۵ دلیل ناکامی در معاملات مسکن

دلایل نکامی در معاملات ملک

۵ دلیل ناکامی در معاملات مسکن

عجله

وای که این عجله کار دست آدم میدهد.ملکی را دیده اید و تقریباً پسندیده اید و اما در نتیجه فشارهای عوامل بیرونی نظیر واسطه ای که میگوید  اگر امشب معامله نکنید فردا معامله میشود.قافیه را میبازید و بدون بررسی های دقیقتر تن به معامله میدهید.
تمام جوانب امر را بررسی کنید و سپس اقدام کنید خیلی  بیشتر از مدت زمانی که به بررسی برای خرید پوشاک میپردازیم باید به بررسی ملک مناسب بپردازیم.

خوشبینی بیش از حد

زمانهای قید شده در قرارداد ها برای انجام تعهدات بر مبنای حدس و گمان و تخمین انجام میشود در برخی از مواقع فروشندگان به دلیل عجله در دریافت مبالغ مربوط به زمان تنظیم سند،تعهداتی را امضا میکنند که خارج از توان آنها بوده و ممکن است ضررهای عجیب و غریبی به آنها وارد کند.از جمله اینها:

 • در خصوص خوشبینی به انجام تعهدات مربوط به اشخاص ثالث مثل ادارات ثبت(صدور اسناد تکبرگی)،دارایی(صدور مفاصا حساب مالیات نقل و انتقال) و شهرداری در تخمین مدت زمان لازم برای صدور گواهی ها و مفاصا حساب ها.
 • خوشبینی در خصوص دریافت کمک ها و وام های متفرقه و وصول طلب ها از اشخاص
 • خوشبینی در خصوص بازپسگیری مبلغ قرض الحسنه از صاحبخانه راس زمان مقرر

ببنابراین پیش از دادن هر نوع تعهد در خصوص موارد فوق،روی هریک از زمان های لازم ،شرایط پیشبینی نشده و احتیاطی در نظر گرفته و تمهیدات لازم را بیندیشید.

 

طمع و افتادن به  دام  اکازیون ها

ممکن است قیمت اعلامی فروشنده یا مشاورین املاک واقعاً اکازیون بنظر می رسد اما وقتی با مسایل ومشکلات وحواشی ملک آشنا می شویم می بینیم که قیمت چنین ملکی با وجود چنین معضلاتی همین است ونه بیشتر، مثلاً ملکی که در رهن بانک است وبانک هم برای وصول مطالبات خود دعوی را به مراجع قضایی کشانده وهر آن امکان فروش ملک از طریق مزایده می رود، قیمت چنین ملکی حداقل ۳۰% کمتر از املاک مشابه اش می باشد و چنین ملکی را معمولاً اکازیون نمی گویند و یا ملکی که وراثتی ویا وکالتی و یا اوقافی است باز بعنوان یک ملک اکازیون محسوب نمی شود. از دیگر سو آیا مالکین این قدر از ضریب هوشی بی بهره اند که بجای ارزان فروشی، نخواهند ملک را به رهن بانک بسپارند تا مشکلات مالی خود را ازاین طریق حل نمایند؟ خیر چنین نیست! پس فریب ادعاهای اکازیون را نخورید خوب تحقیق کنید واگر چنین بود اقدام به انجام معامله نمایید. درضمن از مدت زمان ارایه ملک برای فروش آن در بازار املاک، هم می توان به اکازیون یا غیر اکازیون بودن ملک پی برد. اگر ملکی واقعاًً از لحاظ قیمت اکازیون باشد در مدت خیلی کوتاهی باید بفروش برود نه این که هفته ها وماه ها در بازار خاک بخورد. برای شناخت نشانه های اکازیون بودن ملک،علاوه بر قیمت مناسب به برخی از ویژگی های همزمان چنین املاکی در اینجا اشاره می شود:

این مطلب را از دست ندهید:  اجاره نشین خوبی باشیم

– خوش قواره یا خوش نقشه باشد، دارای دید مناسب، مصالح مطلوب و … باشد

– کم واحد بوده و یا از عرصه مناسب وخوب برخوردار باشد و نیز از ابعاد مناسب برخوردار باشد

– سند ملک اوقافی، وراثتی، سرقفلی نباشد

– متصرفی غیر از مالک اصلی نداشته باشد

– در رهن بانک ها یا اشخاص نباشد

– اصل اسناد مالکیت موجود بوده و از اسناد المثنی و برابر با اصل شده و … برخوردار نباشد

