایا میتوانم در روز دفترخانه به خاطر عدم دریافت اجاره های عقب افتاده از امضای سند خودداری کنم یا نه
  ۴: اگر این کار را انجام بدم چه عواقب حقوقی خواهد داشت
  ضمن اینکه در مبایعه نامه حق فسخ برای فروشنده در صورت اینکه خریدار نتواند به موقع به قول خود عمل کند نوشته شده و ضرر و زیان هم امده است
  از راهنمایی شما سپاسگذارم

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   بسیار علاقه مند بودم بتوانم پاسخ مناسبی به شما بدهم لکن به دلیل اینکه مفاد قرارداد فیمابین شما و مستاجر سابق(خریدار کنونی)در دسترس بنده نیست هرگونه پاسخ ممکن است شما را از مسیر صحیح خارج نماید.
   در صورت تمایل مفاد قراردادتان را برای من ارسال کنید

 13. شاهرخ گفت:

  سلام و سپاس
  بنده آپارتمانم رو ۲۰/۶/۹۶ رهن و اجاره دادم و تاریخ تحویل هم ۱/۷/۹۶ میباشد ولی بمنا به دلایلی یک روز بعد منصرف شدم از اجاره دادن ،الان باید جریمه ای بدم

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   اگر قرارداد را امضا کرده اید باید رضایت مستاجر را بگیرید
   با توجه به اینکه هنوز تحویل انجام نشده است با هماهنگی مشاور املاک و با مشورت او،اقدام برای این کار کنید.

 14. پیمان گفت:

  با سلام
  من یک ملک تجاری اجاره کردم و و تاریخ اتمام قرار دادم ۱اسفند ۹۶ میباشد
  ۱- صاحب ملک در تحویل ملک به من ۱۵ روز تاخیر داشته ولی گفته که راس ۱ اسفند باید تخلیه کنم و ۱۵ روز تاخیر را قبول ندارد
  ۲-ماه اسفند اوج کسب و کار من هست اگر تخلیه کنم متضرر میشوم چگونه میتوانم به مدت ۱۵ الی ۱ماه تخلیه نکنم

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام بر شما.
   اگر صورتجلسه تحویل دارید میتوانید بواسطه آن و از طریق شورای حل اختلاف اقدام کنید
   در غیر اینصورت نمیتوانید.

 15. امین گفت:

  با سلام
  من آپارتمانی رو یک سال و سه ماه پیش اجاره کردم. بعد از گذشت یکسال و اتمام قرارداد، شفاها با موجر با مبلغ کرایه ای جدید، تمدید کردیم و بنده به عنوان مستاجر کرایه جدید رو ماه به ماه پرداخت کرده ام. حالا بعد از گذشت سه ماه از “قرارداد شفاهی” فی مابین، بنده بدلیل مشکلات شخصی قصد جابجایی را دارم و یکماه قبل به موجر شفاها و پیامکی اطلاع داده ام. اما موجر بدلیل اینکه پول رهن (۶۵ میلیون تومان) من را ندارد که پس دهد، گفته باید مستاجر جدید پیدا شود. با توجه به اینکه موجر اپارتمان را گرانتر از عرف منطقه به املاک سپرده، مستاجر جدید پیدا نمی شود. حتی خود بنده نیز برای پیدا کردن مستاجر جدید اقدام کرده ام. حال با توجه به اینکه بنده قرارداد دیگری در جای دیگری نوشته ام و اگر موجر قبلی مبلغ رهن من را ندهد، من باید در قرارداد جدید خسارت پرداخت کنم، پیشنهاد شما در برخورد با موجر قدیمی چیست تا سریعتر به نتیجه برسیم؟
  با سپاس فراوان

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   درود بر شما،
   اگر راه توافق و جایگزینی مستاجر. جدید کارساز نیست،باتوجه به اتمام زمان تنها قرارداد موجود بین شما،تنها راهکار مفید،ادامه وضعیت موجود،مکتوب کردن توافقتان و فسخ قرارداد نوشته شده جدید است.راهکار دیگر،تخلیه محل اجاره،سپردن کلید به شورای حل اختلاف و تقاضای استرداد مبلغ قرض الحسنه تان است.
   موفق باشید.

