اجاره های طولانی مدت و تصور ایجاد حق سرقفلی برای مستاجر

یکی از سوالات همیشگی موجرین و مالکین اماکن تجاری در دوره های آموزشی و مراجعین به دفتر ما این است که آیا اگر ملک خود را به یکباره به مدت سه سال یا پنج سال یا بیشتر به شخصی اجاره بدهیم، در پایان مدت اجاره می توانیم بدون هرگونه مشکل یا ادعایی ملک را تخلیه کنیم و برای مستاجر حق سرقفلی یا کسب و پیشه بوجود نمی آید؟! در پاسخ گفته می شود که در نظام حقوقی ایران در آن واحد در خصوص اماکن تجاری دو قانون با تفاوت های اساسی تحت عنوان قانون روابط موجر و مستاجر حکومت می نماید.

در قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ حقی تحت عنوان حق کسب و پیشه و تجارت پیش بینی شده که پس از پایان اجاره برای مستاجر محل تجاری بوجود می آید بدون اینکه در ابتدای اجاره پولی تحت عنوان حق سرقفلی یا حق کسب و پیشه به موجر پرداخته باشد و حتی مدت زمان در ایجاد آن اثر ندارد.

اما در قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۷۶ حقی تحت عنوان سرقفلی پیش بینی شده که وقتی به مستاجر محل تجاری تعلق می گیرد که در ابتدای اجاره وجهی غیر از قرض الحسنه یا رهن از سوی مستاجر به موجر با عنوان سرقفلی پرداخت شود که همزمان با تخلیه باید به قیمت عادله روز با نظر کارشناس به مستاجر مسترد شود مگر در قرارداد به نحو دیگری شرط شده باشد.

چه اماکنی مشمول قانون اجاره سال ۱۳۵۶ شده و چه اماکنی مشمول قانون سال ۱۳۷۶ می­شود؟ هر محل تجاری که دارای سابقه اجاره قبل از یکم مهرماه ۱۳۷۶ باشد و هر چند سال یکبار با رضایت و آگاهی مالک از مستاجر قبلی به مستاجر بعدی منتقل شود مشمول قانون سال ۵۶ شده و حتی اگر مدت اجاره یکسال و کمتر هم باشد برای مستاجر حق کسب و پیشه بوجود می اید که در این صورت با وجود انقضای مدت اجاره نیز امکان تخلیه ملک ممکن نیست مگر طبق شرایط مقرر ور ماده ۱۵ قانون اجاره سال ۵۶٫

این مطلب را از دست ندهید:  سوالات مهم در خصوص حق کسب و پيشه

اگر یک محل تجاری مشمول قانون سال ۵۶ باشد و خود مالک حق کسب و پیشه را از مستاجر آخر خریداری کند و سپس ملک را به فرد دیگری صرفا اجاره داده بدون اینکه حق سرقفلی یا کسب و پیشه را به وی انتقال دهد در این صورت در پایان مدت اجاره مستاجر هیچگونه حقی اعم از سرقفلی یا حق کسب و پیشه ندارد.

چنانچه یک محل تجاری پس از یکم مهر ماه ۱۳۷۶ احداث شده و در ابتدای اجاره مبلغی تحت عنوان سرقفلی به موجر نپرداخته باشد حتی اگر مدت اجاره طولانی باشد مثلا ده سال در پایان اجاره و هنگام تخلیه حقی برای مستاجر بجز قرض الحسنه متصور نیست.زیرا در قانون روابط موجر و مستاجر سال ۷۶ برعکس قانون سال ۵۶ به صرف اجاره دادن حق سرقفلی یا کسب و پیشه بوجود نمی اید و اجاره طولانی مدت هم برای مالک نگرانی بوجود نخواهد اورد.

مستاجری که صاحب حق کسب و پیشه طبق قانون سال ۵۶ است اگر حق انتقال به غیر هم داشته باشد نمی تواند ملک را اجاره به غیر دهد و بصورت مالک از مستاجر بعدی اجاره بگیرد زیرا این اقدام به منزله انتقال سرقفلی است و خطر بزرگی را برای وی ایجاد میکند و مستاجر اخیر می تواند مدعی مالکیت حق کسب و پیشه شود.

با توجه به تفاوت های موجود میان قانون سال۵۶ و ۷۶ در باب اجاره اماکن تجاری و ضرورت آگاهی از مقررات و مفاد قرارداد اجاره حتما چه بعنوان مالک و یا مستاجر قبل از هر اقدامی اعم از انتقال به غیر یا تغییر شغل یا احداث بنا و یا تعمییرات و غیره با یک وکیل خبره در زمینه امور ملکی و قراردادها مشاوره نمایید تا از زیان های احتمالی در آینده جلوگیری نمایید.

این مطلب را از دست ندهید:  تفاوت هاي حق کسب و پیشہ و سرقفلے
محسن محمدرضاپور
محسن محمدرضاپور
امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. از اینکه خدمتی برای مردمم انجام میدم خوشحالم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
  • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
  • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
  • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
  • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
  • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.