مشاعات ساختمان چیست؟

قسمت های مشترک مجتمع های آپارتمانی شامل زمین، تاسیسات مشترک مانند سیستم گرمایش و سرمایش مشترک، چاه، انشعاب برق مشترک، بالابر، فاضلاب، انشعاب آب مشترک ، انبار مشترک، لوله ها و سیم های برق، اسکلت ساختمان، بام، راهرو و راه پله ها، درب و پنجره ها در قسمت های عمومی، رختشوی خانه، حیات، محوطه ساختمان که بخشی از ملک است، حیات خلوت، اتاق سرایدار، نمای ساختمان، انبار عمومی و تلفن مرکزی و به اصطلاح مشاعات ساختمان است. هر آنچه که مطابق صورت جلسه تفکیک آپارتمان ها اختصاص به آپارتمان خاصی ندارد مشترک و مورد استفاده همه مالکان و متصرفان قانونی است. این قسمت ها غیرقابل انتقال است و هر مالکی یا قائم مقام او به نسبت مالکیت خود و مساحت آپارتمانش در آن به صورت مشترک و مشاعی سهیم است.

در ادامه به برخی از سوالات در زمینه مشاعات ساختمان خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

من مالک واحد زیر زمین اپاتمان ۶ واحده هستم که واحد کوچکی است و قسمت روبروی من شوفاز خانه بوده و هم اکنون تخلیه گشته و همسایه ها از پکیج استفاده میکنند . ایا جزئ مشاعات است ؟ و ایا من میتوانم ان را از همسایه ها خریداری کنم؟

بله جز مشاعات است
هر مشاعي قابل خريد و فروش هست. بنابراين براي خريد بايد توافق كنيد و ديگر صاحب خانه ها راضي باشند.

من در یک متجمع مسکونی ۲۰۰ واحدی زندگی میکنیم.
مجتمع دارای محوطه ای مشاع جهت هواخوری هست بدون فضای سبز و…
سوالم اینه که آیا در قانون ساعتی برای برقراری سکوت و ترک محوطه و دوری از تجمع و بازی اهالی در ساعت شب هست یا خیر؟

این مطلب را از دست ندهید:  پارکینگ ، از اختصاصی و مشاع تا تصرف ناحق

هيئت مديره ساختمان مي تواند تصميم گيري كند.

مدیر مجتمع جهت شکایت از ساکنین در رابطه امور مجتمع به کدام مرجع باید مراجعه کند؟

شوراي حل اختلاف

 مشاعات ساختمان

در بعضي از موارد ديده مي‌شود خانم‌هايي اقدام به زدن آرايشگاه در واحد آپارتماني يا حتي ايجاد مشاغل ديگر در فضاي مسكوني مي‌كنند كه موجب مزاحمت‌هايي نيز براي ساير سكنه مي‌شود. آیا این مشاغل ممنوع است؟

بر اساس ماده ۵۰ ساختمان صرفاً محل مسكوني بوده و هرگونه استفاده تجاري و اداري از آپارتمان‌ها ممنوع است.

در اغلب موارد همسايه‌ها از گذاشتن زباله در قسمت‌هاي مشاع ساختمان از سوي يكي از ساكنان اعتراض مي‌كنند. آیا قانونی وجود دارد؟

در اين مورد بايد بگويم كه بر طبق ماده ۵۱ قراردادن كيسه زباله و سطل آشغال پشت در آپارتمان، ريختن زباله و آشغال در حياط و راهروها ممنوع است.

آیا قانونی در خصوص استفاده غيرمتعارف مهمانان يكي از واحدها از پاركينگ ساختمان وجود دارد؟

براساس ماده ۵۲ هر يك از واحدهاي ساختمان فقط و فقط داراي يك پاركينگ است و بالطبع مالك مجاز به پارك تنها يك خودرو است كه محل آن در صورت مجلس تفكيكي ساختمان مشخص شده و در ساختمان نيز با نصب پلاك معيّن مي‌تواند مشخص شود. پارك خودرو در غير از پاركينگ اختصاصي هر واحد و همچنين پارك خودرو در محل‌هاي مشاع درون پاركينگ كه به منظور راحتي تردّد و دور گرفتن خودروها در نظر گرفته شده، ممنوع است.