 16. Shamim گفت:

  سلام بنده دو سال هست که مستاجر در یک ملک هستم ۲۲ شهریور قراردادمان تمام شده و مالک الان بعد از یکهفته پس از اتمام قرارداد در حالیکه از اول ماه برای تمدید پیسنهاد داده بودند، به بهانه مذاکره برای تمدید با چند نفر از بستگان به منزل ما امده و مدعی شدند که میخواهند منزل را به ایشان بفروشند و بنده که اماده برای تمدید بودم به یکباره گرفتار شدم حال چند سوال دارم ۱_ ایا قراردادمان با توجه به اینکه مالک یکهفته بعد مراجعه کرده بصورت اتومات تمدید تلقی میشود؟ ۲_ قانونا من چقدر مهلت برای تخلیه خواهم داشت؟ ۳_ ایا با این کاری که موجر سر بنده دراورده من باید جریمه ای پرداخت کنم؟ لطفا راهنمای بفرمایید ممنون

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود بر شما
   ۱.متاسفانه قراردادتان خود بخود تمدید نمیشود،شما بایستی تخلیه کنید
   ۲.قانونا مهلتی ندارید،اگر موافقت مالک کسب نشود.
   ۳.خیر نیازی به جریمه نیست.
   موفق باشید.

  • سلام
   من ۱۸/۶/۹۶ ملکم را قرداد بستم قرار تحویل کلید به مستاجر ۳۱/۶/۹۶بود به شرط کامل شدن ودیعه اما متاسفانه نتوانستند پول تهیه کنند تماس زیادی گرفته شد اما بنده چهل روز پایبند قرار داد شدم وخودشان خواستار فسق قرداد شدند
   هجده میلیون موقع عقد قراردادگرفتم میخواهم کمیسیون جدید به بنگاه دیگری دهم مستاجر تقبل نمی کند لطفا راهنمایی کنبد.

   • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

    سلام
    پرداخت کمیسیون قرارداد برای دوطرفه ب انضمام یکماه اجاره بها طبق عرف برعهده فسخ کننده است.

 17. هاشمی گفت:

  با سلام . ملکی را که اجاره داده بودم از زمان تخلیه اش دو ماه گذشته بود که با توجه به عدم تخلیه شکایت کردم و مبلغ ودیعه را به صندوق دادگستری واریز کردم و قبل از صدور رای دادگاه مستاجر اقدام به تسویه و تخلیه نمود، که مبلغ ودیعه بعلت عدم پرداخت اجاره های عقب افتاده تسویه شد و هیچ حساب مالی دیگر نداریم چطور و چگونه ودیعه را از دادگستری پس بگیرم.؟

 18. سلام .دوماه پیش آپارتمانی رادراصفهان به اجاره دادم وبرای پول پیش یک ماه چک دادندوالان باگذشت یک ماازتاریخ چک هنوزپرداخت نشده واجاره هم ندادند.
  لطفامراراهنمایی کنید چکارکنم وبه کدام ارگان شکایت کنم ودرضمن بنگاه هم الان زیربارهیچ مسواینی نمی روددرحالی که روزاول همچون ازمستعجرتعریف می کردتامنواغوال کرد

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   درصورت داشتن اجاره نامه،پس از سه ماه میتوانید دستور تخلیه بگیرید.متاسفانه به دلیل اینکه قرض الحسنه ندارید،وصول طلبتان اندکی مشکل ولی تخلیه منزلتان امکانپذیر است.

   • سید ابوالفضل میرغفوری گفت:

    سلام یک آپارتمان دادم اجاره الان ۲۵ روز مانده به پایان قرار داد مستاجر میگوید بک سوم رهن بش بدهم در قرار داد درج شده در زمان پایان قرداد موجر مکلف است یک سوم به مستاجر بده آیا مستاجر میتواند ۲۵ روز زودتر از پایان قرارداد درخواست کند

    • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

     سلام
     بله عرف این است که یکماه پیش از تخلیه و بمنظور عقد قرارداد جدید،مقداری از مبلغ قرض الحسنه را به مستاجر پس میدهند.نگران نباشید ولی مکتوب کنید.