– جزء املاک دعوایی وشراکتی نباشد

– دارای سند رسمی وقطعی باشد

– از حقوق ارتفاقی و انتفاعی برخوردار نباشد

– قناس و تودلی نباشد(پشت قواره)

– سند وملک مصادره ای نباشد

– جزء املاک متروکه نباشد

– جزء املاک طِلق باشد؛ یعنی ملکی که هیچ نوع عارضه وایرادی از قبیل استیجاری، تصرف غیر، در رهن و وثیقه بودن و. . بر آن مترتب نباشد.

عدم آگاهی به حقوق و رودربایستی

شما به عنوان یکی از طرفین معامله حق و حقوقی دارید که باید ادا شود و از آنها بهره برداری کنید.رودربایستی ،آفت اغلب معاملات ملکی است.این را بدانید که بزرگترین معامله زندگیتان را انجام میدهید و بنابراین از ریسک کردن به شدت اجتناب کرده و موارد زیر را مطالبه کنید،حقوقی مثل:

 • اصل سند ملک را شخصا و بدون رودربایستی رویت کنید
 • مدارک هویتی مالک را شخصا و بدون رودربایستی کنترل کنید
 • هرآنچه که سوال دارید را بدون رودربایستی و خجالت بپرسید
 • قبل از خرید با همسایه ها گپ و گفتی داشته باشید
 • وضعیت مالی و نحوه تامین وجه معامله را از خریدار بپرسید.
 • موارد مربوط به التزام خریدار و فروشنده را به طور جدی در قراردادتان بگنجانید.
این مطلب را از دست ندهید:  نکات کلیدی تنظیم قرارداد

 

اعتماد بیجا

در مراوده چون برادران و در معامله همچون بیگانگان.معاملات ملک و ساختمان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیازمند دقت نظر و توجه بیشتری است.در مواردی که لزومی ندارد اعتماد کنید ،این کار را انجام ندهید.دقت در  مواردی مانند:

 • بابت وجوه پرداختی،چک ها و کمیسیون پرداختی خود رسید بگیرید
 • اسناد در حضور شما امضا شود
 • قرارداد تان نزد مشاور املاک باقی نماند

 

آرزو دارم معاملات شیرین و بی دردسری را تجربه کنید.

 

 

وحید سرحسابی
وحید سرحسابی
همیشه آرزویم این بود که یک منبع غنی از اطلاعات مفید و کاربردی در حوزه مسکن و ساختمان ایجاد کنم .امروز اینجا هستم تا به کمک دوستان خبره و با تجربه ام این آرزو محقق گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کانال تلگرام مرکز مباشر
برای اطلاع از آخرین اخبار،تحلیل ها و یادداشت های سایت به کانال تلگرام مباشر بپیوندید.
 • آخرین وام ها و تسهیلات حوزه مسکن
 • به روزترین قوانین و مقررات ملک و ساختمان
 • آخرین قیمت معامله شده املاک محله شما
 • ریزه کاری ها و نکات حقوقی معاملات ملکی
از 5 راز مخفی مشاورین املاک باخبر شوید
راز های مخفی مشاورین املاک را که هیچگاه برای شما فاش نخواهند ساخت در این کتاب الکترونیکِ ۱۰۰٪ رایگان و ۱۰۰٪ کابردی بیاموزید!
 • تاکنون بیش از 1900 نفر این کتاب را دانلود کرده‌اند. شما نیز همین حالا می‌توانید با ثبت ایمیل خود در فرم زیر، این کتاب الکترونیک رابه‌رایگان دانلود کنید و با آگاهی از نکات آن، معاملاتی ارزشمند و دلچسب در زندگی خود تجربه کنید.
ایمیل شما نزد مباشر به امانت خواهد ماند
PLEASE SHARE US!
Vel eros amet amet mauris a habitasse scelerisque? Vel urna dis et, placerat phasellus, diam in! Placerat nec facilisis, tortor tristique. Arcu placerat sagittis, velit lorem scelerisque egestas. Lundium et, ultrices, et tempor vel proin est! Lundium sociis ac, ut ultricies ridiculus ultricies pulvinar scelerisque et adipiscing auctor, urna platea non rhoncus magna egestas montes platea sed porta nisi porta, mus integer porta elit.