همچنین بر اساس ماده ۶۰ استفاده از پاركينگ جهت برگزاري مجالس اختصاصي ساكنين صرفاً با اجازه مدير و كسب رضايت تمامي ساكنين امكانپذير خواهد بود. در اينصورت جهت جبران هزينه‌هاي تحميلي به ساختمان لازم است معادل چهار ماه شارژ به صندوق پرداخت گردد. البته در تبصره ۸ اين ماده آمده است كه برگزاري مجمع عمومي ساختمان در محل پاركينگ از ماده فوق مستثني است.

این مطلب را از دست ندهید:  فروش ملک مشاع و تفاوت افراز و تفکیک (جدید)

انباري واقع در زيرپله زير زمين برای کدام واحد است؟

براساس ماده ۵۵ انباري واقع در زيرپله زير زمين محل قرار دادن وسايل سرايدار بوده و فضاهاي اضافي در اتاقك آسانسور در پشت‌بام و اتاق تأسيسات در پاركينگ صرفاً جهت قراردادن وسايل مرتبط با ساختمان خواهد بود. در برخي موارد ديده مي‌شود كه واحدي اقدام به بردن اسباب با آسانسور مي‌كند يا نخاله‌هاي باقي مانده از تعميرا ت واحد خود را با آسانسور جابه‌جا مي‌كند اما در اينگونه موارد نيز قانونگذار چاره‌اي انديشيده است. بر طبق ماده ۵۶ اسباب‌كشي و حمل مصالح ساختماني و نخاله‌هاي ناشي از تعميرات با آسانسور ممنوع بوده و سرايدار مكلّف به ممانعت از انجام اين عمل خواهد بود.

برگزاري مهماني‌هاي خارج از زمان معمول چگونه است؟

طبق ماده ۵۹ در مهماني‌هاي شب‌هاي غير تعطيل بعد از ساعت ۲۲ و در شب‌هاي تعطيل بعد از ساعت ۲۴ رعايت سكوت كامل ساختمان چه از جهت صداي مهمانان و چه از لحاظ صداي موسيقي الزامي است.

محسن محمدرضاپور
محسن محمدرضاپور
امروز کارهایی را انجام می دهم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را انجام دهم که دیگران قادر نیستند انجام دهند. از اینکه خدمتی برای مردمم انجام میدم خوشحالم.

38 دیدگاه

 1. جواد گفت:

  با سلام:
  حیاتی که درپنتهوس یک مجتمع میباشد چگونه در سند قید میشود. ایا مشاعات است یا قابل خریدوفروش میباشد؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   با سلام
   چنانچه تراس گاردن باشد(بخوانید روف گاردن) جزء مشاعات است و محاسبه نمیشود.حتی اگر دسترسی منحصر به این واحد باشد.
   چنانچه در بنای مجاز در پروانه ساختمانی باشد(اغلب دو طرف بسته و مسقف)جزء بنا بوده و اغلب یک سوم تا نصف قیمت ملک دریافت میشود.
   هرچند که بهتر است بیان شود که توجیه خرید در مقابل قیمت نسبتاً زیاد و متراژ بالای این واحدها،وجود همچنین امکاناتی است.

 2. امیر گفت:

  با سلام.
  ممنون از سایت خوبتون و راهنمایی هایی که انجام میدهید.
  برای فروش یه واحد آپارتمان میخوام پایان کار شهرداری بگیرم. از شهرداری اومدن برای بازدید گفتن انباری های روی پشت بام و سقف کاذب حیاط خلوت مشکل داره. مراجعه کردم به شهرداری و گفتم هیچکدوم اینا مربوط به واحد ما نیست و برای واحدهای دیگست ولی گفتن دو هفتست قانون جدیدی اومده که برای فروش هر واحد باید ساختمان هیچگونه مشکلی نداشته باشه. ازشون پرسیدم پس من باید چیکار کنم گفتن برو شورای حل اختلاف از همسایه هات شکایت کن. من چند وقت دیگه موعد تحویل ملکم میرسه و بعد اون باید ضرر و زیان بدم.
  شما چه راهی رو پیشنهاد میکنید؟
  با تشکر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و سپاس
   معمولاً برای فروش آپارتمان اخذ پایانکار جدید لزومی نداشته و با همان پایانکار قدیم تنظیم سند انجام خواهد شد.
   در واقع اگر خریدار شما پایانکار قدیم را بپذیرد منعی جهت انتقال اسناد وجود نداشته و دفترخانه نسبت به تنظیم سند اقدام خواهد نمود.
   ضمنا اگر پایان کار قبلی را ندارید رونوشت آن را از آخرین دفترخانه تنظیم سند بگیرید.
   موفق باشید.