 19. ارزو گفت:

  با سلام در تاریخ ۵/۵/۹۶ باید ملک توسط مستاجر تخلیه میگردید در قرارداد برای هرروز تاخیز مبلغ ۱۰۰ هزار تومان خسارت تاخیر تعین شده حال در واقعیت امر در موعد تخلیه نکردند موجر به شورا دادخواست تخلیه و مطالبه وجه التزام میکنند جلسه رسیدگی برای ۷/۷ تعیین میشه در طی این دوماه مستاجر در ۶/۷ به شورا تامین دلیل اخذ میکنه که در ان متن صورتجلسه ضدونقیض هایی اشاره شده اینکه اصلا تعداد واحدهای ساختمان اشتباه بوده و اینکه قید میشه که املاکی گواهی کرده که مستاجر اومده سر موعد دفتر املاک و کلید ها رو تحویل داده درصورتی که در تامین دلیل کلیدها در ید مستاجر بوده و به شورا تحویل میدهد حال تامین دلیل به موجر ابلاغ نمیشه و اینکه موجر در روز جلسه رسیدگی به دعوای خودش متوجه میشه که مستاجر کلید رو نحویل شورا داده همان روز موجر ودیعه رو به صندوق واریز میکنه حال ایا مستاجر مستحق مطالبه وجه التزام است؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   با توجه به توضیحات شما/خیر مستحق نیست.
   اما شما باید به تاریخ دادخواست ها با دقت بیشتری اشاره کنید.

 20. غلامرضا صبا گفت:

  سلام و تشکر از وقتی که می گذارید. سه ماه پیش آپارتمانی را پیش خرید کردیم و اژانس املاک بدون اشاره به پیش خرید در متن مبایعه نامه (با کد رهگیری) خرید آپارتمان را قید و برای تحویل و انتقال سند نیز تاریخ تعیین و ضمن آن نحوه پرداخت ثمن را که به صورت نقد و اقساط (چک) به مدت ۷ ماه است را ذکر نموده است. در آن زمان در حال ساخت سقف طبقه سوم از پنج طبقه بودند و متراژ واحد را ۱۷۵ اعلام کردند. اکنون بعد از تکمیل سقف ها و شروع تیغه بندی داخلی متوجه شدیم که واحد مورد نظر ۱۶۵ متر (حداکثر) خواهد بود و نقشه داخلی هم مغایر با عرف ساخت چنین واحدی است (اتاق خواب مستر فقط ۸ متر است و سایر اتاق خوابها ۹ متر و دیگری ۲۰ متر و بدون کمد دیواری و فاقد کانال کولر یا سیستم خنک کننده). سوال این است که چطور می توان سازنده (مالک هم هست) را به رعایت عرف و تغییر اندازه های داخلی الزام کرد؟ ضمن اینکه نقشه واحد ها را هم هنوز ارائه نداده است. ضمناً حق فسخ وجود ندارد و خیار تدلیس معتبر است و جریمه عدم ایفای تعهدات از هر طرف روزانه ۲ میلیون ریال تعیین شده است. با احترام و تشکر مجدد

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   ممنون
   موضوع شما کمی پیچیده است.به چند دلیل
   الزامات قانونی پیش فروش را رعایت نکرده اید
   نقشه های معماری را پیش از عقد قرارداد رویت و مصوب نکرده اید بنابراین برای بیان و استفاده از خیار تدلیس مستندی ندارید
   تنها نکته مثبت,یکی بودن سازنده و مالک است.
   بنظر میرسد توافق بر تغییر ایرادات با سازنده تنها راه موجود باشد.