 3. احسان گفت:

  با سلام
  سئوالی بابت مشاعات ساختمان داشتم. آیا درب واحدهای مسکونی جزو مشاعات ساختمان است؟

 4. مهدی رضاپور گفت:

  با سلام
  بنده یک واحد آپارتمان تک واحدی که کلا ۳ طبقه است را خریداری کرده ام که در ۲ طبقه دیگر یه خانواده فامیلی باهم زندگی میکنند .واحد بنده پارکینگ ندارد و ۲ طبقه دیگر دارای پارکینگ هستند . نصف بیشتر پارکینگ را نرده زده اند و قفسه بندی کردند و پرده کشیده اند .جزو مشاعات میباشد و خلاف کرده اند؟ باید به کجا مراجعه کنم جهت پیگیری تخریب یا جریمه در صورت تخلف؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام برشما
   قراردادن وسیله در محوطه پارکینگ و قسمت اختصاصی آن برای مالک منعی ندارد بشرط اینکه برای تردد شما مانعی ایجاد نکند.
   و یا دسترسی شما به انباری تان را محدود کند و یا با درهم ریختگی باعث کاهش ارزش بنای شما شود.
   در این موارد میتوانید ب شورای حل اختلاف مراجعه و تامین دلیل کنید.

 5. سید جواد حسینی گفت:

  سلام وقت بخیر.باتشکر از شما بابت این سایت.یک سوال داشتم .بنده در یک مجتمع اپارتمانی ۲۰ واحدی زندگی میکنم که فقط یک جای پارک دارم .ولی دو تا ماشین دارم مجبور م یک ماشین را در حیاط پارک کنم البته این درحالی است که هیچگونه مزاحمتی برای دیگران ندارداما چند نفر از همسایه ها اعلام میکنند که نباید در حیاط پارک کنی حیاط زشت میشه وباید در خیابان پارک کنی.که بعلت نبودن امنیت در خیابان وبا توجه به تردد زیاد امکان پارک نیست ایا از نظر قانونی من حق استفاده از قانون مشاعات ساحتمان را دارم.با تشکر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و وقت بخیر
   خیر شما چنین حقی ندارید.مگر با رضایت سایر همسایگان.پیشنهاد میشود در صورت موافقت بخشی از هزینه های شارژ ساختمان را بپردازید.این یک روش مرسوم است .
   موفق باشید.

   • majid گفت:

    سلام و درود
    من یک آپارتمان خریدم که ۹۱ مترهست و ۱۴ متر پارکینگ بمن فروختن و میگن ۲۳ متر مشاعات بشما تعلق میگیره و به همان قیمت و این ۲۳ متر را به هر ۱۸ واحد محاسبه میکنن و پول میگیرن امروز از نظام مهندسی گفتن این خلاف قانونه و نباید پول بگیرن تکلیف چیه?قانون چی میگه
    درضمن مشاعات را گفتن شامل پله و آسانسور و پشت بام هست

 6. یاوری گفت:

  سلام. پاسیویی که در طبقه اول وجود داره و غیر مسقف است و تنها از اطاق خواب راه ورودی دارد ا چه قوانینی بر ان حاکم است؟

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   جز مشاعات است
   با رضایت همسایه ها میتوان مسقف نمود
   استفاده مختص شماست
   هزینه تعمیرات منحصرا با شماست

 7. فرهاد گفت:

  با سلام خدمت شما بنده در آپارتمان ۱۴ واحدی ساکن هستم که ۷ واحد در طبقه همکف پارکینگ دارند ۵ نفر در زیرزمین و ۲ نفر هم بدون پارکینگ
  راه ورودی پارکینگ های زیرزمین از درب حیات است و حیات عملا مسیر عبور ماشین های این ۵ واحد است و کاربرد دیگری ندارد. البته اگر لازم باشد از طریق دربی در پارکینگ همکف می توان به حیاط آپارتمان رفت و آمد کرد.
  چند سال قبل مالکینی که پارکینگ آنها در زیرزمین قرار دارد اقدام به برقی کردن درب حیاط کردند و ریموت آنرا فقط بین خودشان تقسیم کردند. البته ساکنین پارکینگ های طبقه همکف هم مشابه اینکار را برای درب پارکینگ های خود کردند. الان موتور درب حیاط خراب شده و ۵ واحد ذینفع آن به این دلیل که درب حیاط مشاع است خواستار پرداخت پول تعمیر آن از صندوق عمومی ساختمان هستند. ولی بقیه اعتراض دارند که شاید درب حیاط مشاع باشد ولی در تردد به آن هیچ استفاده ای از درب مذکور ندارند.
  لطفا راهنمایی فرمایید تکلیف چیست.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   مالکیت درب مشاع است ولی پرداخت هزینه تعمیر موتور درب مشاعی,با استفاده کنندگان است و لاغیر.

 8. بهرام گفت:

  با سلام خدمت شما . با تشکر از سایت شما.سوالی داشتم . یک مجتمع ۱۶ واحده هستیم که مالک اصلی در طبقات همکفِ خارج از ساختمان ، واحد تجاری زده است که آنرا به آژانس تاکسی تلفنی تبدیل کرده اند و آنها هیج ارتباطی از نظر استفاده انشعابات آب و برق و گاز و حتی تردد آنها به داخل ساختمان مسکونی ندارد . اما به دلیل داشتن سرویس بهداشتی در پارکینگِ ساختمان به آنها اجازه تردد جهت استفاده از آنرا داده که این مسئله بعلت تردد بیش از حد آنها به داخل ساختمان باعث مشکلاتی برای کلیه ساکنین مسکونی شده است و همچنین تعداد ۲ محل از پارکینگ را برای آنها در نظر گرفته است که برای بعضی از واحدها جای پارکینگ فشرده قرار داده و هرچه ساکنین به آنها میگویند که اینکار درست نیست او اعلام میدارد که شما مستاجر من هستید و من تصمصم گیرنده قطعی هستم . البته با صحبتهای فراوان قار شده که این واحد تجاری نصف مبلغ شارژ ساختمان را نیز پرداخت نماید .
  حالا از شما سرور گرامی خواستم بپرسم که قانونگذار در مورد اینگونه مسائل چه قوانینی را مطرح کرده است ؟
  و اینکه آیا واحد تجاری که بیرون ساخته شده میتوانند بر اساس ضوابطی از اینگونه بخشهای داخلی ساختمان استفاده کند یا نه ؟ لطفا در صورت ممکن بصورت کلی راهنمائی کنید . چون در هر سایتی مراجعه کردم ، هیچگونه قانونی جهت حل این مشکل مطرح نشده . با تشکر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود بر شما
   چنانچه تجاری بر مبنای روند قانونی احداث شده ،خیر مانعی ندارد و ایشان حق تردد به داخل ساختمان را دارند چرا که در عرصه و اعیان شریک هستند.مگر اینکه توافق دیگری انجام شده باشد.پرداخت نصف شارژ نیز نشانه ای از وجود این توافقات است.
   موفق باشید

 9. فیض الهی گفت:

  با عرض سلام و وقت بخیر.باتشکر از شما بابت این سایت خوبتان.یک سوال داشتم .بنده در یک مجتمع اپارتمانی زندگی میکنم که شامل یک پارکینگ دو قسمتی می باشد. در اثر ترکیدگی لوله آب در بیرون ؛ دیوار یکی از پارکینگ ها نم کشیده و نیاز به تعمیر داشت. شرکت آب مبلغ ۵۰۰ هزار تومان به عنوان خسارت به آپارتمان پرداخت کرد. ولی نم کشیدگی دیوار سیمانی بعد از مدتی بدون تعمیر خوب شد. حالا این پول خسارت که استفاده هم نشده بایستی به صندوق آپارتمان تحویل شود و یا بین فقط مالکین همان پارکینگ تقسیم شود؟ لطفا راهنمایی فرمایید.

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و سپاس
   این پول متعلق به صندوق ساختمان است کما اینکه اگر هم خسارتی پرداخت نمیشد کل مالکین میباید هزینه را متقبل میشدند

 10. زهرا امینی گفت:

  ببخشید یه سوال داشتم.
  آپارتمان ما در هر طبقه دو واحد روبرو هستیم که قسمت جلوی درها و ورودی آسانسور از پله ها توسط در شیشه ای جدا شده. آیا این قسمت مشاعات هست یا برای هر طبقه مربوط به دو واحد مربوطه هست؟

 11. جلالی گفت:

  با سلام . من مدیر ساختمانی ۵ طبقه هستم . رستورانی در طبقه همکف ما وجود دارد. کنتور ها و سیستم تهویه رستوران در داخل ساختمان است . ایا این رستوران باید شارژ بدهد؟ در ضمن یک بخش مشاع وجود دارد که محصور است و در تملک رستوران قرار گرفته. حکم این تملک چیست؟ با تشکر از پاسخ شما

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   رستوران در هزینه های نگهداری ساختمان(شارزینگ)شریک است.مگر اینکه توافق مکتوب دیگری موجود باشد.
   استفاده از قسمت مشاع چنانچه تنها از طریق رستوران قابل دسترس باشد منعی ندارد در غیر اینصورت تملیک آن جای اشکال است.

 12. بهرام گفت:

  با تشکر فراوان از پاسخ کامل جنابعالی

 13. علی گفت:

  با سلام
  من در آپارتمان ۱۶ واحدی در طبقه چهارم زندگی می کنم که دارای موتورخانه مرکزی است و سقف دو واحد زیری من نشت آب دارد و بعد از کندن کف واحد خودم متوجه شدم که لوله آب گرم ورودی به واحد من که از واحد کناری می آید قبل از شیرفلکه واحدم پوسیده ونشتی دارد
  هزینه تعمیرات لوله با چه کسی میباشد
  باتشکر

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   با سلام هزینه تعمیرات لوله های داخلی واحد با استفاده کننده است حال ورودی از موتورخانه باشد یا جای دیگر.
   این موضوع برای سایر همسایگان شما نیز صدق میکند.

 14. خرازی گفت:

  با سلام ، در یک آپارتمان ۶ واحدی ، همه واحد ها فضای پارکینگ دارند اما یک واحد نقلیه ای برای پارک ندارد ، مدیر ساختمان رفت و آمد نفرات آن خانواده را از درب پارکینگ ممنوع میداند،آیا رفتار ایشان قانونی است ؟ ضمنا درب پارکینگ دارای جک برقی است.
  ممنون از راهنمایی شما

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام
   تردد از درب پارکینگ برای افراد فاقد وسیله نقلیه امکان پذیر نیست مگر در مواقع ضروری و طبیعتا هزینه های تعمیر و نگهداری نیز شامل ایشان نمیشود.

 15. مژگان گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  در طبقه دوم قسمت راهرو لوله ترکید که مجبور شدیم کف را بکنیم و تعمیر لوله کنیم ، به علت پوسیدگی لوله ها میخواهند لوله های کف راهرو را عوض کنند ، لوله هایی که مربوط به چهار واحد است ایا هزینه تعویض لوله های چهار واحد که شامل اب گرم و سرد و یک لوله برگشت است جز مشاعات است یا به عهده واحدها است
  در ضمن سنگ کف راهرو هم باید درست شود به علت ترکیدگی لوله ایا هزینه ان هم جز مشاعات است چون هر دوی این موارد در راهرو است ممنونم

 16. majid گفت:

  عرض سلام و ادب
  مهندس اگر امکان داره شماره همراهتون را به ایمیل من بفرستید تا با شما تماس بگیرم
  بابت پاسخ سوالم هم خیلی لطف کردید
  با تشکر

 17. شهره گفت:

  با عرض سلام و احترام و تشکر بابت راهنمایی های مفیدتان
  پاسیویی بین واحد من و همسایه وجود دارد که دسترسی به پاسیو از طریق واحد همسایه می باشد ولی تنها نور گیر و همینطور تهویه هوای اشپزخانه من از طریق این پاسیو می باشد. همسایه مذکور پاسیو را به اشپزخانه مبدل کرده اند و وسایل زیادی در پاسیو گذاشته اند و من مجبور به بستن همیشگی پنجره شده ام. همه پیشنهاد می کنند که بساز . از شر مزاحمت های ایشان تصمیم به فروش گرفتم ولی هر کس مراجعه می کند این منظره را که می بیند می رود. این همسایه بسیار بد دهن عصبی و بی ادب می باشد. ایا راه حلی برای رفع مزاحمت های این فرد دارم.
  با تشکر از لطف شما

  • وحید سرحسابی وحید سرحسابی گفت:

   سلام و درود
   میتوانید از طریق شهرداری و سپس شورای حل اختلاف اقدام و ایشان را مجبور به بازگرداندن ملک به وضعیت قبل نمایید
   حقتان را میگیرید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
 • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
 • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
 • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
 • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
 • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.