 21. پاک دامن گفت:

  سلام دو ماه پیش یک واحد آپارتمان رو اجاره دادم روزی که قرار داد نوشتم توی بنگاه مطرح کردم که قصد فروش دارم ولی به دلیل بی تجربگی توی قرارداد برای بازدید چیزی ذکر نکردم و آقایی که قرارداد هم نوشت چیزی نگفت حالا مستاجر اجازه بازدید نمی ده به بنگاه که مراجعه کردم می گه فقط قرارداد ملاکه . بدونه بازدید هم کسی حاضر به خرید نیست . دقیقا چکار می تونم بکنم چون مستاجر به هیج وجه حتی اجازه عکس گرفتن از داخل خونه یا اجازه ورود خودم رو هم نمی ده آیا می تونم که قرارداد رو فسخ کنم ؟؟؟ و آیا وظیفه بنگاه نبوده که همون موقع می گفته که باید تو قرارداد ذکر بشه؟؟؟

 22. محمد گفت:

  سلام
  من يك واحد در مهر ماه سال ۹۴ اجاره كردم و در سررسيد تا اسفند ماه سال ۹۵ تمديد كرديم. از اسفند ماه تا آبان ۹۶ كه تخليه كردم ، از مبلغ قرض الحسنه ۱۳ ميليون باقي مانده . توافق كرده بوديم كه در روز تخليه مبلغ را به من بپردازد ولي متاسفانه اصلا پيداش نشد . الان كليددست منه ولي اظهار نامه بعد از تخليه فرستادم مبني بر اينكه ملك تخليه است و ۴۸ ساعت فرصت دارد ۱۳ ميليون را بپردازد . الان قفل درب ورودي عوض شده . من نگرانم كه مدعي شود كه چرا من در موعد مقرر تخليه نكرده ام و مدعي خسارت روزانه شود . آيا مي تواند مدعي شود .

 23. محمد گفت:

  سلام
  اگر مبلغ قرض الحسنه به مستاجر پرداخت نشده باشد ، مستاجر مي تواند مورد اجاره را حتي پس از اتمام قرارداد تخليه نكند ؟

 24. عباس گفت:

  با سلام
  بنده در سال ۹۲ مغازه ای را رهن و اجاره نمودم و قرارداد اجاره را مشاور املاک نوشتیم و در سالهای بعد برای تمدید پشت برگه قرارداد نوشته ای مبنی بر تمدید قرارداد بین موجر و مستاجر با مبلغ جدید توافق و امضا شد. یک یا دو ماه پیش به موجر اطلاع دادم که امسال مغازه را تخلیه و تحویل میدهم. چند روز قبل در موعد اتمام قرارداد مغازه را تخلیه نمودم در حال حاضر موجر بدلیل مسافرت در دسترس نیست و برادر موجر قرار است برای تنظیم ابطال یا فسخ قرارداد حاضر شود. لطفا راهنمایی بفرمایید که آیا بنده به عنوان موستاجر میتوانم با برادر موجر ابطال قرارداد اجاره را امضا کنم و آیا موجر میتواند تا زمان ارائه مفاساحساب مالیات و بیمه و غیره برای مغازه کل یا بخشی از مبلغ رهن قرارداد را نزد خود نگهدارد دراین صورت بنده به عنوان مستاجر بهترین ضمانتی که میتوانم بگیرم چیست؟
  در صورت عدم توافق برای عودت مبلغ سپرده رهن آیا بهتر است بنده به شورای حل اختلاف مراجعه کنم و درخواست تامین دلیل بگیرم وآیا امکان دارد کلید را به مسئول شوای حل اختلاف دهم و مغازه توسط شورا پلمپ شود تا زمان پرداخت مبلغ سپرده از جانب مستاجر؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی جامع و کاملی در این مورد بفرمائید.
  باتشکر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   با برادر ایشان نمیتوانید توافق کنید مگر وکالت داشته باشند.
   معمولا مبالغی برای این موارد باقی میماند.
   سعی کنید بابت این مبلغ رسید بگیرید و مهلت تعیین کنید.
   در صورت عدم توافق به شورا مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
 • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
 • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
 • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
 • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
 • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.